Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti Misirin “Heliopolis” klubunun bədii gimnastika üzrə məşqçisi Hana Ornoti ilə müsahibəni təqdim edir.
- Hana xanım, Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Özünüz barədə məlumat verərdiniz.
- Mən 11 ildir ki, Misirin “Heliopolis” idman klubunda bədii gimnastika üzrə məşqçilik edirəm. Hazırda 29 yaşım var və 2013-cü ildən etibarən komandanı məşq etdirirəm. Biz buraya, Azərbaycana ilk dəfədir ki, səfər edirik. Bakı çox gözəldir, bizdə böyük ruh-yüksəkliyi yaradır. Məşq etdiyimiz Milli Gimnastika Arenası çox möhtəşəmdir və hər bir şəraitlə təchiz olunub. Məşqçilər peşəkar, əhali qonaqpərvərdir, xüsusilə arenada olan hər bir şəxs hər zaman bizə yardımçı olmağa hazırdır.
- Komandanızın heyəti neçə idmançıdan ibarətdir?
- Komandamızın heyətində iki qadın idmançı yer alıb. Növbəti səfərimiz zamanı biz daha bir gimnastımızı məşqlərə gətirməyi planlaşdırırıq. Çünki buradakı məşqlər bizə böyük təcrübə qazandırır və həvəs yaradır. Azərbaycanda müxtəlif sahələr üzrə ixtisaslaşmış məşqçilər mövcuddur. Rəqs-addımları, ritmik addımlar, xoreoqrafiya, bir sözlə, hər sahəyə uyğun məşqçilər var.
- Məşqlərinizə nə daxildir?
- Əvvəlcə bədii gimnastika üzrə müntəzəm məşqlər etdik. Xoreoqrafiya dərsləri keçdik. Sonra balet məşğələləri ilə birlikdə rəqs addımları üzrə məşqləri yerinə yetirdik. Daha sonra xoreoqrafiya ilə birgə rəqs dərslərini icra etdik. Müxtəlif xoreoqrafiya üslublarını təcrübədən keçirdik. Artistizm, eləcə də çıxış proqramının ardıcıllığı və fərqliliyini təmin etmək məqsədilə də məşqlər etdik.
- Misirdə bədii gimnastika necə inkişaf edib?
- Hazırda Misirdə bədii gimnastika çox inkişaf edib. Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının bədii gimnastika üzrə Texniki Komitəsinin prezidenti xanım Noha Abuşabana çox peşəkardır. O, bütün idman klublarında tətbiq olunan güclü bir sistem yaradıb. Misirdə bu növ üzrə beynəlxalq yarışlar və Afrika çempionatı keçirilib.
- Azərbaycanda gimnastikanın inkişafı ilə bağlı fikirlərinizi bilmık istərdik.
- Azərbaycanın bədii gimnastikası çox tanınır. Bu sahədə böyük inkişaf var. Gimnastların əl və ayaq hərəkətlərinin səlis icrası, çox incə, nizam-intizamlı olmaları mənim çox xoşuma gəlir. Azərbaycanın məşqçi və idmançıları çox nizam-intizamlıdır. Bu növə böyük həvəsləri var. Onlar günün çox hissəsini məşq edirlər. Bu, bizi həqiqətən də təəccübləndirir. Həqiqətən də, gün ərzində arenada 10 saatdan çox vaxt keçirir, hər biri gülümsəyir və ən xırda çətinlik zamanı bizə kömək etməyə hazırdırlar.
- Yarışqabağı hansı məşqləri keçməyə üstünlük verirsiniz?
- Hər gün balet dərsləri keçməyi və gündə 6 saatdan çox məşq etməyi üstün tuturam. Məşq etmək üçün daha peşəkar məkanlara, məsələn Azərbaycana gəldiyim kimi təlim-məşq toplanışınlarına qatılmağa üstünlük verirəm.
- Sizcə peşəkar idmançı hansı xüsusiyyətlərə malik olmalıdır?
- Yaxşı idmançı olmaq üçün nizam-intizam, sistemli gündəlik yaxşı məşqlər, eyni zamanda valideyn və məşqçinin dəstəyi lazımdır.
- İdmançıalara nəyi tövsiyə edirsiniz?
- Onlara tövsiyə edirəm ki, qaydalara əməl etsinlər, xüsusi pəhriz saxlasınlar, nizam-intizamlı və özünəinamlı olsunlar. Onlar mütləq bir gün istəklərinə nail olacaqlar.

“Azerbaijani coaches and athletes are very disciplined”
The Press Service of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) presents an interview with the Rhythmic Gymnastics coach of the Egyptian “Heliopolis” sporting club - Hana Elarnaouty.
Mrs. Hana, welcome to Azerbaijan. Please introduce yourself.
I have been coaching Rhythmic Gymnastics at the Heliopolis Sporting Club in Cairo (Egypt) for 11 years. I am currently 29-years-old and have been coaching the team since 2013. We are visiting Azerbaijan for the first time. Baku is very beautiful city and it makes us feel great. “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena), where we practice, is very magnificent and equipped with all facilities. The coaches are professional, the people are hospitable, especially, everyone at the Arena is always ready to help us.
Please, tell us about your gymnasts that came Baku for the training camp.
Our team consists of two female athletes. During our next trip, we plan to bring another gymnast to the training camp. Trainings here give us great experience and create enthusiasm for us. There are specialized coaches in various fields in Azerbaijan - Dance-steps, Rhythmic-steps, Choreography.
What does your training include?
First, we did regular Rhythmic Gymnastics exercises. We had Choreography classes. Then we performed exercises on dance-steps along with ballet exercises. Later, we did dance lessons together with Choreography. We practiced different styles of Choreography. We also rehearsed in order to improve artistry, as well as consistency and diversity of the performance program.
How did rhythmic gymnastics develop in Egypt?
At present, RG is very developed in Egypt. The President of Rhythmic Gymnastics Committee of the International Gymnastics Federation (FIG) - Ms. Noha Abou Shabana, is very professional. She has created a powerful system that is implemented in all sports clubs. International competitions in this Gymnastics discipline and the African Championships were held in Egypt.
We would like to know your thoughts on the development of gymnastics in Azerbaijan.
Azerbaijani Rhythmic Gymnastics is very well known. There is great development in this field. I like the clean execution of gymnasts’ hand and foot movements, they are very delicate and disciplined. Azerbaijani coaches and athletes are very disciplined. They have a great passion for this Gymnastics discipline. They train most of the day. This really surprises us. Indeed, they spend more than 10 hours at the Arena during the day, everyone is smiling and ready to help us in the slightest trouble.
What kind of pre-competition training do you prefer?
I prefer to take ballet lessons every day and practice more than 6 hours a day. I give preference to train in more professional places, for example, to attend the training camps as I came to Azerbaijan.
What qualities do you think a professional athlete should possess?
To be a good athlete - you need discipline, systematic daily good trainings, as well as the support of parents and coaches.
What advice do you have for athletes?
I recommend them to follow the rules, follow a special diet, be disciplined and self-confident. One day, they will definitely get their goal.