Bahar təravətli Novruz bayramı günlərində gimnastika azarkeşlərini Milli Gimnastika Arenasına bu dəfə bədii gimnastlar topladı. Ən zərif gimnastika növünün nümayəndələri 24 və 25 mart tarixlərində bədii gimnastika üzrə 28-ci Azərbaycan çempionatında qüvvələrini sınadılar.
Yarışda "Ocaq Sport" Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbi, Respublika Kompleks İdman Məktəbi, Gəncə-Naftalan, “Grasiya” İdman Klubu, “Zirə” Mədəniyyət Mərkəzi, Sumqayıtdan ümumilikdə 53 gimnast bacarığını nümayiş etdirdi.
Çempionatda 2008-2010-cu il təvəllüdlü gənclərlə yanaşı, 2007-ci il və daha böyük təvəllüdlü idmançılar fərdi proqramda qüvvələrini sınadılar.
“Ocaq Sport” Klubunun və qrup hərəkətləri üzrə milli komandanın üzvləri 5 ip və 5 top (gənclər), eləcə də 5 halqa, 3 lent və 2 top (böyüklər) proqramında müsabiqədən kənar proqramlarını nümayiş etdirdilər.
Ölkəmizdə təlim-məşq toplanışında olan Avstraliya və Monqolustan təmsilçiləri də öz müsabiqədən kənar maraqlı çıxışları ilə izləyicilər qarşısına çıxdılar.
Yerli və əcnəbi gimnastların təqdim etdikləri biri-birindən zövqlü çıxış proqramları onlara dəstək olmaq üçün gələn tamaşaçılara maraqlı və xoş anlar yaşatdı
Çoxnövçülükdə gənclər arasında Bakı Gimnastika Məktəbinin yetirməsi Nuray Əhmədzadə öz qələbəsini bayram etdi. Sonrakı pillələrdə isə “Ocaq Sport” Klubunun təmsilçiləri Şəms Ağahüseynova və Fidan Aladinova yer aldı. Gənc gimnastlarımız müvafiq olaraq 2-ci və 3-cü yerdə qərarlaşdılar.
Böyüklər yaş kateqoriyasında çıxış edən gimnastlarımız da öz çıxışlarını yüksək peşəkarlıqla təqdim etdilər. Qızlarımız xalça üzərində hakimlərin rəğbətini qazanmaq üçün qüsursuz çıxışlar nümayiş etdirməyə çalışırdılar. Yekun nəticədə çoxnövçülük üzrə Azərbaycan çempionu adını millimizin təcrübəli gimnastı, “Ocaq Sport” Klubunun yetirməsi Zöhrə Ağamirova qazandı. Eyni klubun təmsilçiləri Alina Gözəlova və İlona Zeynalova müvafiq olaraq fəxri kürsünün ikinci və üçüncü pilləsində yer aldılar.
Hər iki yaş qrupunda fərdi gimnastlar arasında, həmçinin ayrı-ayrı alətlər üzrə (halqa, top, gürzlər, lent) də qaliblər müəyyənləşdi.

During the refreshing days of the Novruz holiday, the National Gymnastics Arena hosted the artistic gymnasts, as gymnastics fans gathered to witness the 28th Azerbaijani Championship in Artistic Gymnastics on March 24-25.
A total of 53 gymnasts showcased their skills in the competition, representing "Ocaq Sport" Club, Baku Gymnastics School, Republican Complex Sports School, Ganja-Naftalan, "Grasiya" Sports Club, "Zirə" Cultural Center, and Sumqayit.
In the championship, both young gymnasts born between 2008-2010 and senior athletes born in 2007 and earlier competed in the individual programs.
The gymnasts from "Ocaq Sport" Club and the national team in group exercises presented their off-competition routines in 5 ropes and 5 balls (for juniors), as well as 5 hoops, 3 ribbons, and 2 balls (for seniors).
Athletes from Australia and Mongolia, who were in the country for training camps, also performed their off-competition routines, entertaining the audience with interesting performances.
The local and foreign gymnasts' diverse and elegant routines brought the audience delightful moments, supporting their performances with enthusiasm.
In the juniors' all-around category, Nuray Əhmədzadə from Baku Gymnastics School celebrated her victory. The following places were taken by "Ocaq Sport" Club's gymnasts Şəms Ağahüseynova and Fidan Aladinova, who secured 2nd and 3rd places, respectively.
In the senior category, the gymnasts also performed with high professionalism. The girls tried to deliver flawless performances to earn the judges' favor. Ultimately, the experienced gymnast of the national team and "Ocaq Sport" Club, Zöhrə Ağamirova, won the all-around title. Her clubmates Alina Gözəlova and İlona Zeynalova took the 2nd and 3rd places on the podium, respectively.
Winners were also determined in individual events and in separate apparatus (hoop, ball, clubs, ribbon) for both age groups.
For detailed information on the final results of the competition, please visit the AGF website at agf.az.