“İdman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kuboku yarışı Bakıda yüksək səviyyədə keçiriləcək”, deyə, Trend İnformasiya Agentliyinə İsrail gimnastı Aleksandr Şatilov bildirib.
“Bir neçə dəfə, o cümlədən Avropa Oyunları zamanı səfər etdiyim Azərbaycana yenidən gəlmək çox xoşdur. İdman gimnastikası üzrə Dünya Kuboku mərhələsi Azərbaycanda ilk dəfə təşkil olunur və düşünürəm ki, bu, ölkə üçün kifayət qədər vacib hadisədir. Əminəm ki, yarışlar ən yüksək səviyyədə keçiriləcək”, deyə, o, qeyd edib.
Şatilov, arenanın çox yüksək səviyyədə inşa edildiyini, həm məşq, həm də yarış zalında çox xoş ab-havanın olduğunu vurğulayıb. “Hər şey rahat şəkildə təşkil olunub, məşq zalından yarış zalına keçidlər çox rahat və qısadır. Belə ki, çox vaxt itirmədən isinmə hərəkətlərindən sonra dərhal yarış zalına keçmək mümkündür. Bir daha vurğulamaq istəyirəm ki, Avropa Oyunlarının təşkilatçılığı çox yüksək səviyyədə idi və ümid edirəm ki, Dünya Kuboku yarışı da bu səviyyədə olacaq”, - deyə, o, bildirib.
İdmançı, qarşısına nə olursa-olsun qələbə qazanmaq tapşırığı qoymadığını, başlıca məqsədinin yeni kombinasiyaları sınaqdan keçirmək olduğunu qeyd edib. “Bu kubok, mənim üçün çox da uğurlu olmayan Dünya Çempionatından (Qlazqo) sonra, ilk yarışdır. Odur ki, biz bundan sonra müəyyən nəticələrə gəlmişik. Bu yarışlar mənim üçün həm Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanmaq üçün iştirak edəcəyim Test Turnirinə, həm Olimpiya Oyunlarının özünə hazırlıq xarakteri daşıyır. Əgər hər şey plana uyğun getsə, fəxri kürsüyə yüksəlmək üçün yaxşı fürsətdir və burada qazanacağım təcrübəyə əlavə olaraq bir mükafat olacaq.
Gimnast, Dünya Kuboku yarışı statusunun Avropa Oyunlarından zəif olduğuna baxmayaraq, məhz kubokda Asiya idmançılarının iştirakına görə müsbət nəticə qazanmağın asan olmayacağını vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, medal uğrunda mübarizədə onun əsas rəqiblərindən biri də Azərbaycan idmançılarıdır.
“İdmançıların çıxış səviyyəsinə gəldikdə isə, burada Yaponiya təmsilçiləri və Azərbaycan gimnastları Oleq Stepko və Petro Paxnyuk kimi güclü gimnastları qeyd edə bilərəm. Lakin, düşünürəm ki, hər bir idmançı qarşısına öz məqsədini qoymalı və digər rəqiblərinə baxmamalıdır”, - deyə, Şatilov bildirib.
İdman gimnastikası üzrə İsrail yığma komandasının Baş məşqçisi Sergey Vaysburq, Avropa Oyunları ilə müqayisədə, bu kubokda müsbət nəticə qazanmağın daha çətin olacağını qeyd edib. “Avropa Oyunlarında yalnız Avropa gimnastları iştirak edirdi, bu isə Dünya Kubokudur və burada dünyanın hər yerindən gimnastlar toplaşacaq. Hazırda, dünyada ən güclü hesab edilən Asiya gimnastlarını qeyd etməyə dəyər. Lakin, biz yalnız iştirak etmək üçün gəlməmişik, çalışacağıq ki, fəxri kürsünün hər hansı bir pilləsinə yüksələk”, deyə, Baş məşqçi qeyd edib.
Xatırladaq ki, idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kuboku mərhələsi, 2016-cı ilin 19-21 fevral tarixlərində Bakıda – ötən ilin yayında Avropa Oyunları zamanı gimnastikanın 6 növü üzrə yarışların təşkil olunduğu Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq. Kubokda ayrı-ayrı alətlər üzrə finallarda medallar uğrunda 19 ölkəni təmsil edən 46 kişi və 22 qadın mübarizə aparacaq. Ümumilikdə isə nümayəndə heyətlərinin tərkibində Bakıya 146 nəfər təşrif buyuracaq. Yarışın 1-ci və 2-ci günü təsnifat mərhələsi keçiriləcək. Ayrı-ayrı alətlər üzrə final həyəcanı isə yarışın son günü olacaq. Fasilələr zamanı tamaşaçılar üçün maraqlı müsabiqələr və əyləncəli fləş-moblar təşkil olunacaq.

“The FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics in Baku to be run at the highest level,” Israeli gymnast Alexander Shatilov told Trend News Agency in his interview.
“It is very pleasant to visit Azerbaijan again, where I have already been to several times, including the Baku 2015 First European Games. Azerbaijan hosts the FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics for the first time and I think that this is quite important event for the country. I am confident that the competitions will be held at the highest level,” he said.
Shatilov noted that Milli Gimnastika Arenası was built at a very high level and there was a very good atmosphere both in the warm-up hall and on the field of play. “Everything was practically arranged, passages from the warm-up hall to the field of play were very comfortable and short. This means, you can warm-up and go to the field of play in no time. Once again, I would like to mention that the organization of the First European Games was at the highest level and I hope that the World Cup to be held in the same spirit,” he said.
The athlete stated that he does not have a task to win at any cost. His main objective is to try out new combinations. “This is my first event after the World Championships in Glasgow which was not very successful for me. Therefore, we have made certain conclusions. For me, these competitions are a preparation for the test events to qualify for the Olympic Games, as well as the Games itself. If everything goes according to the plan, then, there is a good chance to mount the podium and it would be a good bonus to the experience I am going to gain here,” Shatilov said.
The gymnast also emphasized, that, although, a significance of the World Cup is less than the European Games, where he participated in, it will not be so easy to achieve positive results due to the participation of Asian gymnasts in the events.
According to him, the Azerbaijani gymnasts will be one of his main rivals in the contest for the medals.
“As for the level of athletes, there are several very serious gymnasts, such as representatives of Japan, Azerbaijani gymnasts - Oleg Stepko and Petro Pahnyuk. But, I think that everyone needs to set his own task and do not look at his rivals,” Shatilov said.
In his turn, the Head Coach of the Israeli national team in Artistic Gymnastics, Sergei Vaysburg, noted that it would be more difficult to achieve positive results during the World Cup than it was at the First European Games. “At the European Games, there were gymnasts from Europe only. But, this is the World Cup and athletes from all over the world will gather here in Baku. Today, we shall mention Asian gymnasts who are one of the strongest gymnasts in the world. Anyway, we are here not only to participate, but also to try to take any prize-winning places,” he said.