Serbiya Gimnastika Federasiyasının prezidenti, bədən tərbiyəsi üzrə elmlər doktoru Saşa Veliçkoviç Milli Gimnastika Arenasında kişi idman gimnastikası üzrə ustad dərsi keçib. Görüş zamanı o, kişi idman gimnastları üçün bu növ üzrə xüsusi məşq hərəkətlərinin təqdimatını həyata keçirib. Ölkəmizə sayca 5-ci səfəri olan Saşa Veliçkoviçlə həmsöhbət olarkən o, Azərbaycanın gimnastika təcrübəsi, eləcə də arenamız haqqında fikirlərini bizimlə bölüşdü.
“İlk dəfədir ki, burada dərs keçirəm. Çox gözəl, əsl çempionlara layiq mərkəziniz var. Yaxşı məşqçi və mütəxəssislərinizin olduğu artıq mənə məlumdur. Bir çox məşqçiyə təlim keçmişəm və aydın olub ki, Azərbaycanda gimnastikanın inkişafı yüksək səviyyədədir. Budəfəki ustad dərsimizdə gimnastların bələd olduğu hissələr də var idi, düşünürəm ki, gənc gimnastlarımız üçün vacib olan şeyləri təkrarlamaq həmişə lazımdır. Azərbaycanla güclü dostluğumuz var. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası, Gənclər və İdman Nazirliyi Serbiyada gimnastikanın inkişafına böyük dəstək göstərib. Bunun üçün sizə çox təşəkkür edirəm. Sadə bir mühazirə keçirməklə bizə göstərilən dəstəyə qarşılıq vermək istədim.”
Serbiya Gimnastika Federasiyasının prezidenti cənab Saşa Veliçkoviç arenada çempionlar yetişdirmək üçün lazım olan bütün şəraitin mövcud olduğunu düşünür. İdmançılarımızın onda yaratdığı təəssürat haqqında da qısaca danışdı.
“Uşaqlarınız istedadlıdır. Sizin çalışqan xalq olduğunuzu bilirəm. Çalışqanlıq yüksək nəticələr əldə etməyin, çempion olmağın ən etibarlı yoludur.”
Gimnastlarımız haqqında yüksək fikirdə olduğunu bildirən cənab Saşa Veliçkoviçlə həmsöhbət olduqdan sonra idmançılarımızın da fikirlərini öyrəndik.
“İndiyə qədər bir çox ustad dərsində iştirak etmişəm. Deyərdim ki, onlar içində ən maraqlısı bu oldu. Çünki bu təlim zamanı xeyli sayda yeni hərəkətlərlə tanış oldum. Düşünürəm ki, bu cür ustad dərsləri həm gənc, həm də böyük gimnastların inkişafına dəstək olur. Elə hərəkətlər oldu ki, onları məşqlər zamanı mütləq sınayacağam” – deyə bildirən kişi idman gimnastı Əhmədzadə Rəsul öz təəssüratlarından danışdı.
“Çox sayda ustad dərsində yer almış biri kimi deyə bilərəm ki, idman karyeramın əvvəllərində bu tip maarifləndirici görüşlərdə iştirak etmək inkişafıma xeyli töhfə verib. Mən inanıram ki, bizim gənc idmançılarımızın biliklərinin artırılmasında bu təlim xüsusi rol oynayacaq “ – deyə kişi idman gimnastı Əlizadə Aydın müsahibəsində bildirdi.
Ən son yeniliklərdən xəbərdar olmaq üçün bizi sosial media platformalarımızda da izləməyi unutmayın.

Президент Федерации гимнастики Сербии провел мастер-класс для азербайджанских гимнасток
Президент Федерации гимнастики Сербии, доктор физической культуры Саша Величкович провел на Национальной арене мастер-класс для азербайджанских представителей мужской спортивной гимнастики. В ходе встречи он представил специальные тренировочные упражнения, а также поделился своим мнением о развитии гимнастики в Азербайджане и о национальной арене.
«Я преподаю здесь впервые. Ваш центр достоен настоящих чемпионов. Знаю, что у вас хорошие тренеры и специалисты. Я подготовил многих тренеров, и, хочу сказать, что развитие гимнастики в Азербайджане находится на самом высоком уровне. В нашем мастер-классе встречались моменты, которые уже были знакомы спортсменам. Считаю, что юным гимнастам всегда необходимо повторять важные элементы. У нас крепкая дружба с Азербайджаном. Федерация гимнастики Азербайджана, а также Министерство молодежи и спорта страны оказали большую поддержку развитию гимнастики в Сербии. Хочу поблагодарить Вас за это. Я очень хотел прочитать Вам эту лекцию в знак благодарности».
Президент Федерации гимнастики Сербии господин Саша Величкович также отметил, что Национальная арена гимнастики располагает всеми необходимыми условиями для подготовки будущих чемпионов. Он поделился впечатлениями, которые произвели на него наши спортсмены:
«Ваши дети талантливы. Я знаю, что вы трудолюбивые люди. Трудолюбие – самый верный способ добиться высоких результатов и стать чемпионом».
По итогам мастер-класса с Сашей Величковичем, мы также узнали мнение наших спортсменов об этой встрече.
«Я принял участие во многих мастер-классах и, замечу, что это был самый интересный среди них. В ходе этого тренинга я узнал много новых упражнений. Думаю, что подобные мастер-классы поддерживают развитие как юных, так и более взрослых гимнастов. Были продемонстрированы некоторые упражнения, которые я обязательно попробую на тренировках", - такими впечатлениями с нами поделился гимнаст Расул Ахмедзаде.
«Как человек, принимавший участие во многих мастер-классах, могу сказать, что подобные познавательные встречи в начале спортивной карьеры очень положительно способствовали моему развитию. Я считаю, что эти тренировки сыграют особую роль в повышении знаний наших юных спортсменов", - сказал в интервью гимнаст Айдын Ализаде.