Avropa Oyunlarında təmsil olunacaq gimnastika növlərindən biri də batut gimnastikasıdır. Fərdi və sinxron hərəkətlərdə Avropanın ən güclü idmançıları bu yay Bakıda çıxış edəcəklər.
Bu idman növü üzrə ölkəmizi 4 cüt medal uğrunda mübarizə aparacaq 2 kişi və 2 qadın idmançı təmsil edəcək.
Ənənəyə sadiq qalaraq, Avropa Oyunlarının mümkün iştirakçılarında biri Sabina Zaytseva Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinə idmana gəlişi və Avropa Oyunlarının onun üçün nə kəsb etdiyi haqda, həmçinin digər maraqlı məlumatları bölüşdü.
İlk öncə bədii gimnastika seçilmişdi, lakin qardaşımın doğulması ilə əlaqədar olaraq, məni uzağa aparıb gətirmək çətinləşdi və evə yaxınlıqda bir yer seçildi. Bu isə batut üzrə məktəb oldu.
Nənəmin bacısı doğum tarixi və günləri əsasında insan taleyini öncədən görə bilirdi. Məhz elə o, məni idmana aparmaq fikrini anama bildirmişdi. Belə söyləmişdi: “ Bu qız idmançı olmalıdır. Onun doğum tarixi olimpiya tarixidir”. Buna görə də düşünürəm ki, məndə başqa idman növlərində də alınardı (gülür).
Düzünü desəm, çox çətinliklə. Böyük təcrübəmə baxmayaraq, hər dəfə ilk gün ki kimi həyəcanlanıram. Sirrlərim yoxdur, hər dəfə batutda bunu düşünürəm – “ Nə olmalıdırsa, o da olacaq, nə olmalı deyilsə, o da olmayacaq”.
Xarakter. Onsuz mümkün deyil. Yalnız inadkar xarakterlə, nəticə əldə etmək olar. Öz gücünə inanan, məqsədi olan və arzuladığı şeyləri əldə etmək istəyi olan insanlar, mütləq illərlə gözlədiklərini əldə edəcəklər. Və əlbətdə əməksevərlilik də lazımdır.
Hər idman növü özünə görə təhlükəlidir. Batutu isə komkret olaraq təhlükəli hesab etmirəm. Sadəcə uğursuz tullanışlar ola bilər.
Kumirim yoxdur, heyran olduğum tanınmış idmançılar var. Misal üçün, Belarusiyadan olan biotlonçu Domraçeva Darya diqqətdən kənar qala bilməz. Öz ölkənin qəhrəmanı olmaq – baha başa gəlir.
Mən öncədən nəsə deməyi xoşlamıram, dediyim kimi nə olmalıdırsa, o da olacaq. Hazırda, mənim başlıca məqsədim Avropa Oyunlarıdır. Sonra isə vəziyyətə baxacam. Əlbətdə lisenziya xarakteri daşıyan Dünya Çempionatı da əhəmiyyətlidir.
Hazırda Avropa Oyunları – 2015 mənim üçün hər şeydir - mənim yuxum, yeməyim, mənim həyatımdır. Bu oyunların əhəmiyyəti barədə düşünmədiyim bir an belə yoxdur. Bütün şəhər, bütün ölkə bu oyunlara hazırlaşır. Maqazinlərdə, digər məkanlarda bizə uğurlar arzulayırlar. Mən artıq hiss edirəm ki, bütün xalq bizi necə dəstəkləyəcək.
Əlbətdə, onsuz mümkün deyil. Təşkilatçılıq işini çox sevirəm. Ona görə də ciddi olaraq, müxtəlif tədbirlərin təşkili ilə məşğul olacaq studiya qurmaq haqda fikirləşirəm.
Mənim bütün həyatım idmanla bağlıdır. Bu elə mənim adi həyatımdır. Onsuz həyatı təsəvvür edə bilmirəm. Amma adi həyatla, idman fərqli anlamlardır və hər biri özünə görə gözəldir.
Hər şey olduqca sadədir. Ailədə valideynlər həyatda lazım olacaq hər şeyi öz övladları üçün edirlər.
