“Azərbaycanın digər idmançılara ciddi rəqib ola biləcək çox güclü gimnastları var,” bunu “Trend” İnformasiya Agentliyinə müsahibəsində idman gimnastikası üzrə üçqat Dünya Çempionu (sərbəst hərəkətlər və komanda hesabı) Yaponiya gimnastı Kenzo Şirai bildirib.
Sirainin sözlərinə görə, o, Bakıda keçirilən FIG Dünya “Challenge” Kubokunda çox yaxşı çıxış etmək niyyətindədir.
“Bu il Olimpiya ili olduğundan, mənim məqsədim bütün turnirlərdə uğurla iştirak etməkdir. Qarşıdan gələn Kubokda qızıl medal qazanmağa çalışacağam,” – deyə, o, bildirib.
Gimnast, həmçinin əlavə edib ki, onun yarışlarda əsas rəqibləri Yaponiya yığmasından olan komanda yoldaşlarıdır.
“Lakin Azərbaycanın da çox yaxşı gimnastları var. Oleq Stepko çox güclü gimnastdır, onun potensialı hələ Londonda keçirilmiş Olimpiya Oyunlarından bəllidir. Hesab edirəm ki, həmçinin o, da yarışlardakı əsas rəqiblərdən biridir”, - deyə, Şirai qeyd edib.
O, vurğulayıb ki, ümumilikdə, Yaponiya komandası Dünya Kubokunda birinci yeri qazanmaq məqsədini qarşısına qoyub.
“Eyni zamanda, hansı yeri tutmağımızdan asılı olmayaraq, bizim üçün əsası odur ki, yarışlarda layiqli çıxış edək və nəyə qadir olduğumuzu göstərək”, - deyə, Şirai bildirib.
Qeyd edək ki, idman gimnastikası üzrə FIG Dünya "Challenge" Kuboku keçən ilin yayında İlk Avropa Oyunları zamanı altı gimnastika növünə ev sahibliyi etmiş Milli Gimnastika Arenasında 19-21 fevral tarixlərində keçiriləcək. Kubokda 19 ölkəni təmsil edən 44 kişi və 22 qadın gimnast yarışlarda ayrı-ayrı alətlər üzrə medallar uğrunda mübarizə aparacaq. Ümumilikdə isə nümayəndə heyətlərinin tərkibində Bakıya 144 nəfər təşrif buyuracaq.
İdman yarışlarının ilk iki günündə kişi və qadın gimnastları arasında Kubokun təsnifat mərhələləri, sonuncu günü isə ayrı-ayrı alətlər üzrə finallar keçiriləcək.
Tamaşaçıların yarışlardan daha çox zövq alması üçün Kubok boyunca müxtəlif müsabiqələr və əyləncə xarakterli fləşmoblar təşkil olunacaq.
Favoritlər arasında Dünya Çempionatının parallel qollar üzərində bürünc medalçısı, Bakı-2015 İlk Avropa Oyunlarında beş medala layiq görülmüş yeganə Azərbaycan idmançısı Oleq Stepko və komanda hesabında onunla birgə bürünc mükafat qazanmış Petro Paxnyuk da yer alır.
Azərbaycanı yarışlarda zərif cinsin nümayəndələrindən Kristina Pravdina, həmçinin Marina Nekrasova, Yuliya İnşina və Mariya Smirnova təmsil edəcəklər.

В Азербайджане очень сильные гимнасты – японский спортсмен
В Азербайджане очень сильные гимнасты, которые могут составить серьезную конкуренцию другим спортсменам, сказал во вторник Trend в Баку трехкратный чемпион мира по спортивной гимнастике из Японии Кензо Шираи.
По словам Шираи, он намерен хорошо выступить на Кубке мира по спортивной гимнастике в Баку.
"Так как текущий год является олимпийским, моя цель – успешно выступить на всех турнирах. Я постараюсь завоевать "золото" на предстоящем Кубке мира", - сказал он.
Гимнаст сообщил, что его главными соперниками на соревнованиях являются товарищи по сборной Японии.
"Но и у Азербайджана очень хорошие гимнасты. Олег Степко – очень сильный гимнаст, его потенциал известен еще с Олимпийских игр в Лондоне. Считаю, что он также является одним из главных соперников", - сказал Шираи.
Он подчеркнул, что японская команда в целом поставила перед собой цель занять на Кубке мира первое место.
"В то же время, независимо от того, какое место мы займем, главное для нас – это достойно выступить, показать все, на что мы способны", - сказал гимнаст.
Кубок мира по спортивной гимнастике серии FIG "Challenge" пройдет с 19 по 21 февраля в Национальной Арене Гимнастике в Баку, где летом прошлого года состоялись соревнования по шести видам гимнастики во время первых Европейских игр. На Кубке медали в финалах по отдельным снарядам разыграют 45 мужчин и 22 женщины, а в общей сложности в соревнованиях примут участие спортсмены из 19 стран.
В первый и второй день соревнований пройдет квалификация. Финалы по отдельным снарядам состоятся в заключительный день Кубка мира.
На протяжении соревнований среди зрителей будут проведены различные конкурсы и организованы развлекательные флэш-мобы.
Одними из фаворитов Кубка мира будут бронзовый призер Чемпионата мира (параллельные брусья), единственный азербайджанский спортсмен, удостоившийся пяти медалей во время первых Европейских игр "Баку-2015", Олег Степко, а также его товарищ по команде Петро Пахнюк, вместе завоевавшие бронзовую медаль в командном зачете. Среди женщин Азербайджан представят Юлия Иншина, Марина Некрасова и Мария Смирнова.