Bədii Gimnastika üzrə Açıq Azərbaycan Birinciliyi və Bölgələrarası Kuboka Mingəçevir şəhəri ev sahibliyi edəcək
Ən zərif gimnastika növünün nümayəndələri bu dəfə Mingəçevir şəhərində toplaşacaqlar. Belə ki, 18-19 noyabr tarixlərində bu şəhərdə bədii gimnastika üzrə 23-cü Azərbaycan Birinciliyi və 3-cü Bölgələrarası Kubok keçiriləcəkdir.
İki gün davam edəcək yarışlarda “balacalar” (2006-2008), “yeniyetmələr” (2004-2005) və “gənclər” (2001-2003) yaş kateqoriyasında 103 fərdi gimnast və 9 qrup komandası iştirak edəcək. Onlar Ocaq Sport Klubu, Respublika Kompleks İdman Məktəbi, Bakı Gimnastika Məktəbi, Sərhədçi İdman Olimpiya Mərkəzi, Daxili İşlər Nazirliyinin İdman Cəmiyyəti, Gömrükçü İdman Klubunu, o cümlədən, Təhsil Respublika İdman Məktəbinin Sumqayıt filialı, Xırdalan şəhərinin Zirvə Klubunu, Gəncə və Qusar şəhərlərini, Kürdəmir və İsmayıllı rayonlarını təmsil edəcəklər.
Yarışlarda:
balaca gimnastlar - alətsiz, ip, halqa ilə;
“yeniyetmələr” - halqa, top, gürzlər və lentlə;
“gənclər” - ip, halqa, top və gürzlərlə çıxışlar nümayiş etdirəcəklər.
Fərdi gimnastların ardınca mübarizəyə qrup hərəkətləri komandaları qatılacaqlar. Təsadüfi deyil ki, yüksək təşkilatçılığı, maraqlı və rəngarəng proqramı ilə seçilən gimnastika yarışları xarici gimnastları da özünə laqeyd buraxmır. Bu dəfə turnirdə yerli gimnastlarımızla yanaşı, Ukrayna və Qazaxıstandan təşrif buyurmuş idmançılar da çıxış edəcəklər. Yarışların hər iki günü isə gimnastlarımız yarış gərginliyindən uzaqlaşaraq, öz nümunəvi çıxışları ilə tamaşaçıları sevindirəcəklər.

Мингячевир примет Открытое Первенство Азербайджана и Кубок Регионов по художественной гимнастике
Представители самого элегантного вида гимнастики на этот раз встретятся в городе Мингячевир. Итак, 23-е Первенство Азербайджана и 3-й Кубок Регионов по художественной гимнастике пройдет в этом городе 18-19 ноября.
В ходе двухдневных соревнований примут участие 103 гимнасток, выступающих в индивидуальной программе, и, 9 команд в групповых упражнениях, входящих в возрастные категории “малышей” (2006-2008), “пре-юниоров” (2004-2005) и “юниоров” (2001-2003). Они представят клуб “Оджаг спорт”, Республиканскую комплексную спортивную школу, Бакинскую школу гимнастики, Спортивно-Олимпийский Центр “Сярхядчи”, Cпортивное Общество Министерства Внутренних Дел, Cпортивный Клуб “Гемрюкчю”, а также Сумгаитский филиал Республиканской спортивной школы “Тяхсил”, Спортивный клуб "Zirva" города Хырдалан, Гусар, регионов Кюрдамир и Исмаиллы.
На соревнованиях -
“малыши” продемонстрируют выступления без предмета, со скакалкой и обручем;
“пре-юниоры” - с обручем, мячом, булавами и лентой;
“юниоры” - со скакалкой, обручем, мячом и булавами.
После выступлений индивидуальных гимнасток к соревнованиям присоединятся команды в групповых упражнениях. Неудивительно, что соревнования по гимнастике, отличающиеся высоким уровнем организации, интересной и красочной программой, не оставили равнодушным иностранных гимнасток. На этот раз, наряду с местными гимнастками, на турнире примут участие спортсмены из Украины и Казахстана. В оба соревновательные дни, спортсменки обрадуют зрителей своими показательными выступлениями, разряжая напряженную обстановку соревнований.