Bakıya səfər edən Avropa Gimnastikasının "TeamGym" üzrə Texniki Komitəsinin prezidenti Per Joustrand ilə hazırladığımız müsahibəni diqqətinizə çatdırırıq.
Son hazırlıqlarla bağlı nə deyə bilərsiniz?
- Bakıda Avropa Gimnastikasının Texniki Komitəsi ilə görüş keçiririk. Oktyabr ayının ortalarında burada baş tutacaq böyük tədbir üçün hazırlıqları yekunlaşdırırıq. Çox ruhlanmışıq və düşünürəm ki, artıq hazırıq.
Beynəlxalq yarışların təşkilatçılığı ilə bağlı təcrübəmiz barədə nə düşünürsünüz?
- Biz bilirik ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) bir çox dünya miqyaslı gimnastika üzrə yarışların təşkilatçısı olub. Bizim də texniki tərəfdən böyük təşkilatçılıq təcrübəmiz var. İndi isə "TeamGym" üzrə bu yarış ilk dəfə olaraq Bakıda - sizin arenada keçiriləcək.
"TeamGym" həvəskarları haqqında nə deyə bilərsiniz? Onlar bu idman növündə ən çox nəyi sevirlər?
- "TeamGym" çox maraqlı idman növüdür. Bu özündə yüksək temp və sürəti birləşdirir. Arenada da əla ab-hava yaradılıb. Oktyabr ayının ortalarında burada çoxlu azarkeşlər görəcəyik. Əminik ki, 6 həftədən sonra burada elə bir ab-hava yaranacaq ki, hər birimiz heyran qalacağıq.
Bu sizin Azərbaycana ilk səfərinizdirmi?
- Şəxsən mən beynəlxalq gimnastika yarışları ilə bağlı Azərbaycanda artıq bir neçə dəfə olmuşam. Lakin burada ilk dəfə Texniki Komitənin iclasını keçiririk.
Milli Gimnastika Arenası haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Bu, çox böyük arenadır. "TeamGym" üzrə keçirilən həm məşq, həm də yarışlar üçün bu arena özünəməxsusluğu ilə seçilir. Yarışların problemsiz keçməsi üçün hər şeyi edəcəyik. İlk dəfədir ki, bu arenanın xeyli sayda hissəsi ilə tanış olmaq imkanım oldu. Bura o qədər geniş əraziyə malikdir ki, yalnız tamaşaçılar üçün deyil, eyni zamanda inzibati işlər, hakimlərin hazırlığı və s. üçün kifayət edir. Buna görə də Milli Gimnastika Arenasında olduğumuz üçün çox qürur duyuruq.
Ölkəmiz haqqında təəssüratlarınız necədir?
- Yeni bir şəhərə səfər etmək, əlbəttə ki, yeni insanlarla, yeni mədəniyyətlə tanış olmaq deməkdir. Düzünü desəm, şəhərdə çox az olmuşam, amma görürəm ki, burada köhnə və yeni memarlığın maraqlı bir harmoniyası var. Həmçinin biz bu tədbiri həyata keçirməyə olduqca həvəsli olan, dostcanlı insanlarla tanış olduq.

We present to you an interview with Per Joustrand, President of the European Gymnastics Technical Committee for TeamGym, who visited Baku.
What can you say about the final preparations?
– We are holding a meeting in Baku with the European Gymnastics Technical Committee. We are finalizing preparations for the major event that will take place here in mid-October. We are very excited, and I believe we are ready.
What are your thoughts on our experience in organizing international competitions?
– We know that the Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) has organized many world-class gymnastics competitions. We also have extensive technical experience in organizing events. Now, for the first time, a TeamGym competition will be held in Baku – in your arena.
What can you tell us about TeamGym fans? What do they love most about this discipline?
– TeamGym is a very exciting sport. It combines high tempo and speed. The atmosphere in the arena is excellent. In mid-October, we expect to see many fans here. We are sure that in six weeks, the atmosphere will be so captivating that we’ll all be amazed.
– Personally, I’ve been to Azerbaijan several times before for international gymnastics competitions. However, this is the first time we are holding a Technical Committee meeting here.
What can you say about the National Gymnastics Arena?
– It’s a very large arena. It stands out for its uniqueness in hosting both training and competitions for TeamGym. We will do everything to ensure the competitions run smoothly. This is the first time I’ve had the chance to see so many parts of the arena. It’s such a vast space that it’s suitable not only for spectators but also for administrative work, judges’ preparation, and more. That’s why we’re very proud to be at the National Gymnastics Arena.
What are your impressions of our country?
– Visiting a new city always means meeting new people and getting to know a new culture. To be honest, I haven’t seen much of the city, but I can already see that there is an interesting harmony between old and modern architecture. We’ve also met very enthusiastic and friendly people who are eager to make this event happen.