Bakıya səfər edən Avropa Gimnastikasının "TeamGym" üzrə Texniki Komitəsinin prezidenti Per Joustrand ilə hazırladığımız müsahibəni diqqətinizə çatdırırıq.
Son hazırlıqlarla bağlı nə deyə bilərsiniz?
- Bakıda Avropa Gimnastikasının Texniki Komitəsi ilə görüş keçiririk. Oktyabr ayının ortalarında burada baş tutacaq böyük tədbir üçün hazırlıqları yekunlaşdırırıq. Çox ruhlanmışıq və düşünürəm ki, artıq hazırıq.
Beynəlxalq yarışların təşkilatçılığı ilə bağlı təcrübəmiz barədə nə düşünürsünüz?
- Biz bilirik ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) bir çox dünya miqyaslı gimnastika üzrə yarışların təşkilatçısı olub. Bizim də texniki tərəfdən böyük təşkilatçılıq təcrübəmiz var. İndi isə "TeamGym" üzrə bu yarış ilk dəfə olaraq Bakıda - sizin arenada keçiriləcək.
"TeamGym" həvəskarları haqqında nə deyə bilərsiniz? Onlar bu idman növündə ən çox nəyi sevirlər?
- "TeamGym" çox maraqlı idman növüdür. Bu özündə yüksək temp və sürəti birləşdirir. Arenada da əla ab-hava yaradılıb. Oktyabr ayının ortalarında burada çoxlu azarkeşlər görəcəyik. Əminik ki, 6 həftədən sonra burada elə bir ab-hava yaranacaq ki, hər birimiz heyran qalacağıq.
Bu sizin Azərbaycana ilk səfərinizdirmi?
- Şəxsən mən beynəlxalq gimnastika yarışları ilə bağlı Azərbaycanda artıq bir neçə dəfə olmuşam. Lakin burada ilk dəfə Texniki Komitənin iclasını keçiririk.
Milli Gimnastika Arenası haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Bu, çox böyük arenadır. "TeamGym" üzrə keçirilən həm məşq, həm də yarışlar üçün bu arena özünəməxsusluğu ilə seçilir. Yarışların problemsiz keçməsi üçün hər şeyi edəcəyik. İlk dəfədir ki, bu arenanın xeyli sayda hissəsi ilə tanış olmaq imkanım oldu. Bura o qədər geniş əraziyə malikdir ki, yalnız tamaşaçılar üçün deyil, eyni zamanda inzibati işlər, hakimlərin hazırlığı və s. üçün kifayət edir. Buna görə də Milli Gimnastika Arenasında olduğumuz üçün çox qürur duyuruq.
Ölkəmiz haqqında təəssüratlarınız necədir?
- Yeni bir şəhərə səfər etmək, əlbəttə ki, yeni insanlarla, yeni mədəniyyətlə tanış olmaq deməkdir. Düzünü desəm, şəhərdə çox az olmuşam, amma görürəm ki, burada köhnə və yeni memarlığın maraqlı bir harmoniyası var. Həmçinin biz bu tədbiri həyata keçirməyə olduqca həvəsli olan, dostcanlı insanlarla tanış olduq.

Представляем Вашему вниманию интервью с посетившим Баку Президентом Технического комитета по «TeamGym» Европейской гимнастики Пером Шестрандом.
Что можете сказать о подготовке к «TeamGym» в Азербайджане?
- Здесь, в Баку, мы проводим встречу с Техническим комитетом Европейской гимнастики. Завершаем подготовку к большому событию, которое состоится здесь уже в середине октября. Итак, мы очень воодушевлены и, думаю, уже готовы к работе.
Что вы можете сказать о нашем опыте проведения международных соревнований?
- Мы знаем, что Федерация гимнастики Азербайджана (AGF) организует большое количество крупных гимнастических мероприятий мирового масштаба. У нас есть большой организаторский опыт с технической стороны. Теперь соревнование «TeamGym» будет организовано на Вашей Арене.
Что можете сказать о любителях «TeamGym»? Что им больше всего нравится в этом направлении?
- «TeamGym» — это очень увлекательное событие. Здесь задаются высокие темпы и скорости. На арене также создана отличная атмосфера. В середине октября мы увидим тут большое количество болельщиков. И это создает особую атмосферу, которую мы очень любим. Мы уверены, что это произойдет здесь всего через шесть недель.
Это ваш первый визит в Азербайджан?
- Лично я был в Азербайджане уже несколько раз в связи с международными соревнованиями по гимнастике. Но мы впервые проводим здесь заседание Технического комитета.
Что можете сказать о «Национальной арене гимнастики»?
- Это очень большая арена. Для «TeamGym» это нечто особенное, поскольку здесь проводятся как тренировки, так и соревнования. Мы сделаем все, чтобы соревнования прошли гладко. Это один из первых случаев, когда мне удалось увидеть так много деталей арены. Она располагает большим пространством. Тут много места не только для зрителей, но и для администрирования, подготовки судей и так далее. Поэтому мы очень гордимся тем, что находимся сейчас на этой арене.
Какие у Вас впечатление о нашей стране?
- Поездка в новый город, это, конечно, знакомство с новыми людьми, новой культурой. Честно говоря, я не так уж много бывал в городе, но вижу, что это очень интересное сочетание прошлой и новой архитектуры. Тут много дружелюбных людей.