Türkiyənin məşhur gimnastı, idman gimnastikası üzrə dünya çempionatının (paralel qollarda) və fərdi çoxnövçülük üzrə Avropa çempionatının gümüş medalçısı Əhməd Öndər ilə keçirdiyi ustad dərslərindən sonra müsahibəni sizə təqdim edirik
Bugünki ustad dərsləri haqda nə deyə bilərsiniz?
- Öncəliklə, Azərbaycanda olmaq mənim üçün hər zaman böyük bir xoşbəxtlikdir, çünki burada özümü evimdəki kimi hiss edirəm. Bu gəlişimdə də çox gözəl qarşılandım. Bu gün burada milli komandanın idmançılarıyla görüşmək mənim üçün çox zövqlüdür. Onlara bacardığım qədər öz məşq metodikam haqda məlumatlar verdim. Çox bacarıqlı, böyük uğurlar əldə edə biləcək idmançılar var. Onlarla birgə məşq etməkdən çox zövq aldım. Eyni zamanda, bu ustad dərsinin onlara motivasiya olması mənimçün böyük qürurdur. Çünki qarşınızda böyük uğurlar əldə etmiş nümunəvi idmançılar olduqda bu sizi daha da yüksək nəticələr qazanmaq üçün sövq edir. Hər zaman türkiyəli idmançıları örnək götürdüklərini, gimnastlarını sevdiklərini dedilər. Bu da məni çox xoşbəxt etdi. Mən istəyirəm ki, onlar da məşqlərinə davamlı çalışaraq Dünya və Avropa çempionatlarında Azərbaycana böyük nailiyyətlər qazandırsınlar.
Onlara bu gün heç vaxt ruhdan düşməmələrini, hər zaman çox çalışmalı olduqlarını söylədim. Onlarla məşq etmək, təcrübələrimi bölüşmək mənim üçün çox xoş oldu, çox xoşbəxtəm.
Milli Gimnastika Arenası haqda nə deyə bilərsiniz?
- Dəfələrcə bu arenada yarışmışam, daha əvvəl də gələndə Azərbaycan xalqı bizi çox sevərək, çoşqu ilə qarşıladı.
İndi burada yeni zal tikilib və biz də burada məşq etdik. Bu qədər gözəl bir arenanın olması, saunasından-məşq otaqlarına, bədii gimnastika, artistizm - hər biri çox gözəldir. Hər zaman gimnastika üçün belə gözəl komplekslər təşkil olunmur. Bu baxımdan sizin gimnastlar çox şanslıdır. Belə bir arenada məşq etmək, həqiqətən, həyəcanverici idi.

Представляем Вашему вниманию интервью со знаменитым турецким гимнастом, серебряным призёром чемпионата мира по гимнастике (на параллельных брусьях) и серебряным призёром чемпионата Европы в индивидуальном многоборье Ахметом Ондером.
Что вы можете сказать о сегодняшнем мастер-классе?
- Прежде всего, пребывание в Азербайджане для меня всегда большое счастье, потому что я чувствую себя здесь как дома. Меня очень хорошо приняли во время моего визита. Мне очень было приятно встретиться сегодня здесь со спортсменами национальной сборной. Я дал им как можно больше информации о своем методе тренировок. Есть очень талантливые спортсмены, которые могут добиться больших успехов. Мне очень понравилось тренироваться с ними. При этом, для меня большая гордость, что этот мастер-класс их мотивирует. Потому что, когда перед тобой образцовые спортсмены, добившиеся больших успехов, это мотивирует добиваться еще более высоких результатов. Они всегда говорили, что следуют примеру турецких спортсменов и любят гимнастику. Это меня очень обрадовало.
Я хочу, чтобы они постоянно работали над собой и принесли Азербайджану большие достижения на чемпионатах мира и Европы.
Я сказал им сегодня, что они никогда не должны унывать и всегда усердно работать. Мне было приятно тренироваться с ними и делиться своим опытом.
Что вы можете сказать о Национальной арене гимнастики?
- Я много раз выступал на этой арене. Всегда, когда я приезжал сюда, азербайджанский народ встречал меня с большой любовью и энтузиазмом.
Сейчас здесь построен новый зал, мы здесь потренировались. Иметь такую красивую арену, от сауны до тренажерных залов,– все это очень красиво. Для занятий гимнастикой не всегда организуются такие красивые комплексы. В этом плане вашим гимнасткам очень повезло. Было действительно интересно тренироваться на такой арене.