Bədii Gimnastika üzrə Açıq Azərbaycan Birinciliyi və Bölgələrarası Kuboka Mingəçevir şəhəri ev sahibliyi edəcək
Ən zərif gimnastika növünün nümayəndələri bu dəfə Mingəçevir şəhərində toplaşacaqlar. Belə ki, 18-19 noyabr tarixlərində bu şəhərdə bədii gimnastika üzrə 23-cü Azərbaycan Birinciliyi və 3-cü Bölgələrarası Kubok keçiriləcəkdir.
İki gün davam edəcək yarışlarda “balacalar” (2006-2008), “yeniyetmələr” (2004-2005) və “gənclər” (2001-2003) yaş kateqoriyasında 103 fərdi gimnast və 9 qrup komandası iştirak edəcək. Onlar Ocaq Sport Klubu, Respublika Kompleks İdman Məktəbi, Bakı Gimnastika Məktəbi, Sərhədçi İdman Olimpiya Mərkəzi, Daxili İşlər Nazirliyinin İdman Cəmiyyəti, Gömrükçü İdman Klubunu, o cümlədən, Təhsil Respublika İdman Məktəbinin Sumqayıt filialı, Xırdalan şəhərinin Zirvə Klubunu, Gəncə və Qusar şəhərlərini, Kürdəmir və İsmayıllı rayonlarını təmsil edəcəklər.
Yarışlarda:
balaca gimnastlar - alətsiz, ip, halqa ilə;
“yeniyetmələr” - halqa, top, gürzlər və lentlə;
“gənclər” - ip, halqa, top və gürzlərlə çıxışlar nümayiş etdirəcəklər.
Fərdi gimnastların ardınca mübarizəyə qrup hərəkətləri komandaları qatılacaqlar. Təsadüfi deyil ki, yüksək təşkilatçılığı, maraqlı və rəngarəng proqramı ilə seçilən gimnastika yarışları xarici gimnastları da özünə laqeyd buraxmır. Bu dəfə turnirdə yerli gimnastlarımızla yanaşı, Ukrayna və Qazaxıstandan təşrif buyurmuş idmançılar da çıxış edəcəklər. Yarışların hər iki günü isə gimnastlarımız yarış gərginliyindən uzaqlaşaraq, öz nümunəvi çıxışları ilə tamaşaçıları sevindirəcəklər.

Mingachevir City hosts the Open Azerbaijan Championship and Interregional Cup among age categories in Rhythmic Gymnastics
This time, representatives of the most graceful gymnastics discipline will gather in Mingachevir city. Thus, there will be held the 23rd Azerbaijan Championship and the 3rd Interregional Cup in Rhythmic Gymnastics on November 18-19 in this city.
103 individual gymnasts and 9 groups in team exercises included into the age groups of youngsters (2006-2008), pre-juniors (2004-2005) and juniors (2001-2003) will participate in the two-day competitions. They will represent the "Ojaq Sport" Club, Republican Complex Sports School, Baku Gymnastics School, “Sarhadchi” Sports Olympic Center, Sports Society of the Ministry of Internal Affairs, “Gomrukchu” Sports Club, as well as Sumgayit City Branch of “Tahsil” Republican Sports School, “Zirva” Club of Khirdalan City, Ganja and Gusar cities, Kurdamir and Ismayilli regions.
At the events,
“Youngsters” will demonstrate performances without apparatus, with a rope and a hoop;
“Pre-juniors” - a hoop, a ball, clubs and a ribbon;
“Juniors” - a rope, a hoop, a ball and clubs.
Following the individual gymnasts’ performances, the groups in team exercises will join the competitions. It is quite natural that gymnastics events, distinguishing themselves with high-level organization, exciting and colorful program, attract foreign gymnasts as well. This time, along with national gymnasts, athletes from Ukraine and Kazakhstan will also perform in tournament. On both days of the events, the gymnasts will make the spectators happy with their exhibit performances leaving behind the competitions’ stress.
The events can be watched on CBC Sport Tv channel and official website of Azerbaijan Gymnastics Federation (www.agf.az) to be broadcasted live.