Avropa Oyunlarında təmsil olunacaq gimnastika növlərindən biri də batut gimnastikasıdır. Fərdi və sinxron hərəkətlərdə Avropanın ən güclü idmançıları bu yay Bakıda çıxış edəcəklər.
Bu idman növü üzrə ölkəmizi 4 cüt medal uğrunda mübarizə aparacaq 2 kişi və 2 qadın idmançı təmsil edəcək.
Ənənəyə sadiq qalaraq, Avropa Oyunlarının mümkün iştirakçılarında biri Sabina Zaytseva Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinə idmana gəlişi və Avropa Oyunlarının onun üçün nə kəsb etdiyi haqda, həmçinin digər maraqlı məlumatları bölüşdü.
İlk öncə bədii gimnastika seçilmişdi, lakin qardaşımın doğulması ilə əlaqədar olaraq, məni uzağa aparıb gətirmək çətinləşdi və evə yaxınlıqda bir yer seçildi. Bu isə batut üzrə məktəb oldu.
Nənəmin bacısı doğum tarixi və günləri əsasında insan taleyini öncədən görə bilirdi. Məhz elə o, məni idmana aparmaq fikrini anama bildirmişdi. Belə söyləmişdi: “ Bu qız idmançı olmalıdır. Onun doğum tarixi olimpiya tarixidir”. Buna görə də düşünürəm ki, məndə başqa idman növlərində də alınardı (gülür).
Düzünü desəm, çox çətinliklə. Böyük təcrübəmə baxmayaraq, hər dəfə ilk gün ki kimi həyəcanlanıram. Sirrlərim yoxdur, hər dəfə batutda bunu düşünürəm – “ Nə olmalıdırsa, o da olacaq, nə olmalı deyilsə, o da olmayacaq”.
Xarakter. Onsuz mümkün deyil. Yalnız inadkar xarakterlə, nəticə əldə etmək olar. Öz gücünə inanan, məqsədi olan və arzuladığı şeyləri əldə etmək istəyi olan insanlar, mütləq illərlə gözlədiklərini əldə edəcəklər. Və əlbətdə əməksevərlilik də lazımdır.
Hər idman növü özünə görə təhlükəlidir. Batutu isə komkret olaraq təhlükəli hesab etmirəm. Sadəcə uğursuz tullanışlar ola bilər.
Kumirim yoxdur, heyran olduğum tanınmış idmançılar var. Misal üçün, Belarusiyadan olan biotlonçu Domraçeva Darya diqqətdən kənar qala bilməz. Öz ölkənin qəhrəmanı olmaq – baha başa gəlir.
Mən öncədən nəsə deməyi xoşlamıram, dediyim kimi nə olmalıdırsa, o da olacaq. Hazırda, mənim başlıca məqsədim Avropa Oyunlarıdır. Sonra isə vəziyyətə baxacam. Əlbətdə lisenziya xarakteri daşıyan Dünya Çempionatı da əhəmiyyətlidir.
Hazırda Avropa Oyunları – 2015 mənim üçün hər şeydir - mənim yuxum, yeməyim, mənim həyatımdır. Bu oyunların əhəmiyyəti barədə düşünmədiyim bir an belə yoxdur. Bütün şəhər, bütün ölkə bu oyunlara hazırlaşır. Maqazinlərdə, digər məkanlarda bizə uğurlar arzulayırlar. Mən artıq hiss edirəm ki, bütün xalq bizi necə dəstəkləyəcək.
Əlbətdə, onsuz mümkün deyil. Təşkilatçılıq işini çox sevirəm. Ona görə də ciddi olaraq, müxtəlif tədbirlərin təşkili ilə məşğul olacaq studiya qurmaq haqda fikirləşirəm.
Mənim bütün həyatım idmanla bağlıdır. Bu elə mənim adi həyatımdır. Onsuz həyatı təsəvvür edə bilmirəm. Amma adi həyatla, idman fərqli anlamlardır və hər biri özünə görə gözəldir.
Hər şey olduqca sadədir. Ailədə valideynlər həyatda lazım olacaq hər şeyi öz övladları üçün edirlər.
Təəssüf ki,mənim valideynlərim ayrı yaşayır, lakin bu bizim bayramları bir yerdə keçirtməyimizə mane olmur. Onlar mənim üçün qaladır.
Onsuz olmaz. O, mənim ən yaxın adamım, ən yaxşı dostum, yardımçım və sevgim Aleksandırdır. Onunla mənim həyatımda elə hadisələr olur ki, onsuz mümkün olmazdı.
Bu barədə düşünməmişdim, düzünü desəm çıxışa hazırlaşanda ətrafda baş verənləri nə görmürsən, nə də eşitmirsən.

Trampolining is one of six gymnastic disciplines to be presented at the European Games. Individually and synchronized – that’s how the best trampolinists of Europe will perform this summer in Baku.
Two male and two female gymnasts, who will compete for four sets of medals, will represent our country in this discipline.
Traditionally, one of the possible participants of the Games, Sabina Zaitseva told the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation about what European Games means for her, how she got involved in sport and much more.
Originally, rhythmic gymnastics was chosen, but my brother's birth did not allowed me to across town to go to school, so we chose the closest destination. And this was a trampolining school.
My great-aunt can predict fate knowing the date and time of birth. So, she told my mother to send me to the sport school. She said, "This girl must be an athlete. Her date of birth is Olympic”. So, I think that I would be able to break anywhere else (laughing).
With great difficulty, to be honest. Despite the huge experience, each time is as in the first one. And there is no secret, I always come on the trampoline thinking that it will be what it should to be, and what shouldn’t be never will happen. Don’t be nervous."
A character. Without character, it is impossible. Only those having hard-nosed character can achieve good results. People, who have a strong will, goal, and an overwhelming desire to get what their want, surely will get something over the years. Sure, hardworking is in this list.
Each sport is dangerous in its own way. I don’t consider trampolining as dangerous one. There are just some unsuccessful jumps, which causes consequences.
Not idol, there are eminent sportsmen whom I admire with. Just such athletes as biathlete from Belarus - Darya Domracheva, she can not be overlooked. To be a hero of your country - it's worth it.
I do not like to think, as already mentioned, it will be what it should to be. So far, my most important objective is the 2015 European Games. Then I will look at the circumstances. Of course, the license world championship is also very intriguing.
Now – it’s 2015 EG. It is my everything. My dream, my food, my life. Each hour I am thinking about the significance of these events. The whole city, the whole country is preparing for them. In stores, schools, everywhere people wish us good luck. I already feel how we will be supported by the whole nation.
Sure. I really love the process of organizing, so I seriously think about my own managing studio.
I have spent my life to sport. It is my everyday life. I cannot imagine how it is to live differently. Yet, sports and everyday life - they are different worlds, and each of them is beautiful in its own way.
It is a normal family. Family where the parents gave and continue to give their children everything we need in our life. Unfortunately, my parents do not live together, but this does not prevent us to spend all the holidays together. They are my fortress.
Sure. My closest man, my best friend, support and love - Alexander. Thanks to him, things that would not have occurred without his presence happen in my life.
I never thought about it, and, honestly, when you concentrate on the performance it is impossible to hear and see what is happening around me.