Təəssüf ki,mənim valideynlərim ayrı yaşayır, lakin bu bizim bayramları bir yerdə keçirtməyimizə mane olmur. Onlar mənim üçün qaladır.
Onsuz olmaz. O, mənim ən yaxın adamım, ən yaxşı dostum, yardımçım və sevgim Aleksandırdır. Onunla mənim həyatımda elə hadisələr olur ki, onsuz mümkün olmazdı.
Bu barədə düşünməmişdim, düzünü desəm çıxışa hazırlaşanda ətrafda baş verənləri nə görmürsən, nə də eşitmirsən.

"На Европейских Играх нас будет поддерживать целая нация!", Сабина Зайцева
Прыжки на батуте – одна из шести гимнастических дисциплин, которые будут представлены на Европейских Играх. Индивидуально и в синхронных прыжках – именно с этими упражнениями лучшие батутисты Европы выступят этим летом в Баку.
Нашу страну в этой дисциплине представят два парня и две девушки, которые будут бороться за четыре комплекта медалей.
По традиции, одна из возможных участниц Игр, Сабина Зайцева рассказала пресс-службе Федерации гимнастики Азербайджана о том, что для нее Европейские Игры, как она пришла в спорт и многое другое.
Расскажи, как ты началa заниматься гимнастикой. Почему выбрала именно этот вид спорта?
Изначально была выбрана художественная гимнастика, но в связи с рождением брата родители не имели возможности возить меня в другой конец города на занятия, поэтому выбирали из того, что находилось ближе всего. И это оказалась школа прыжков на батуте.
Моя двоюродная бабушка умеет по дате и времени рождения предсказывать судьбу. Так вот, именно она и надоумила мою маму отправить в спорт. Так и сказала: «Эта девочка должна быть спортсменкой. У нее дата рождения – олимпийская». Поэтому, думаю, что да, я бы смогла прорваться где-либо еще (смеется).
С очень большим трудом, если честно. Несмотря на огромный опыт за плечами, каждый раз волнуюсь, как в первый. А секретов никаких нет, всегда захожу на батут с мыслью «будет то, что будет и не будет того, чего быть не должно. Не дергайся».
Характер. Без него никуда. Только при наличии упертого характера можно добиться хороших результатов. Люди, имеющие силу воли, цель и непреодолимое желание получить желаемое, обязательно получат то, к чему идут годами. Ну, и конечно же, трудолюбие.
Каждый спорт опасен по-своему. Конкретно прыжки на батуте таковым не считаю. Просто бывают неудачные прыжки, чреватые последствиями.
Кумира нет, есть именитые спортсмены, которыми я восхищаюсь. Просто такие спортсмены, как биатлонистка из Беларуси – Домрачева Дарья, не могут остаться без внимания. Быть героем своей страны – это дорогого стоит.
Я не очень люблю загадывать, как уже говорила, будет то, что будет. Пока что, моей самой главной целью являются Европейские Игры 2015. А дальше буду смотреть по обстоятельствам. Конечно, лицензионный чемпионат мира тоже очень интригует.
На данный момент – это ЕИ 2015. Моё всё. Мой сон, моя еда, моя жизнь. Не было ни часа, чтобы я не подумала о значимости этих соревнований. Весь город, вся страна готовится к ним. В магазинах, в заведениях, везде нам желают удачи. Я уже чувствую, как нас будет поддерживать целая нация.
Конечно, не без этого. Очень люблю процесс организации, поэтому всерьез задумываюсь о собственной студии организации различных мероприятий.
Я всю жизнь в спорте. Он и есть моя обычная жизнь. Даже представить не могу, как это – жить иначе. Но все же, спорт и обычная жизнь – это разные миры, и каждый из них прекрасен по-своему.
Всё очень даже обычно. Семья, где родители давали и продолжают давать своим детям всё, что необходимо в жизни. К сожалению, мои родители не живут вместе, но это не мешает нам проводить вместе все праздники. Они – моя крепость.
Не без него. Мой самый близкий человек, лучший друг, опора и любовь - Александр. Благодаря ему в моей жизни происходят вещи, которые не произошли бы без его присутствия.
Никогда не задумывалась об этом и, если честно, когда концентрируешься на подход, не слышишь и не видишь того, что происходит вокруг.