Serbiya Gimnastika Federasiyasının prezidenti, bədən tərbiyəsi üzrə elmlər doktoru Saşa Veliçkoviç Milli Gimnastika Arenasında kişi idman gimnastikası üzrə ustad dərsi keçib. Görüş zamanı o, kişi idman gimnastları üçün bu növ üzrə xüsusi məşq hərəkətlərinin təqdimatını həyata keçirib. Ölkəmizə sayca 5-ci səfəri olan Saşa Veliçkoviçlə həmsöhbət olarkən o, Azərbaycanın gimnastika təcrübəsi, eləcə də arenamız haqqında fikirlərini bizimlə bölüşdü.
“İlk dəfədir ki, burada dərs keçirəm. Çox gözəl, əsl çempionlara layiq mərkəziniz var. Yaxşı məşqçi və mütəxəssislərinizin olduğu artıq mənə məlumdur. Bir çox məşqçiyə təlim keçmişəm və aydın olub ki, Azərbaycanda gimnastikanın inkişafı yüksək səviyyədədir. Budəfəki ustad dərsimizdə gimnastların bələd olduğu hissələr də var idi, düşünürəm ki, gənc gimnastlarımız üçün vacib olan şeyləri təkrarlamaq həmişə lazımdır. Azərbaycanla güclü dostluğumuz var. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası, Gənclər və İdman Nazirliyi Serbiyada gimnastikanın inkişafına böyük dəstək göstərib. Bunun üçün sizə çox təşəkkür edirəm. Sadə bir mühazirə keçirməklə bizə göstərilən dəstəyə qarşılıq vermək istədim.”
Serbiya Gimnastika Federasiyasının prezidenti cənab Saşa Veliçkoviç arenada çempionlar yetişdirmək üçün lazım olan bütün şəraitin mövcud olduğunu düşünür. İdmançılarımızın onda yaratdığı təəssürat haqqında da qısaca danışdı.
“Uşaqlarınız istedadlıdır. Sizin çalışqan xalq olduğunuzu bilirəm. Çalışqanlıq yüksək nəticələr əldə etməyin, çempion olmağın ən etibarlı yoludur.”
Gimnastlarımız haqqında yüksək fikirdə olduğunu bildirən cənab Saşa Veliçkoviçlə həmsöhbət olduqdan sonra idmançılarımızın da fikirlərini öyrəndik.
“İndiyə qədər bir çox ustad dərsində iştirak etmişəm. Deyərdim ki, onlar içində ən maraqlısı bu oldu. Çünki bu təlim zamanı xeyli sayda yeni hərəkətlərlə tanış oldum. Düşünürəm ki, bu cür ustad dərsləri həm gənc, həm də böyük gimnastların inkişafına dəstək olur. Elə hərəkətlər oldu ki, onları məşqlər zamanı mütləq sınayacağam” – deyə bildirən kişi idman gimnastı Əhmədzadə Rəsul öz təəssüratlarından danışdı.
“Çox sayda ustad dərsində yer almış biri kimi deyə bilərəm ki, idman karyeramın əvvəllərində bu tip maarifləndirici görüşlərdə iştirak etmək inkişafıma xeyli töhfə verib. Mən inanıram ki, bizim gənc idmançılarımızın biliklərinin artırılmasında bu təlim xüsusi rol oynayacaq “ – deyə kişi idman gimnastı Əlizadə Aydın müsahibəsində bildirdi.
Ən son yeniliklərdən xəbərdar olmaq üçün bizi sosial media platformalarımızda da izləməyi unutmayın.

President of the Serbian Gymnastics Federation, Doctor of Science in Physical Education - Sasha Velickovic held a master class in Men’s Artistic Gymnastics at “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena). During the masterclass, he presented special training exercises for Men’s Artistic gymnasts. While talking with Sasha Velickovic, who visited our country for the 5th time, he shared his thoughts about Azerbaijan’s Gymnastics experience and our arena.
“It's the first time I’m holding a masterclass here. You have a very nice center worthy of real Champions. I already know that you have good coaches and specialists. I trained many coaches and it should be mentioned that the development of Gymnastics in Azerbaijan is at a high level. In this master class, there were parts that gymnasts were familiar with. I think it is always necessary to repeat the important things for our junior gymnasts. We have a strong relationship with Azerbaijan. Azerbaijan Gymnastics Federation, the Ministry of Youth and Sports have shown great support for the development of Gymnastics in Serbia. Thank you so much for this support. I decided to hold this masterclass as a gratitude for the support shown to us.
President of Serbian Gymnastics Federation - Mr. Sasha Velickovic, believes that all the necessary conditions exist to prepare Champions in the arena. He also spoke briefly about the impression made on him by our athletes.
“Your children are talented. I know you are hardworking people. Diligence is the best way to achieve high results and become a Champion.”
After speaking with S. Velickovic, who shared his opinion about our gymnasts, we also spoke with our athletes.
"I have attended many master classes so far. I would say that this was the most interesting one. During this training, I learned a lot of new exercises. I think that such master classes support the development of both Junior and Senior athletes. There were some exercises that I will definitely try during the training sessions,” stated representative in Men’s Artistic Gymnastics - Ahmadzada Rasul, while sharing his impressions.
“As a person who took part in many master classes, I can say that participating in such educational masterclasses at the beginning of my sports career contributed a lot to my growth. I believe that this training will play a special role in improving the knowledge of our Juniors,” said Alizade Aydın in his interview.