“Amerika gimnastları mənə dedilər ki, ABŞ-da heç bir gimnastika arenası Bakıdakı ilə müqayisə oluna bilməz”, bunu Trend İnformasiya Agentliyinə Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunda Amerika nümayəndə heyətinin üzvləri ilə görüşən ABŞ-nın Azərbaycandakı səfiri Robert Sekuta deyib.
O bildirib ki, gimnastika yarışlarını ilk dəfədir ki, arenadan izləyir.
"Mən bu idman növünü hələ öyrənirəm. Uzun illər əvvəl televizorda gimnastikaya baxmışdım, lakin yarışları canlı izləmək tamamilə başqa hissdir. Mən artıq bu idman növünün azarkeşinə çevrildiyimi hiss edirəm. Ümumiyyətlə, işimin ən əsas xüsusiyyətlərindən biri özüm üçün yeni və daha əvvəl etmədiyim şeyləri kəşf etmək və sınamaqdır. Həm İlk Avropa Oyunları zamanı, həm də bü gün Azərbaycanda idmanın real həyatda nə qədər vacib olduğunu görürəm", deyə, o qeyd edib.
Səfir azərbaycanlıların, könüllülərin, gənclərin öz ölkələrini necə təmsil etmələrindən və işlərini necə iftixar hissi ilə yerinə yetirmələrindən olduqca valeh olduğunu və bu barədə hətta Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva ilə danışdığını bildirib.
Sekuta, həmçinin ABŞ idmançıları və nümayəndə heyəti üzvlərinin Bakıda keçirilən Dünya Kuboku ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb.
"Onlar mənə dedilər ki, daha əvvəl heç bir yerdə belə arena görməyiblər. Arena xüsusi olaraq gimnastlar üçün tikilib. ABŞ-da çoxlu arenalar var, hətta kiçik şəhərlərdə elə də böyük olmayan arenalar mövcuddur, lakin onların heç biri Bakıdakı ilə müqayisə edilə bilməz. Nümayəndə heyətimiz, həmçinin yarışların təşkilindən olduqca razıdır. Onlar məlumat verdilər ki, özlərini Dünya Kuboku mərhələsində deyil, Dünya Çempionatı kimi daha iri miqyaslı yarışlardakı kimi hiss edirlər", deyə, səfir qeyd edib.

“The USA gymnasts said that gymnastics arenas in the USA cannot be compared to the one in Baku,” the USA ambassador to Azerbaijan Robert Cekuta told Trend News Agency following the meeting with members of the USA delegation at the FIG World Cup in Trampoline Gymnastics in Baku.
The ambassador noted that he is attending the gymnastics event for the first time.
“For now, I’m just studying this sport. I watched competitions in gymnastics on TV many years ago but it is quite a different feeling to watch the tournament live. I already feel how I am becoming a fan of this sport discipline. In general, one of the main peculiarities of my job is to discover and do new things that I have never done before. I saw both during the First European Games and today how sport is important in Azerbaijan in real life,” Cekuta said.
According to him, he was very impressed by how the Azerbaijanis themselves, volunteers, the youth represent their country and how they are proud of that. The ambassador noted that he even talked about this matter with First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
He further shared his impressions of the USA gymnasts and delegation members at the FIG World Cup in Trampoline Gymnastics in Baku.
“They told me that they hadn’t seen such an arena before. It was built especially for gymnasts. There are many arenas in the USA, even small facilities in towns, but none of them are comparable to the one in Baku. The USA delegation is very content with the organization of the tournament. They informed that they felt like being at the major events, such as the World Championships but not World Cup series,” Cekuta underlined.