Təlim-məşq toplanışları üçün Azərbaycana gələn Cənubi Afrikanın “Klerksdorp School of Gymnastics” klubunun baş məşqçisi Tatyana Lavrençuk Vizer ilə müsahibəni sizə təqdim edirik.
Təlim-məşq toplanışları necə keçdi?
- Təlim-məşq toplanışları çox gözəl keçdi, biz çox razıyıq. Bütün məşqçilər bizimlə məmnuniyyətlə işlədilər, bizə kömək etdilər. Tənqidə və düzəlişlərə açığıq. Daha da yaxşı olmaq istəyirik.
Sizinlə birgə toplanışlara kimlər gəlib?
-Mənimlə birlikdə buraya iki qız gəlib. Biz “Klerksdorp School of Gymnastics” klubunu təmsil edirik. Onların ikisi də yeniyetmədir, 15 yaşları var. Onlardan biri Şidey Konsondur. Bu il o, Afrikada yeniyetmələr arasında keçirilmiş qitə çempionatında üçüncü yer tutub. Bundan başqa, o, öz ölkəsində birinci yeri qazanıb. Digər gimnast Oratil Volantodır. O, gimnastikaya gec, 12 yaşında başlayıb, amma irəliləyir. Biz istəyirik ki, Oratil daha yaxşı olsun və uğurlar qazansın.
Siz əslən bakılısınız. Azərbaycan üçün darıxmısınızmı?
- Bakıya olan sevgim hər zaman mənimlədir. Çox darıxıram. Burada çoxlu dostlarım, tanışlarım, yoldaşlarım var. Mən onlarla birlikdə Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasında oxumuşam. Burada, həmçinin mənim ilk şagirdlərim yaşayır. Onlardan biri Azərbaycan Respublikasının idman ustası Gülarə Nuriyevadır. Mən artıq burada onlarla görüşmüşəm.
Sizcə, bədii gimnastikada yeni Olimpiya qaydaları əvvəlkilərdən daha çətindirmi?
- Məncə, onlar artistik baxımdan daha çətinləşib. Bunu öyrətmək mümkün deyil. Bu ya var, ya da yoxdur. Bu, ruhdan gəlməlidir. Əgər uşaq bunu başa düşərsə, onda ona daha asan olacaq. Emosional tərəf fiziki tərəfdən daha çətindir.

We present an interview with Tatyana Lavrenchuk, the head coach of the “Klerksdorp School of Gymnastics” club from South Africa, who came to Azerbaijan for training camps.
How did the training camp go?
- The training camp went very well and we are very satisfied. All the coaches worked with us willingly and helped us. We are open to criticism and corrections. We want to improve even further.
Who else came with you to the training camp?
- Two girls came with me. We represent the “Klerksdorp School of Gymnastics” club. Both of them are teenagers, 15 years old. One of them is Shidey Konson. This year, she placed third in the continental championship for teenagers held in Africa. Additionally, she won first place in her country. The other gymnast is Oratil Volanto. He started gymnastics late, at the age of 12, but he is making progress. We want Oratil to improve and achieve success.
You are originally from Baku. Do you miss Azerbaijan?
- My love for Baku is always with me. I miss it a lot. I have many friends, acquaintances, and companions here. I studied at the Azerbaijan State Academy of Physical Education and Sport with them. Also, some of my first students live here. One of them is Gulara Nuriyeva, a master of sports in the Republic of Azerbaijan. I have already met with them here.
Do you think the new Olympic rules in rhythmic gymnastics are harder than the previous ones?
- I believe they have become more difficult artistically. This cannot be taught. It either exists or it doesn’t. It must come from the spirit. If a child understands this, it will be easier for them. The emotional aspect is more challenging than the physical aspect.