”Yaxın günlərdə Bakıda keçiriləcək idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokunda yüksək yerlər uğrunda mübarizə aparacağıq”, bunu Trend-ə müsahibəsində Azərbaycan gimnastı Yuliya İnşina bildirib.
“Yarışlara hazırlıq normal gedir: "Hələ yüz faiz hazır deyilik, lakin hazırlaşmağa vaxtımız var. Tezliklə yarış meydançasına çıxacağıq və orada alətlər üzərində hərəkətləri sınaqdan keçirəcəyik. Düşünürəm ki, hər şey yaxşı olacaq", deyə, İnşina bildirib
Onun sözlırinə görə, Milli Gimnastika Arenası çoxdan turnirin keçirilməsinə hazırdır: Tamaşaçıları, bizi və qonaqları gözləyir. O, istənilən turnirə ev sahibliyi etməyə hazırdır", deyə, o, qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, Milli Gimnastika Arenası artıq çoxdan bu Kuboku keçirməyə hazırdır.
“Arena yarışlara lap çoxdan hazırdır, tamaşaçıları, bizi və qonaqları gözləyir. O istənilən turniri qəbul etməyə hazırdır”, - deyə, İnşina qeyd edib.
Gimnast əlavə edib ki, Dünya Kubokunda əsas məqsəd finallara çıxmaq və orada yüksək yerlər uğrunda mübarizə aparmaqdır.
Qeyd edək ki, idman gimnastikası üzrə FIG Dünya "Challenge" Kuboku keçən ilin yayında İlk Avropa Oyunları zamanı altı gimnastika növünə ev sahibliyi etmiş Milli Gimnastika Arenasında 19-21 fevral tarixlərində keçiriləcək. Kubokda 19 ölkəni təmsil edən 44 kişi və 22 qadın gimnast yarışlarda ayrı-ayrı alətlər üzrə medallar uğrunda mübarizə aparacaq. İdman yarışlarının ilk iki günündə kişi və qadın gimnastları arasında Kubokun təsnifat mərhələləri, sonuncu günü isə ayrı-ayrı alətlər üzrə finallar keçiriləcək. Tamaşaçıların yarışlardan daha çox zövq alması üçün Kubok boyunca müxtəlif müsabiqələr və əyləncə xarakterli fləşmoblar təşkil olunacaq.
Favoritlər arasında Dünya Çempionatının parallel qollar üzərində bürünc medalçısı, Bakı-2015 İlk Avropa Oyunlarında beş medala layiq görülmüş yeganə Azərbaycan idmançısı Oleq Stepko və komanda hesabında onunla birgə bürünc mükafat qazanmış Petro Paxnyuk da yer alır.
Azərbaycanı yarışlarda zərif cinsin nümayəndələrindən Marina Nekrasova, Yuliya İnşina və Mariya Smirnova təmsil edəcəklər.

“We will compete for the top places at the upcoming FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics to be held in Baku,” said Azerbaijani gymnast Yuliya Inshina in her interview with the Trend News Agency.
“Preparations areproceeding normally, though we are not ready for 100 percent, but we still have time. Soon we will move on the field of play and try out our exercises on apparatus there. I think that everything will be good,” Inshina said.
According to her, Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) has been ready to host the tournament for the long time.
“Arena is ready and waits for the spectators, athletes and guests, who will come to watch the competitions. It is ready to host absolutely any tournament,” Inshina said.
The gymnast added that the goal at the World Cup is to reach the Finals and to compete there for the award winning places.
It should be mentioned that the FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics will be held on February 19-21 at Milli Gimnastika Arenası in Baku which hosted 6 gymnastics disciplines during the First European Games. 44 men and 22 women gymnasts from 19 countries will compete for medals in Apparatus Finals of the World Challenge Cup. Qualifications among both men and women on the first two days of the competitions to be followed by Apparatus Finals on the last day. Various contests and entertaining flash mobs will be organized for the spectators in the course of the event.
Bronze medalist of the World Championships on Parallel Bars, only Azerbaijani athlete won five medals at the Baku 2015 First European Games Oleg Stepko, as well as his team-mate Petro Pakhnyuk, who became a bronze medalist in team competition together, are in the list of favourites.