Beynəlxalq dərəcəli hakim, məşqçi və Qırğızıstan Gimnastika Federasiyasının birinci vitse-prezidenti Natalya Rentellə hazırladığımız müsahibəni sizə təqdim edirik.
Bakıda təlim-məşq toplanışlarınız necə keçir?
- Təlim-məşq toplanışı əla keçir. Məni belə böyüklükdə, bir idmançı üçün lazım olan hər şeyin cəmləndiyi bu kompleks təəccübləndirdi. Burada olduqca böyük genişlikdə və xeyli sayda xalça var. Gimnastların səhhətində problem yaranarsa, tezliklə sağalmalarına imkan verən tibb mərkəzi, yataqxana, həmçinin əla yeməklər mövcuddur.
Azərbaycana birgə gəldiyiniz nümayəndə heyətinin tərkibi barədə məlumat verərdiniz.
- Yeniyetmələrdən ibarət qrup hərəkətləri komandamız ilə təlim-məşq toplanışında iştirak edirik. Həmçinin böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası da formalaşdırdıq. Ümid edirik ki, bu heyət bundan sonrakı beynəlxalq turnirlərdə işıq saçacaq, keyfiyyətli iş görəcək və yaxşı performans nümayiş etdirəcək.
Bizim gimnastika ənənələrimiz məşqlər zamanı sizə necə kömək edir?
- Məncə, bizim burada olmağımız artıq qazanılan böyük təcrübə və bilik mübadiləsi deməkdir. Azərbaycanda olduğu kimi məşq qrafiki və mükəmməl mütəxəssislərlə biz lazımi təcrübə, bilik və bacarıqlar əldə edib gələcəkdə tətbiq edə biləcəyik.
Bura ilə bağlı ən çox yadınızda qalan nə olacaq?
- İlk dəfədir ki, burada təlim-məşq toplanışında iştirak edirəm, amma əvvəllər buraya dünya kubokları və dünya çempionatları zamanı gəlmişəm və hakim kimi çalışmışam. Məşqçi kimi ilk dəfədir ki, burada yer alıram. Ən çox yadımda qalan bir çox gimnastika növləri üzrə fəaliyyət göstərən bu geniş idman kompleksidir. İdmançılar özlərini bütünlüklə məşqlərə həsr edə biləcəkləri bir dam altında məşq edirlər. Burada heç kim sizə “zaldan çıxın və ya xalçaları yuvarlayın” deməyəcək. Biz burada olduğumuza görə Qırğızıstan Respublikasının Gimnastika Federasiyasının rəhbərliyinə və təbii ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına çox minnətdarıq. Xoş qarşılanmaya görə çox sağ olun.

“Our presence here already means valuable experience and knowledge exchange”
We present to you our interview with Natalya Rentel - international judge, coach, and First Vice-President of the Gymnastics Federation of Kyrgyzstan.
How is your training camp in Baku going?
– The training camp is going excellently. I was amazed by the size of this complex, where everything an athlete might need is gathered under one roof. There are plenty of spacious carpets for training. There is a medical center that allows gymnasts to recover quickly if health issues arise, as well as a dormitory and excellent meals available.
Could you tell us about the delegation you came to Azerbaijan with?
– We are here with our junior group team for the training camp. We’ve also formed a senior group team. We hope this team will shine in future international tournaments, do quality work, and deliver strong performances.
How do our gymnastics traditions help you during training?
– I believe that just being here means we are gaining significant experience and participating in knowledge exchange. With the training schedule and top-level specialists found in Azerbaijan, we can absorb the necessary expertise, skills, and methods to apply in the future.
What will you remember most about this place?
– This is my first time participating in a training camp here, although I’ve previously visited during World Cups and World Championships, serving as a judge. This is my first time here in the role of coach. What stands out most is this large sports complex that hosts multiple gymnastics disciplines. Athletes can dedicate themselves fully to training under one roof. No one tells you to “leave the hall” or “roll up the carpets.”
We are sincerely grateful to the leadership of the Gymnastics Federation of the Kyrgyz Republic and, of course, to the Azerbaijan Gymnastics Federation for making our presence here possible. Thank you for the warm welcome.