Baharın yurdumuza qədəm qoyduğu mart ayında Milli Gimnastika Arenası növbəti milli yarışına hazırlaşaraq, öz qapılarını bədii gimnastların üzünə açacaq.
Belə ki, ən zərif gimnastika növünün nümayəndələri 24 və 25 mart tarixlərində bədii gimnastika üzrə 28-ci Azərbaycan çempionatında qüvvələrini sınayacaqlar.
Yarışda "Ocaq Sport" Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbi, Respublika Kompleks İdman Məktəbi, Gəncə-Naftalan, “Grasiya” İdman Klubu, “Zirə”, Sumqayıtdan ümumilikdə 53 gimnast qüvvəsini sınayacaq.
Çempionatda 2008-2010-cu il təvəllüdlü gənclər və 2007-ci il təvəllüdlü böyükyaşlı idmançılar fərdi və qrup hərəkətləri proqramında qüvvələrini sınayacaqlar.
Fərdi gimnastlar arasında qaliblər çoxnövçülük və ayrı-ayrı alətlər üzrə (halqa, top, gürzlər, lent) müəyyənləşəcək. Qrup hərəkətləri komandaları 5 ip və 5 top (gənclər) və 5 halqa və 3 lent və 2 top (böyüklər) proqramında müsabiqədən kənar proqramlarını nümayiş etdirəcəklər.

In March, when spring overwhelms the country, “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena) will open its doors to Rhythmic gymnasts preparing for the next national competition.
The most graceful representatives of gymnastics will perform at the 28th Azerbaijan Championship in Rhythmic Gymnastics on March 24 & 25.
In total, 53 gymnasts from Baku Gymnastics School, “Ojaq Sports Club”, “Republican Complex Sports School”, Ganja Naftalan Health Center, “Grasiya” Sport Club, Zira Cultural Center & Sumgait will compete at the competition.
At the Championship, athletes belonging to the age categories of juniors (2008-2010) & seniors (born in 2007 and older) will test their strength in the Individual & Group exercises.
Winners among individual gymnasts will be determined in apparatus & All- Around Finals (Ball, Hoop, Clubs, Ribbon). Athletes in Group Exercises will demonstrate their performances with 5 Ropes, 5 Ropes (juniors) & 3 Ribbons & 2 Balls. 5 Hoops (senior) out-of-competition.
Spectators, wishing to watch interesting and colorful performances of Rhythmic gymnasts can obtain tickets online at https://iticket.az/ and from the city ticket offices. Tickets price constitute 7 manat.