Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti gimnastika növlərinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə ölkəmizə səfər etmiş Özbəkistan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Universitetinin prorektoru və magistratura şöbəsinin müdiri Bəhram Musayevlə müsahibəni təqdim edir.
- Bəhram müəllim, zəhmət olmasa, Azərbaycana səfərinizin məqsədi barədə məlumat verərdiniz.
- Səfərimizin məqsədi Özbəkistanda parkur, “work-out”, idman gimnastikası kimi növlərin inkişaf etdirilməsi ilə bağlıdır. Bu məqsədlə biz Özbəkistanın iki müvafiq nazirliyinin dəstəyi ilə xüsusi elmi layihə seçmişik. Bunlar İnnovasiyalar Nazirliyi və İdmanın İnkişafı Nazirlikləridir.
- Burada hansı görüşlər keçirdiniz?
- Biz burada məşqçilərlə, Azərbaycanın aparıcı gimnastika məşqçiləri ilə və təbii ki, idmançılarla görüşdük. Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyası bizə böyük diqqət ayırdı. Orada biz universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti ilə görüşdük və gələcək əməkdaşlığımızı ətraflı müzakirə etdik. Bundan əlavə, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bizə xüsusi diqqət ayırdı. Özbəkistan və Azərbaycan tərəfi arasında belə bir görüşü təşkil etdiyiniz üçün sizə təşəkkürümüzü bildiririk. Biz bir ümumi xeyirxah amala, növündən asılı olmayaraq, gimnastikanın inkişafına xidmət edirik. Hər zaman idmanın və yüksək keyfiyyətli təhsilin tərəfdarıyıq.
- Səfəriniz çərçivəsində hansı idman obyektlərində oldunuz?
- Əvvəlcə biz Milli Gimnastika Arenasında, sonra Akademiyanın idman zalında olduq. Akademiyanın bir neçə zalına da baş çəkdik. Bundan əlavə, Bakı Olimpiya Stadionunda olduq.
- Milli Gimnastika Arenası ilə bağlı fikirlərinizi bilmək istərdik.
- Arena müqayisəolunmazdır. Burada çox böyük imkanlar var, böyük sərmayə qoyulub. İlk növbədə deyim ki, MDB ölkələri arasında ümumiyyətlə, belə bir kompleks mövcud deyil. Biz bunu etiraf edirik. Sizin böyük imkanlarınız, böyük perspektivləriniz var. Elə buna görə də, biz məhz buraya səfər etmişik.
- Özbəkistanda gimnastikanın hansı növləri daha çox inkişaf edib?
- Özbəkistanda gimnastikanın əksər növləri inkişaf edib. Daha çox inkişaf edən idman gimnastikası və bədii gimnastikadır. Qalanları isə qeyri-ənənəvi gimnastika növləridir. Onlar hər yerdə mentalitetə uyğun inkişaf edir. Qızlar aerobika, şeypinq, xatxa-yoqa və s. idman növləri ilə məşğul olurlar. Hazırda çox dəbli bir tendensiya formalaşıb - gimnastrada. Bu növlə bütün yaş kateqoriyaları, hətta yaşlı insanlar, kişilər, qadınlar, gənc insanlar məşğul olurlar.
- Bildiyimizə görə, Azərbaycana ilk dəfədir ki, səfər edirsiniz? Ölkəmizlə bağlı təəssüratlarınızı bilmək istərdik.
- Bu, mənim Azərbaycana ilk səfərimdir. Ümid edirəm ki, sonuncu olmayacaq. Təəssüratlarım çox gözəldir. Böyük ölkə, gözəl insanlar. Mentalitetiniz bizimlə oxşardır. Bizdə elə təəssürat yaranır ki, sanki başqa ölkəyə səfər etməmişik. Amma maddi-texniki baza, şəhər və insanlar tam başqa hisslər yaradır. Azərbaycan dilinin 70 faizə qədərini başa düşürəm. Demək olar ki, heç bir məhdudiyyətlə üzləşmirik. Biz bir-birimizi idmanda, təhsildə, texniki təminat məsələlərində və s. çox yaxşı başa düşürük. Bir sözlə, hər şey yüksək səviyyədədir.

The Press Service of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) presents an interview with Bahram Musayev, Vice-Rector and Head of the Master’s Degree Department of the Uzbek State University of Physical Culture and Sports, who visited our country to develop Gymnastics.
- Mr. Bahram, could you please tell us about the purpose of your visit to Azerbaijan?
- The purpose of our visit is to develop such gymnastics disciplines in Uzbekistan as Parkour, Workout, Artistic Gymnastics. For this purpose, we have selected a special scientific project with the support of two relevant ministries of Uzbekistan. These are the Ministry of Innovative Development and the Ministry of Sports Development.
- What meetings did you have here?
- We met here with coaches, leading Gymnastics coaches of Azerbaijan and, of course, with athletes too. The Azerbaijan State Academy of Physical Culture and Sports paid great attention to us. There we met with the university administration, professor-teacher staff and discussed in detail our future cooperation. In addition, Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) paid special attention to us. We are grateful for organizing such a meeting between Uzbekistan and Azerbaijan. All we do serves to the development of Gymnastics, regardless of the discipline. We always support sports and high quality education.
- What sports facilities did you visit during your trip?
- First we visited “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena), then the Academy gym. We also visited several halls of the academy. In addition, we visited Baku Olympic Stadium.
- We would like to know your opinion about “Milli Gimnastika Arenasi”.
- The Arena is incomparable. There are great opportunities here and huge investments have been made. First of all, I would like to say that there is no such complex among the CIS countries. We acknowledge it. You have great opportunities and prospects. That is why we are here.
- What gymnastics disciplines are most developed in Uzbekistan?
- Most gymnastics disciplines have been developed in Uzbekistan. The most developed are Artistic and Rhythmic Gymnastics. The rest are non-traditional gymnastics disciplines. They are developing according to mentality everywhere. Girls do Aerobics, shaping, Khatkha-yoga and with other sports disciplines. Currently, there is a very fashionable trend - Gymnaestrada. All age groups, even older people, men, women and young people are engaged in this discipline.
- As far as we know, is this your first visit to Azerbaijan? We would like to know your impressions about our country.
- This is my first visit to Azerbaijan. I hope it will not be the last. My impressions are very good. Great country, beautiful people. Your mentality is similar to ours. We get the impression that we have never been to another country. But the material-technical basis, the city and the people create a completely different feeling. I understand about 70% of the Azerbaijani language. We face almost no restrictions. We understand each other very well in sports, education, logistics and so on. In short, everything is at a high level.