Fevralın 15-17-də Milli Gimnastika Arenasında Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının batut gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin üzvü Dmitriy Poliaruşun rəhbərliyi altında Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının tədris proqramına əsasən batut gimnastikası üzrə 1-ci səviyyə üçün (5-7 yaşlı gimanstlarla çalışan məşqçilər üçün) məşqçilik kursları keçirilib. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti Olimpiya məşqçisi, iki Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı, batut üzrə 6 qat dünya çempionu, 7 qat Avropa çempionu, 20 qat Dünya Kubokunun qalibi olmuş belaruslu mütəxəssisdən müsahibə alıb. Müsahibəni oxucularmıza təqdim edirik.
Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Zəhmət olmasa paytaxtımızda batut üzrə keçirilən məşqçilik kursları barədə ətraflı məlumat verərdiniz.
Bakıya tədris kursları keçmək üçün dəvət olunmuşam. Düşünürəm ki, bu, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən həyata keçirilən gözəl təşəbbüsüdür. Bu kurslar məşqçilərin yetişdirilməsinə imkan yaradacaq. Təbii ki, həmçinin ölkədə batut gimnastikasının inkişafına kömək edəcək. Ümid edirəm ki, kurs iştirakçıları buradan razı halda gedəcəklər. Ümid edirəm ki. onlar əldə etdikləri bilik və bacarıqları Azərbaycanda batut gimnastikasının inkişaf etdirilməsi üçün istifadə edəcəklər.
Beynəlxalq federasiyanın nümayəndəsi kimi dünyada batut gimnastikasının inkişafı ilə bağlı fikirlərinizi bilmək istərdik.
Batut dünyanın 50-dən çox ölkəsində inkişaf etdirilir. Olimpiya idman növü kimi 2000-ci ildən etibarən Sidney Olimpiadasının proqramında yer alıb. Dünyada batutla məşğul olanların sayı şübhəsiz ki, günü-gündən artır. Bütün qitələrdə inkişaf var, Afrika qitəsi də daxil olmaqla. Sözsüz ki, 90-cı illərlə müqayisə etsək, böyük inkişaf hiss olunur. Əlbəttə ki, bu növ dünyada daha çox populyarlıq qazanıb. Məşqçilər, mütəxəssislərin də sayı artıb ki, bu da dünyada batut idmanının inkişafına öz təsirini göstərir.
Azərbaycanda batut gimnastikasının inkişafını necə dəyərləndirirsiniz?
Azərbaycanda batut gimnastikası yeni inkişaf edən idman növüdür. Biz burada batut gimnastikasının ildən-ilə daha da inkişaf etməsinin şahidi oluruq. Əldə olunan nəticələrə əsasən biz bunu deyə bilərik. Bugünlərdə başa çatan Dünya kubokunu nümunə göstərə bilərik. Azərbaycanın qadınlar arasında təmsilçisi ikinci yerə layiq görüldü. Bu, batut gimnastikası üzrə Dünya kubokları tarixində qadınlar arasında qazanılan ilk medaldır. Bu, əlbəttə ki, əla nəticədir. Qazanılan nəticə Azərbaycanda batut gimnastikasının inkişafının göstəricisidir. Bu, həmçinin federasiyanın bu idman növü ilə bağlı gördüyü uğurlu işlərlə bağlıdır. Uğurlu nəticələr qazanılırsa, bu o deməkdir ki, hər şey yaxşı gedir, bu sahədə irəliləyiş var. Ümid edirəm ki, Azərbaycan 2024-cü il üçün Olimpiya Oyunlarına vəsiqə əldə edəcək və Olimpiadada iştirak edəcək.
Azərbaycanla bağlı təəssüratlarınızı bilmək istərdik.
Mən demək olar ki, bura hər il gəlirəm. Mən Azərbaycanın, Azərbaycan isə mənim dostumdur. Mən bura səfər etməyi çox xoşlayıram. Burada hər şey gözəldir, insanlar qonaqpərvərdirlər, bütün insanlar xoş, mehriban və eyni zamanda, çox çalışqandırlar. Bu, məni çox heyrətləndirir. Hətta federasiyada olanda şahidi olursan ki, onlarla insan günlərlə dayanmadan işləyir. Eləcə də zala daxil olduqda məşqçilərin uşaqlarla fasiləsiz işlədiklərini görürəm. Əlbəttə ki, bütün bunlar insanda xoş təəssüratlar yaradır. Demək istəyirəm ki, təkcə Bakı şəhərinə gəlmək deyil, həmçinin federasiyanın uğurlu işinə baxmaq mənim üçün həmişə xoş olub. Necə deyərlər, nəticələr özü danışır və təkcə batut gimnastikasında deyil.
