Aprel ayında Milli Gimnastika Arenasında bədii gimnastika ulduzlarının çıxışlarından öncə bu məkanda məhz gənc, yeniyetmə və daha kiçik yaşlı gimnastlar öz qüvvələrini sınayacaqlar.
Belə ki, 17-19 aprel tarixlərində bədii gimnastika üzrə Yana Batırşinanın mükafatları uğrunda açıq turnir təşkil ediləcək. Belə bir turnirin ölkəmizdə keçirilməsi ilə bağlı ideya 2019-cu ildə Bakının ev sahibliyi etdiyi Dünya Çempionatının səfiri çoxqat dünya çempionu, Olimpiya Oyunları mükafatçısı məşhur keçmiş rusiyalı gimnast Yana Batırşina ilə uğurlu əməkdaşlıqdan sonra yaranmışdı.
Sayca 7-ci olan bu turnirə Azərbaycan ilk dəfədir ki, ev sahibliyi edir. Məhz bu il təşkil ediləcək yarış Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən beynəlxalq turnir kimi tanınıb.
Turnirdə gənclər (2005-2007) və daha kiçik yaş qruplarına daxil gimnastlar (2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014) fərdi və qrup hərəkətləri proqramında çıxış edəcəklər.
Qaydalara əsasən gənc gimnastlar çoxnövçülükdə və ayrı-ayrı alətlər üzrə finallarda yarışacaq və komanda hesabında qaliblər müəyyənləşəcək. Yaş qruplarında çıxış edəcək gimnastlar və qruplar isə öz aralarında təsnifatın nəticələrinə əsasən çoxnövçülükdə və ayrı-ayrı alətlər üzrə qalibləri müəyyənləşdirəcəklər.
İlkin qeydiyyat siyahısına əsasən 11 ölkə yarışda iştirakını təsdiq edib. İştirakçı ölkələrdən olan Rusiyanın artıq 4 klubu qeydiyyatdan keçib.
Gənc, yeniyetmə və daha kiçik yaşlı gimnastların birincilik uğrunda mübarizəsini qaçırmamaq üçün biletlərinizi artıq Arenanın kassasından, həmçinin onlayn (https://ticketing.mga.az/) əldə edə bilərsiniz. Biletlərin qiyməti turnirin ilk 2 günü üçün 6 və 8, son günü üçün isə 8 və 10 manat təşkil edir.
Bundan əlavə, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təqdim etdiyi Mövsümi Bileti də gimnastika yarışlarının sadiq tamaşaçıları Arenanın kassasında əldə edə bilərlər.

В апреле перед выступлением звезд художественной гимнастики именно юниорки, пре-юниорки и гимнастки, входящие в младше возрастые категории, испробуют свои силы в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики ).
Итак, 17-19 апреля состоится открытый турнир по художественной гимнастике на призы Яны Батыршиной. Идея проведения такого турнира в нашей стране возникла в 2019 году после проведения Чемпионата мира и успешного сотрудничества с послом, многократной Чемпионкой мира, призёром Олимпийских игр, известной бывшей российской гимнасткой Яной Батыршиной.
Азербайджан впервые принимает этот 7-й по счету турнир. Именно в этом году соревнование на призы Батыршиной являются признанными Международной федерацией гимнастики (FIG).
На турнире примут участие юниорки (2005-2007), а также гимнастки 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 годов рождения в индивидуальной и групповой программах.
Согласно правилам, юные гимнастки будут соревноваться в многоборье и финалах по отдельным предметам, а также определятся победители в командном зачете. А гимнастки и группы, выступающие в возрастных категориях, по результатам квалификации определят между собой победителей в многоборье и по отдельным предметам.
Согласно предварительному списку,11 стран подтвердили свое участие. Из России зарегистрировались 4 клуба.
Чтобы не пропустить соревнование за первенство среди юниорок, пре-юниорок и гимнасток, входящих в возрастные категории, поторопитесь приобрести билеты в кассе арены, а также онлайн (https://ticketing.mga.az/). На первые 2 дня турнира цена билетов составляет 6 и 8, а на последний день 8 и 10 манат.
Обновленная информация о соревнованиях периодически найдет свое отражение на нашем сайте (https://agf.az/az/competitions/)