"Batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya kubokunun təşkilatçıları böyük işlər görüb", bunu Trend-ə Avropa Gimnastika İttifaqının batut gimnastikası üzrə texniki komitənin rəhbəri Vladimir Zeman deyib.
O, hazırlığın yüksək səviyyədə olduğunu bildirib: “Zal və yarışlar üçün lazım olan hər şey yüksək səviyyədə hazırlanıb. İndi biz hazırlığın son mərhələsindəyik. Sabah yarışlar başlayır və biz hesab edirik ki, artıq hər şey hazırdır”.
Onun sözlərinə görə, yarışlar zamanı işıqlandırmanın sırf gimnastlara və idman alətlərinə yönləndirilməsi fikri kifayət qədər maraqlıdır: “Bu, çox maraqlı fikirdir, bir növ teatra oxşayır. Bizim idman növünə baxımlılıq çatışmır və bizə yeni üsullar lazımdır ki, tamaşaçılara maraqlı və yeni bir şeylər nümayiş etdirə bilək. Yarışlardan sonra biz idmançıların fikrini öyrənəcəyik, amma hələlik onlar bu yeniliyə etiraz etməyib”.
Batut gimnastikasında qayda dəyişikliklərindən danışan V.Zeman həmin addımın bu idman növünün inkişafı üçün atıldığını deyib: “Bu yeniliklər nəticələri daha obyektiv etməyə imkan verəcək. Üfüqi yerdəyişməni nəzərə alaraq, hakimlər idmançılara daha dəqiq xallar verə biləcək. Bakıda üfüqi yerdəyişmələr hakimlər tərəfindən qiymətləndiriləcək. Gələcəkdə isə bunun üçün xüsusi avadanlıq tətbiq olunacaq”.

Глава технического комитета по прыжкам на батуте Европейского союза гимнастики (UEG) Владимир Земан сказал Trend в пятницу в Баку, что организаторы Кубка мира по прыжкам на батуте и тамблингу провели большую работу.
"Зал и все остальное, необходимое для соревнований, подготовлены на высоком уровне. Сейчас мы находимся на последнем этапе подготовки, завтра начинаются соревнования, и полагаем, что к ним все готово", - сказал Земан.
По его словам, достаточно интересной является идея направить освещение только на спортивные снаряды и самих гимнастов. "Это очень интересная идея, похоже, на театр. Знаете, нашему виду спорта не хватает зрелищности, и нам нужны новые способы для того, чтобы показать себя, продемонстрировать зрителям что-то новое и интересное. После соревнования мы узнаем мнения самих спортсменов, но пока они не жаловались на данное нововведение", - сказал глава техкома.
Отметив изменения в правилах батутной гимнастики, Земан сказал, что они направлены на дальнейшее развитие данного вида спорта. "Эти нововведения позволят сделать результаты более объективными. С учетом горизонтального перемещения, судьи смогут ставить выступающим более точные баллы. В Баку горизонтальное перемещение будет оцениваться судьями, но в будущем мы будем применять для этого специальное оборудование", - сказал Земан.