Beynəlxalq dərəcəli hakim, məşqçi və Qırğızıstan Gimnastika Federasiyasının birinci vitse-prezidenti Natalya Rentellə hazırladığımız müsahibəni sizə təqdim edirik.
Bakıda təlim-məşq toplanışlarınız necə keçir?
- Təlim-məşq toplanışı əla keçir. Məni belə böyüklükdə, bir idmançı üçün lazım olan hər şeyin cəmləndiyi bu kompleks təəccübləndirdi. Burada olduqca böyük genişlikdə və xeyli sayda xalça var. Gimnastların səhhətində problem yaranarsa, tezliklə sağalmalarına imkan verən tibb mərkəzi, yataqxana, həmçinin əla yeməklər mövcuddur.
Azərbaycana birgə gəldiyiniz nümayəndə heyətinin tərkibi barədə məlumat verərdiniz.
- Yeniyetmələrdən ibarət qrup hərəkətləri komandamız ilə təlim-məşq toplanışında iştirak edirik. Həmçinin böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası da formalaşdırdıq. Ümid edirik ki, bu heyət bundan sonrakı beynəlxalq turnirlərdə işıq saçacaq, keyfiyyətli iş görəcək və yaxşı performans nümayiş etdirəcək.
Bizim gimnastika ənənələrimiz məşqlər zamanı sizə necə kömək edir?
- Məncə, bizim burada olmağımız artıq qazanılan böyük təcrübə və bilik mübadiləsi deməkdir. Azərbaycanda olduğu kimi məşq qrafiki və mükəmməl mütəxəssislərlə biz lazımi təcrübə, bilik və bacarıqlar əldə edib gələcəkdə tətbiq edə biləcəyik.
Bura ilə bağlı ən çox yadınızda qalan nə olacaq?
- İlk dəfədir ki, burada təlim-məşq toplanışında iştirak edirəm, amma əvvəllər buraya dünya kubokları və dünya çempionatları zamanı gəlmişəm və hakim kimi çalışmışam. Məşqçi kimi ilk dəfədir ki, burada yer alıram. Ən çox yadımda qalan bir çox gimnastika növləri üzrə fəaliyyət göstərən bu geniş idman kompleksidir. İdmançılar özlərini bütünlüklə məşqlərə həsr edə biləcəkləri bir dam altında məşq edirlər. Burada heç kim sizə “zaldan çıxın və ya xalçaları yuvarlayın” deməyəcək. Biz burada olduğumuza görə Qırğızıstan Respublikasının Gimnastika Federasiyasının rəhbərliyinə və təbii ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına çox minnətdarıq. Xoş qarşılanmaya görə çox sağ olun.

"То, что мы находимся здесь, это уже большой опыт, это обмен знаниями"
Представляем Вашему вниманию интервью с судьей международной категории, тренером и первым вице-президентом федерации гимнастики Кыргызстана Натальей Рентель.
Как проходят Ваши учебно-тренировочные сборы в Баку?
- Сборы проходят великолепно. Меня удивляют такие масштабы, база, в которой находится абсолютно все, что нужно спортсмену. Тут прекрасные площадки, они тут в таком большом количестве. Есть отель, а также прекрасное питание и медицинский центр, который позволяет восстанавливать гимнасток, если у них возникают проблемы со здоровьем.
Какой состав Вы привезли в столицу Азербайджана?
- Тут юниорская сборная команда в групповых упражнениях. Также мы сформировали команду среди сеньорок. Мы очень надеемся, что этот состав сможет выстрелить, проделать качественную работу и продемонстрировать хорошее выступление в дальнейших международных турнирах.
Как Вам помогает наш тренерский опыт?
- На мой взгляд, то, что мы находимся здесь, это уже большой опыт, это обмен знаниями. При таком количестве тренировочных часов и при таких прекрасных специалистах, как в Азербайджане, мы сможем набраться необходимого опыта, знаний и навыков, и в будущем применить их в своей практике.
Что больше всего запомнилось тут?
- Я впервые нахожусь тут на учебно-тренировочных сборах, но, ранее я приезжала сюда во время кубков мира и чемпионата мира и работала тут в качестве судьи. В качестве тренера я здесь впервые. Больше всего мне запомнилось масштабное помещение, спортивное здание, в котором функционирует столько гимнастических дисциплин. Спортсмены занимаются под одной крышей, где можно полностью посвятить себя тренировкам. Никто тут не скажет тебе – «покиньте зал или сверните ковры».  Мы очень благодарны за то, что находимся здесь, руководству Федерации гимнастики Кыргызской республики и, конечно же, Федерации гимнастики Азербайджана. Спасибо большое за добродушный прием.