Yüksək titullara malik idmançı kimi gənc batutçulara nəyi tövsiyə edərdiniz?
Məsləhətim odur ki, hər şeydən əvvəl, məşğul olduqları işi sevsinlər, ondan həzz almağı bacarsınlar. Əks halda, uğurlu nəticə qazana bilməzlər.

15-17 февраля в “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики) прошли тренерские курсы по прыжкам на батуте для 1-го уровня (для тренеров, работающих с гимнастами 5-7-и лет) под руководством Дмитрия Поляруша, члена Технического комитета Международной федерации гимнастики (FIG) по прыжкам на батуте. Пресс-служба Федерации Гимнастики Азербайджана (AGF) взяла интервью у белорусского специалиста, Олимпийского тренера, участника двух Олимпийских Игр, 6-кратного чемпиона мира по прыжкам на батуте, 7-кратного чемпиона Европы, 20-кратного обладателя Кубка Мира. Представляем интервью нашим читателям.
Добро пожаловать в Азербайджан. Пожалуйста, предоставьте подробную информацию о тренерских курсах по прыжкам на батуте, проводимых в нашей столице.
Меня пригласили в Баку для проведения учебных курсов. Я считаю, что это замечательная инициатива AGF. На этих курсах будут обучать тренеров. И конечно, это будет способствовать развитию гимнастики по прыжкам на батуте в стране. Надеюсь, что участники курса уйдут довольными. Также надеюсь, что они будут использовать свои знания и навыки для развития гимнастики по прыжкам на батуте в Азербайджане.
Как представитель FIG, мы хотели бы знать ваше мнение о развитии гимнастики по прыжкам на батуте в мире.
Прыжки на батуте развиваются более чем в 50-и странах мира. Как олимпийский вид спорта, он был включен в программу Олимпийских Игр в Сиднее с 2000 года. Нет сомнений, что количество гимнастов, занимающихся батутом в мире, растет изо дня в день. Развитие идет на всех континентах, в том числе и в Африке. Конечно, по сравнению с 90-ми, есть большой прогресс. Этот вид спорта стал более популярным в мире, что привело к увеличению количества тренеров и специалистов, а это в свою очередь повлияло на развитие батутного спорта в мире.
Как Вы оцениваете развитие прыжков на батуте в Азербайджане?
Прыжки на батуте – новый развивающийся вид спорта в Азербайджане. По полученным результатам можно сказать следующее: в пример Кубок мира, который сегодня завершился. Гимнастка Азербайджана среди женщин завоевала второе место. Это первая медаль, завоеванная на Кубке мира в истории гимнастики Азербайджана по прыжкам на батуте среди женщин. Это, конечно же отличный результат. Результат является показателем развития прыжков на батуте в Азербайджане. Если результаты успешны, значит, все идет хорошо и есть прогресс в этой сфере. Надеюсь, что Азербайджан завоюет лицензию на Олимпийские игры 2024 года и примет участие на Олимпиаде.
Мы хотели бы знать ваши впечатления об Азербайджане.
Я приезжаю сюда почти каждый год. Я друг Азербайджана и Азербайджан мой друг. Мне очень нравится прилетать сюда. Здесь все красиво, люди гостеприимные, милые, добрые и в то же время очень трудолюбивые. Это меня очень удивляет. Даже находясь в федерации, ты становишься очевидцем того, что десятки людей работают без перерыва сутками. Еще я вижу тренеров, работающих с детьми, когда захожу в зал. Безусловно, все это производит на человека хорошее впечатление. Хочу сказать, что мне всегда было приятно не только приезжать в Баку, но и видеть успешную работу федерации. Как говорится, результаты говорят сами за себя, и не только по прыжкам на батуте.
Как спортсмен с высокими титулами, что бы вы посоветовали юным батутистам?
Мой совет, прежде всего, любить то, что они делают и уметь получать от этого удовольствие. В противном случае они не добьются успеха.