Bu il Bakıda müxtəlif gimnastika növləri üzrə səkkiz beynəlxalq turnir keçiriləcək. Bunlardan birincisi batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Kuboku olacaq.
Bunu jurnalistlərə açıqlamasında Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Nurlana Məmmədzadə deyib.
N.Məmmədzadə bildirib ki, batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Kuboku fevralın 15-16-da baş tutacaq:
"Artıq bir neçə iştirakçı ölkənin komandası Bakıdadır. Dünya kubokundan əvvəl təlim-məşq toplanışları keçirirlər. Bunlar Gürcüstan, Qazaxıstan, həmçinin bu gün Bakıya gələn Yeni Zelandiya komandalarıdır".
N.Məmmədzadənin sözlərinə görə, Azərbaycan batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Kubokunu keçirməyə tam hazırdır:
"Kubokda 30 ölkədən 150-dən çox idmançı bir araya gələcək. Yarışda Olimpiya Oyunlarının qaliblərinin iştirak edəcəyi gözlənilir. Keçən il olduğu kimi, bu il də Dünya Kuboku Tokio Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli yarış olacaq. Yəni bu yarışlar idmançılar üçün çox vacibdir".
Qeyd edək ki, iki gün davam edəcək yarışların ilk günü təsnifat mərhələləri, ikinci günü isə final mərhələləri keçiriləcək. Turnirdə ən yüksək icra xalını toplamış gimnastlara ənənəvi “AGF Trophy” Kuboku da təqdim olunacaq.

Baku will host eight international tournaments in various types of gymnastics in 2020, the first of which will be the World Cup in Trampoline and Tumbling, Secretary General of the Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) Nurlana Mammadzade told.
“The World Cup will be held in Baku on February 15-16. Several teams of participating countries are already in Baku. They are in training until the start of the World Cup. These are the teams of Georgia, Kazakhstan, also the New Zealand. The teams arrived in Baku on Feb. 8,” Mammadzade said.
"Over 150 athletes from 30 countries will participate in the World Cup. The winners of the Olympic Games in trampoline are expected to participate in the competition. The upcoming World Cup in 2020 is licensed for the Tokyo 2020 Olympics as in 2019. That is, these Competitions are very important for athletes," the secretary general said.
Qualifications will be held on the first day of the two-day competition, and finals will be held on the second day.