“İdman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kuboku yarışı Bakıda yüksək səviyyədə keçiriləcək”, deyə, Trend İnformasiya Agentliyinə İsrail gimnastı Aleksandr Şatilov bildirib.
“Bir neçə dəfə, o cümlədən Avropa Oyunları zamanı səfər etdiyim Azərbaycana yenidən gəlmək çox xoşdur. İdman gimnastikası üzrə Dünya Kuboku mərhələsi Azərbaycanda ilk dəfə təşkil olunur və düşünürəm ki, bu, ölkə üçün kifayət qədər vacib hadisədir. Əminəm ki, yarışlar ən yüksək səviyyədə keçiriləcək”, deyə, o, qeyd edib.
Şatilov, arenanın çox yüksək səviyyədə inşa edildiyini, həm məşq, həm də yarış zalında çox xoş ab-havanın olduğunu vurğulayıb. “Hər şey rahat şəkildə təşkil olunub, məşq zalından yarış zalına keçidlər çox rahat və qısadır. Belə ki, çox vaxt itirmədən isinmə hərəkətlərindən sonra dərhal yarış zalına keçmək mümkündür. Bir daha vurğulamaq istəyirəm ki, Avropa Oyunlarının təşkilatçılığı çox yüksək səviyyədə idi və ümid edirəm ki, Dünya Kuboku yarışı da bu səviyyədə olacaq”, - deyə, o, bildirib.
İdmançı, qarşısına nə olursa-olsun qələbə qazanmaq tapşırığı qoymadığını, başlıca məqsədinin yeni kombinasiyaları sınaqdan keçirmək olduğunu qeyd edib. “Bu kubok, mənim üçün çox da uğurlu olmayan Dünya Çempionatından (Qlazqo) sonra, ilk yarışdır. Odur ki, biz bundan sonra müəyyən nəticələrə gəlmişik. Bu yarışlar mənim üçün həm Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanmaq üçün iştirak edəcəyim Test Turnirinə, həm Olimpiya Oyunlarının özünə hazırlıq xarakteri daşıyır. Əgər hər şey plana uyğun getsə, fəxri kürsüyə yüksəlmək üçün yaxşı fürsətdir və burada qazanacağım təcrübəyə əlavə olaraq bir mükafat olacaq.
Gimnast, Dünya Kuboku yarışı statusunun Avropa Oyunlarından zəif olduğuna baxmayaraq, məhz kubokda Asiya idmançılarının iştirakına görə müsbət nəticə qazanmağın asan olmayacağını vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, medal uğrunda mübarizədə onun əsas rəqiblərindən biri də Azərbaycan idmançılarıdır.
“İdmançıların çıxış səviyyəsinə gəldikdə isə, burada Yaponiya təmsilçiləri və Azərbaycan gimnastları Oleq Stepko və Petro Paxnyuk kimi güclü gimnastları qeyd edə bilərəm. Lakin, düşünürəm ki, hər bir idmançı qarşısına öz məqsədini qoymalı və digər rəqiblərinə baxmamalıdır”, - deyə, Şatilov bildirib.
İdman gimnastikası üzrə İsrail yığma komandasının Baş məşqçisi Sergey Vaysburq, Avropa Oyunları ilə müqayisədə, bu kubokda müsbət nəticə qazanmağın daha çətin olacağını qeyd edib. “Avropa Oyunlarında yalnız Avropa gimnastları iştirak edirdi, bu isə Dünya Kubokudur və burada dünyanın hər yerindən gimnastlar toplaşacaq. Hazırda, dünyada ən güclü hesab edilən Asiya gimnastlarını qeyd etməyə dəyər. Lakin, biz yalnız iştirak etmək üçün gəlməmişik, çalışacağıq ki, fəxri kürsünün hər hansı bir pilləsinə yüksələk”, deyə, Baş məşqçi qeyd edib.
