“Gələcəkdə böyüklər arasında yarışlarda da yaxşı nəticələr göstərmək üçün üzərimizdə çalışacağıq,” bunu Trend İnformasiya AgentliyinəmüsahibəsindəAzərbaycan gimnastı, Çinin Putian şəhərində keçirilən akrobatika gimnastikası üzrə Dünya Yaş Qrupları Yarışlarınıngümüş mükafatçısı Seymur Cəfərov deyib.
Onun sözlərinə görə, yarışlarda qazanılmış nəticə onun üçün gözlənilən idi.
"Ümid edirdik ki, medallar qazanacağıq. Belə ki, çıxışlar üzrə tərəfdaşım Murad Əkpərovla səylə məşq edirdik. Rəqiblər də zəif deyildilər və çox hazırlıqlı idilər, lakin biz yaxşı çıxış nümayiş etdirərək gümüş medal qazana bildik. Fikrimcə, gələcəkdə Avropa və Dünya Çempionatlarında uğurla çıxış etmək üçün üzərimizdə çalışmalıyıq və məşqləri davam etdirməliyik", deyə, Cəfərov bildirib.
Çıxışın yekununda 27,500 xal toplamış Cəfərov və Əkpərov kişi cütlükləriarasında akrobatika gimnastikası üzrə Dünya Yaş Qrupları Yarışlarında gümüş medal qazanıblar. 28,050 xal toplamış Rusiya dueti 1-ci, 27,000 xal toplamış Böyük Britaniya cütlüyü isə üçüncü olub.
12-18 yaş kateqoriyasında qarışıq hərəkətləri nümayiş etdirmiş Ağasif Rəhimov və Nurcan Cabbarlıdan ibarət Azərbaycanın qarışıqcütlüyü də 27,650 xal toplayaraq gümüş medal əldə edib. 28,000 xalla birinci olan Rusiya dueti Azərbaycan duetini 0,35 xalla qabaqlayıb. Üçüncü yeri isə Böyük Britaniya və Qazaxıstan (27,350 bal) akrobatları bölüşüblər.
Rəhimovun sözlərinə görə, qazanılmış medallar uzun və gərgin məşqlərin nəticəsidir.
"Biz öz üzərimizdə çox işləmişik, məşq etmişik, proqramımızı təkmilləşdirmişik və uğurlu nəticəyə nail olmuşuq. Bundan sonra da işləyəcəyik, axı irəlidə bizi hələ çoxlu yarışlar gözləyir", deyə Rəhimov bildirib.
Qeyd edək ki, bütün 4 mükafatçı Bakı Gimnastika Məktəbinin idmançılarıdır.
Belə böyük miqyaslı yarışda ilk dəfə iştirak edən Azərbaycanın digər qarışıq cütlüyüAbdulla Əl-Məşayxi və Ruhidil Qurbanlı da yaxşı nəticə göstərib.Lakin qaydalara əsasən finalda hər ölkədən yalnız bir cütlüyün iştirakı mümkün olduğundan, təsnifat mərhələsində iki çıxışın yekununa əsasən 53.100 xal toplayan cütlüyümüz, öz yerini İspaniyaya verməli oldu.

Будем работать над собой и дальше, чтобы в будущем показать хорошие результаты и во взрослых соревнованиях, сказал в четверг журналистам азербайджанский гимнаст, серебряный призер проходящего в городе Путянь (Китай) Мировых СоревнованийВозрастных Групп по акробатической гимнастике Сеймур Джафаров.
По его словам, результат, показанный на соревнованиях, был для него ожидаемым.
"Мы рассчитывали на то, что завоюем медали, так как усердно тренировались с моим партнером по выступлениям МурадомАкперовым. Соперники были не слабые и отлично подготовленные, но мы показали хорошее выступление и сумели завоевать "серебро". Думаю, что надо работать над собой, не прекращать тренировки, чтобы в будущем успешно выступить на чемпионатах Европы и Мира", - сказал Джафаров.
Джафаров и Акперов, набравшие по итогам выступления 27,500 балла, были удостоены серебряных медалей Мировых СоревнованийВозрастных Групп по акробатике среди мужских пар. Азербайджанский дуэт уступил лишь паре из России, набравшей 28,050 балла, а третье место заняли акробаты из Великобритании (27,000 балла).
Азербайджанский дуэт в составе Агасифа Рагимова и НурджанДжаббарлы, выступавших в соревнованиях смешанных пар в возрастной категории 12-18 лет, также завоевал серебряную медаль, получив от судей 27,650 балла. Ставший первым дуэт из России (28,000 балла) опередил азербайджанскую пару лишь на 0,35 балла. А третье место поделили акробаты Великобритании и Казахстана (27,350 балла).
По словам Рагимова, завоеванные медали являются результатом долгих и упорных тренировок.
"Мы много работали над собой, тренировались, совершенствовали нашу программу и смогли добиться успешного результата. Будем работать и дальше, ведь впереди у нас еще много соревнований", - сказал Рагимов.
Отметим, что все четыре медалиста являются спортсменами Бакинской Школы Гимнастики.
Другая смешанная пара из Азербайджана - в составе Абдуллы Аль-Мешайхи и РухидилГурбанлы, впервые выступившей в соревнованиях такого масштаба, также показала хороший результат. Набрав в сумме двух упражнений 53,100 балла в квалификации, пара уступила место дуэту из Испании, так как, согласно правилам, в финале от одной страны может участвовать лишь одна пара.