“Azərbaycanın digər idmançılara ciddi rəqib ola biləcək çox güclü gimnastları var,” bunu “Trend” İnformasiya Agentliyinə müsahibəsində idman gimnastikası üzrə üçqat Dünya Çempionu (sərbəst hərəkətlər və komanda hesabı) Yaponiya gimnastı Kenzo Şirai bildirib.
Sirainin sözlərinə görə, o, Bakıda keçirilən FIG Dünya “Challenge” Kubokunda çox yaxşı çıxış etmək niyyətindədir.
“Bu il Olimpiya ili olduğundan, mənim məqsədim bütün turnirlərdə uğurla iştirak etməkdir. Qarşıdan gələn Kubokda qızıl medal qazanmağa çalışacağam,” – deyə, o, bildirib.
Gimnast, həmçinin əlavə edib ki, onun yarışlarda əsas rəqibləri Yaponiya yığmasından olan komanda yoldaşlarıdır.
“Lakin Azərbaycanın da çox yaxşı gimnastları var. Oleq Stepko çox güclü gimnastdır, onun potensialı hələ Londonda keçirilmiş Olimpiya Oyunlarından bəllidir. Hesab edirəm ki, həmçinin o, da yarışlardakı əsas rəqiblərdən biridir”, - deyə, Şirai qeyd edib.
O, vurğulayıb ki, ümumilikdə, Yaponiya komandası Dünya Kubokunda birinci yeri qazanmaq məqsədini qarşısına qoyub.
“Eyni zamanda, hansı yeri tutmağımızdan asılı olmayaraq, bizim üçün əsası odur ki, yarışlarda layiqli çıxış edək və nəyə qadir olduğumuzu göstərək”, - deyə, Şirai bildirib.
Qeyd edək ki, idman gimnastikası üzrə FIG Dünya "Challenge" Kuboku keçən ilin yayında İlk Avropa Oyunları zamanı altı gimnastika növünə ev sahibliyi etmiş Milli Gimnastika Arenasında 19-21 fevral tarixlərində keçiriləcək. Kubokda 19 ölkəni təmsil edən 44 kişi və 22 qadın gimnast yarışlarda ayrı-ayrı alətlər üzrə medallar uğrunda mübarizə aparacaq. Ümumilikdə isə nümayəndə heyətlərinin tərkibində Bakıya 144 nəfər təşrif buyuracaq.
İdman yarışlarının ilk iki günündə kişi və qadın gimnastları arasında Kubokun təsnifat mərhələləri, sonuncu günü isə ayrı-ayrı alətlər üzrə finallar keçiriləcək.
Tamaşaçıların yarışlardan daha çox zövq alması üçün Kubok boyunca müxtəlif müsabiqələr və əyləncə xarakterli fləşmoblar təşkil olunacaq.
Favoritlər arasında Dünya Çempionatının parallel qollar üzərində bürünc medalçısı, Bakı-2015 İlk Avropa Oyunlarında beş medala layiq görülmüş yeganə Azərbaycan idmançısı Oleq Stepko və komanda hesabında onunla birgə bürünc mükafat qazanmış Petro Paxnyuk da yer alır.
Azərbaycanı yarışlarda zərif cinsin nümayəndələrindən Kristina Pravdina, həmçinin Marina Nekrasova, Yuliya İnşina və Mariya Smirnova təmsil edəcəklər.

“Azerbaijan has very strong gymnasts, who can be serious rivals for other athletes,” said Japan’s three-time World Champion (Floor & Team Competition) Kenzo Shirai in his interview with Trend New Agency in Baku this Tuesday.
According to Shirai, he intends to demonstrate successful performances at the FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics to be held in Baku.
“As the current year is an Olympic one, my goal is to perform successfully at all events. I will try to win the "gold" at the upcoming World Cup,” the athlete noted.
He mentioned that his main rivals at the competitions are his team-mates from the Japanese national team.
“However, Azerbaijan also has very good gymnasts. Oleg Stepko is a very strong athlete. His potential has been known since the Olympic Games in London. I think he is one of the main rivals as well,” Shirai said.
He further emphasized that the Japanese team as a whole has set a goal to take the first place at the World Cup.
“At the same time, no matter what place we take at the event, the main thing for us is to perform with dignity and demonstrate all the skills we are able to execute,” the gymnast said.
It should be mentioned that the FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics will be held on February 19-21 at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) in Baku which hosted 6 gymnastics disciplines during the First European Games. 44 men and 22 women gymnasts from 19 countries will compete for medals in Apparatus Finals of the World Challenge Cup. In general, 144 people will arrive in Baku within the delegations.
Qualifications among both men and women on the first two days of the competitions to be followed by Apparatus Finals on the last day. Various contests and entertaining flash mobs will be organized for the spectators in the course of the event.
Bronze medalist of the World Championships on Parallel Bars, only Azerbaijani athlete won five medals at the Baku 2015 First European Games Oleg Stepko, as well as his team-mate Petro Pakhnyuk, who became a bronze medalist in team competition together, are in the list of favorites.
In Women’s Artistic Gymnastics Competitions, Azerbaijan is represented by Marina Nekrasova, Yuliya Inshina and Mariia Smirnova.