Xatırladaq ki, idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kuboku mərhələsi, 2016-cı ilin 19-21 fevral tarixlərində Bakıda – ötən ilin yayında Avropa Oyunları zamanı gimnastikanın 6 növü üzrə yarışların təşkil olunduğu Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq. Kubokda ayrı-ayrı alətlər üzrə finallarda medallar uğrunda 19 ölkəni təmsil edən 46 kişi və 22 qadın mübarizə aparacaq. Ümumilikdə isə nümayəndə heyətlərinin tərkibində Bakıya 146 nəfər təşrif buyuracaq. Yarışın 1-ci və 2-ci günü təsnifat mərhələsi keçiriləcək. Ayrı-ayrı alətlər üzrə final həyəcanı isə yarışın son günü olacaq. Fasilələr zamanı tamaşaçılar üçün maraqlı müsabiqələr və əyləncəli fləş-moblar təşkil olunacaq.

"Соревнования Кубка мира по спортивной гимнастике в Баку пройдут на самом высоком уровне", - сказал в своем интервью Информационному Агентству “Trend” израильский гимнаст Александр Шатилов.
"Очень приятно вновь приехать в Азербайджан, где я был уже несколько раз, в том числе и на Европейских играх. В Азербайджане впервые проводится Кубок мира по спортивной гимнастике, и думаю, что это достаточно важное для страны событие. Уверен, что соревнования пройдут на самом высоком уровне", - сказал он.
Шатилов отметил, что арена построена на очень высоком уровне и, как в разминочном, так и в соревновательном залах царит очень хорошая атмосфера. "Все обустроено очень удобно, переходы из разминочного зала в соревновательный зал очень удобные и короткие. То есть, можно размяться и сразу идти в соревновательный зал, не теряя при этом много времени. Еще раз хочу отметить, что на Европейских играх организация была на очень высоком уровне, и я надеюсь, что на Кубке мира все будет в том же духе", - сказал он.
Спортсмен отметил, что задачи победить любой ценой он перед собой не ставит, а основной целью является попробовать новые комбинации. "Это мой первый старт после Чемпионата мира в Глазго, который прошел для меня не слишком удачно. Поэтому мы сделали определенные выводы. Эти соревнования являются для меня подготовкой к тестовым соревнованиям для попадания на Олимпиаду и к ней самой. Если все пройдет так, как задумано, есть неплохая возможность стоять на пьедестале, и это стало бы хорошим бонусом к тому опыту, который я здесь получу", - сказал Шатилов.
Гимнаст подчеркнул, что, несмотря на то, что Кубок мира по статусу ниже Европейских игр, в которых он принимал участие, добиться положительного результата будет непросто из-за участия в соревнованиях азиатских гимнастов.
По его словам, одними из основных его соперников в борьбе за медали будут азербайджанские гимнасты.
"Что касается уровня спортсменов, то есть несколько очень серьезных гимнастов, таких как представитель Японии и азербайджанские гимнасты – Олег Степко и Петро Пахнюк. Но я думаю, что каждому нужно ставить перед собой свои задачи, и не смотреть на других соперников", - сказал Шатилов.
В свою очередь, старший тренер сборной Израиля по спортивной гимнастике Сергей Вайсбург также отметил, что добиться положительного результата будет сложнее, чем на Европейских играх. "На Евроиграх присутствовали только гимнасты из Европы, а это Кубок мира, и здесь сойдутся спортсмены со всех континентов. На сегодня стоит отметить азиатских гимнастов, которые являются одними из самых сильных в мире. Но мы приехали не только участвовать, но и попытаться завоевать какие-то призовые места", - сказал он.
Напомним, что Кубок мира по спортивной гимнастике серии FIG "Challenge" пройдет с 19 по 21 февраля в Национальной гимнастической арене в Баку, где летом прошлого года состоялись соревнования по шести видам гимнастики во время I Европейских игр. На Кубке медали в финалах по отдельным снарядам разыграют 46 мужчин и 22 женщины из 19 стран, а в общей сложности в составе делегаций в Баку приедут 146 человек. В первый и второй день соревнований состоится квалификация. Финалы по отдельным снарядам пройдут в заключительный день Кубка. Во время состязаний для зрителей будут устроены различные конкурсы, развлекательные флэш-мобы.