Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan Birinciliyi və Bölgələrarası Kubok. Batut gimnastikası və tamblinq üzrə Azərbaycan Birinciliyi və Bakı Çempionatı
Dekabr ayının 8-10 tarixlərində Milli Gimnastika Arenası öz qapılarını bədii gimnastlar və batutçulara açacaq.
Belə ki, həmin tarixlərdə Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan Birinciliyi və Bölgələrarası Kubok, eyni zamanda Batut gimnastikası üzrə Azərbaycan Birinciliyi və Bakı Çempionatı təşkil olunacaq.
Fərdi bədii gimnastlar balacalar, yeniyetmələr və gənclər, qrup hərəkətləri komandaları isə yalnız yeniyetmələr və balacalar yaş kateqoriyasında medallar uğrunda mübarizə aparacaqlar. İştirakçılarımız Bakı Gimnastika Məktəbi, Respublika Kompleks İdman Məktəbi, Ocaq Sport və Start Klubları, həmçinin Su İdman Sarayını təmsil edəcəklər.
Artıq 4-cü dəfədir təşkil olunacaq Bölgələrarası Kubokda isə İsmayıllı, Göyçay, Gəncə, Qusar, Şirvan, Şağan, Kürdəmir, Naxçıvan, Mingəçevir, Xırdalan və Sumqayıt şəhərinin yetirmələri yer alacaqlar. Kubokda balacalar alətsiz və halqa ilə, yeniyetmələr isə top, gürzlər və lent ilə çıxışlar nümayiş etdirəcəklər.
Turnirin ən maraqlı məqamı isə son günə təsadüf edəcək. Belə ki, dekabrın 10-da  “Qızıl Yaş” adlandırılmış şou xarakterli yarışlarda öz proqramlarını təqdim etmək üçün tamaşaçı qarşısına məhz məşqçilərimiz çıxacaq. Bir neçə il öncə gimnast karyerasına son qoyaraq məşqçi-müəllim kimi çalışmağa başlayan qızlarımız, yarış meydançasında öz məharətlərini göstərərək, yenidən o illərə qayıdacaqlar.
Batutçulara gəldikdə isə onlar balacalar, uşaqlar, yeniyetmələr, gənclər və böyüklər yaş kateqoriyasında yer alaraq fərdi proqramda mübarizə aparacaqlar. Qeyd edək ki, bu yarışlarda yerli batutçularımızla yanaşı, Gürcüstan təmsilçiləri də iştirak edəcəklər.
Turnirə biletləri Arenanın kassasından əldə edə bilərsiniz. Biletlərin qiyməti 10 manat təşkil edir.
Yarışlar haqda daha ətraflı məlumatı federasiyanın saytından əldə edə bilərsiniz. Yarışlarımız canlı olaraq “gymtv.online”da təqdim olunacaq.

Первенство Азербайджана и Кубок Регионов по художественной гимнастике Первенство Азербайджана и Чемпионат Баку по прыжкам на батуте
8-10 декабря Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) распахнет свои двери для “художниц” и прыгунов (прыжки на батуте).
Итак, в эти дни состоится Первенство Азербайджана и Кубок Регионов по художественной гимнастике, и Первенство Азербайджана и Чемпионат Баку по прыжкам на батуте.
“Художницы” будут бороться за медали в возрастных категориях “малышей”,  “пре-юниоров” и “юниоров”, в то время как команды в групповых упражнениях определят победителей в возрастных группах “малышей” и “пре-юниоров”. Участницы представят Бакинскую Школу Гимнастики, Республиканскую комплексную спортивную школу, клубы “Оджаг Спорт” и “Старт”, а также Дворец водных видов сорта.
А на Кубке Регионов, проводящийся уже в 4-й раз, примут участие гимнастки из Исмаиллы, Гёйчай, Гянджи, Гусаров, Ширвана, Шагана, Кюрдямир, Нахичевани, Мингечевиря, Хырдалана и Сумгаита. На Кубке “малыши” продемонстрируют свои выступления без предмета и с обручем, а “пре-юниоры” с мячом, булавами и лентой.
Самый интересный момент турнира приходится на последний день. Итак, 10 декабря именно наши тренера предстанут перед зрителями, чтобы представить свои программы в соревнованиях шоу характера под названием “Золотой Возраст”. Наши девушки, которые завершили свои карьеры гимнасток несколько лет назад и начали работать в качестве тренера-педагога, показав свое мастерство на соревновательной площадке, вновь вернуться в те годы.
Что касается прыгунов (прыжки на батуте), они будут соревноваться в возрастных категориях “малышей”, “детей”, “пре-юниоров”, “юниоров” и “взрослых” в индивидуальной программе. Отметим, что наряду с нашими прыгунами, на этих соревнованиях примут участие и представители Грузии.
Билеты на турнир можно приобрести в кассе MGA. Стоимость билетов составляет 10 манат.
Более подробную информацию о турнире можно найти на интернет странице федерации. Соревнования будут транслироваться на “gymtv.online”.