İsti yay günlərinin son yerli yarışı məhz bədii gimnastlar arasında olacaq. Belə ki, ən zərif gimnastika növünün nümayəndələri avqust ayının 18-də baş tutacaq bədii gimnastika üzrə 24-cü Azərbaycan Çempionatında qaliblər sırasında olmaq üçün böyük həyəcanla yarış gününü gözləyirlər.
Gənclər və böyüklər yaş kateqoriyasında yer alan 25 gimnast halqa, top, gürzlər və lentlə zövqlü musiqi və çətin elementlərin ahəngindən yaranan kompozisiyaları icra edərək, medallar uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Yarışlarda “Ocaq Sport” Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbi, “Start” İdman Klubu, “Zirvə İnternational” İdman Klubu, eyni zamanda Gəncə, Qusar və Kürdəmir təmsilçiləri ilə yanaşı, ölkəmizdə təlim-məşq toplanışında olan xarici idmançılar da öz maraqlı çıxışları ilə izləyicilər qarşısına çıxacaqlar.
İştirakçıların yarış həyəcanını azaltmaq, eyni zamanda onlara dəstək olmaq üçün gələn tamaşaçılara maraqlı və xoş anlar yaşatmaq üçün hər zaman fərqli abu-havada təşkil olunan gimnastika yarışlarında bu dəfə də hədiyyəli müsabiqələr, əyləncəli fləşmoblar və nümunəvi çıxışlar baş tutacaq.

The hot summer days’ last national competition will take place namely among rhythmic gymnasts. The representatives of the most elegant gymnastics discipline are looking forward to the competition day to be among the winners of the 24th Azerbaijan Championship on August 18.
25 gymnasts included into the junior and senior age categories will compete for the medals by executing the compositions consisting of the harmony of beautiful music and complicated elements with a hoop, a ball, a ribbon and clubs.
Along with the representatives of “Ojag Sport” Club, Baku Gymnastics School, “Start” and “Zirva International” Sports Clubs as well as Ganja, Gusar and Kurdamir, the sportswomen from abroad, participating in the training camp held in our country, will demonstrate their interesting performances in front of the spectators.
At gymnastics events, always organized in different atmosphere for the purpose of reducing the competitors’ excitement and making the competitions more spectacular and interesting for the audience who come to support the gymnasts, contests with presenting gifts, entertaining flash mobs and exhibition performances will be held this time as well.
Tickets to the tournament are available from the Arena’s ticketing office. The price is 6 manat.
The more detailed information about the competitions can be found from the web page of the Federation.