“Gələcəkdə böyüklər arasında yarışlarda da yaxşı nəticələr göstərmək üçün üzərimizdə çalışacağıq,” bunu Trend İnformasiya AgentliyinəmüsahibəsindəAzərbaycan gimnastı, Çinin Putian şəhərində keçirilən akrobatika gimnastikası üzrə Dünya Yaş Qrupları Yarışlarınıngümüş mükafatçısı Seymur Cəfərov deyib.
Onun sözlərinə görə, yarışlarda qazanılmış nəticə onun üçün gözlənilən idi.
"Ümid edirdik ki, medallar qazanacağıq. Belə ki, çıxışlar üzrə tərəfdaşım Murad Əkpərovla səylə məşq edirdik. Rəqiblər də zəif deyildilər və çox hazırlıqlı idilər, lakin biz yaxşı çıxış nümayiş etdirərək gümüş medal qazana bildik. Fikrimcə, gələcəkdə Avropa və Dünya Çempionatlarında uğurla çıxış etmək üçün üzərimizdə çalışmalıyıq və məşqləri davam etdirməliyik", deyə, Cəfərov bildirib.
Çıxışın yekununda 27,500 xal toplamış Cəfərov və Əkpərov kişi cütlükləriarasında akrobatika gimnastikası üzrə Dünya Yaş Qrupları Yarışlarında gümüş medal qazanıblar. 28,050 xal toplamış Rusiya dueti 1-ci, 27,000 xal toplamış Böyük Britaniya cütlüyü isə üçüncü olub.
12-18 yaş kateqoriyasında qarışıq hərəkətləri nümayiş etdirmiş Ağasif Rəhimov və Nurcan Cabbarlıdan ibarət Azərbaycanın qarışıqcütlüyü də 27,650 xal toplayaraq gümüş medal əldə edib. 28,000 xalla birinci olan Rusiya dueti Azərbaycan duetini 0,35 xalla qabaqlayıb. Üçüncü yeri isə Böyük Britaniya və Qazaxıstan (27,350 bal) akrobatları bölüşüblər.
Rəhimovun sözlərinə görə, qazanılmış medallar uzun və gərgin məşqlərin nəticəsidir.
"Biz öz üzərimizdə çox işləmişik, məşq etmişik, proqramımızı təkmilləşdirmişik və uğurlu nəticəyə nail olmuşuq. Bundan sonra da işləyəcəyik, axı irəlidə bizi hələ çoxlu yarışlar gözləyir", deyə Rəhimov bildirib.
Qeyd edək ki, bütün 4 mükafatçı Bakı Gimnastika Məktəbinin idmançılarıdır.
Belə böyük miqyaslı yarışda ilk dəfə iştirak edən Azərbaycanın digər qarışıq cütlüyüAbdulla Əl-Məşayxi və Ruhidil Qurbanlı da yaxşı nəticə göstərib.Lakin qaydalara əsasən finalda hər ölkədən yalnız bir cütlüyün iştirakı mümkün olduğundan, təsnifat mərhələsində iki çıxışın yekununa əsasən 53.100 xal toplayan cütlüyümüz, öz yerini İspaniyaya verməli oldu.

“We will also work on ourself-improvement to show good results at senior level competitions as well,” Seymur Jafarov, Azerbaijani gymnast, silver medalist of the 9th Acrobatic Gymnastics World Age Group Competitions held in Putian (China) said in an interview with Trend News Agency.
According to him, the result shown at the competitions was expected for him.
"We expected that we will win medals, as we had intensive trainings with my partner Murad Akparov. Our rivals were not weak and they were well trained. But we performed well and managed to win silver medal,” Jafarov said.
Men’s Pair - Jafarov and Akbarov, who received 27,500 points, won the silver medals. Russian gymnasts with 28.050 points became the 1st and gymnasts from Great Britain ranked 3rd with 27,000 points.
Mixed Pair consisting of Aghasif Rahimov and Nurjan Jabbarli (age group 12-18) also won the silver medal having received 27.650 points from the judges. Russian Mixed Pair, which became the first (28.000), took only 0.35 points lead over our duet, while the acrobats from the UK and Kazakhstan shared the third place with 27,350 points.
Rahimov noted that the medals won were the result of long and hard training.
“We worked hard, trained, improved our program and achieved a successful result. We will continue to work, as we have a lot of competitions ahead,” he said.
All four medal winners are the athletes of Baku Gymnastics School.
Another Mixed Pair from Azerbaijan consisting of Abdulla Al-Mashaykhi and Ruhidil Gurbanli, who made a debut at such a large-scale event, also showed good results. Receiving 53.100 points in total of two exercises at the qualifications, the pair gave its place to the duet from Spain, as only one pair per each country may participate in the finals according to the rules.