Mie şəhərində (Yaponiya) keçirilən bədii gimnastika üzrə dünya çempionatının dördüncü günü Azərbaycan gimnastları üçün uğurlu alınmışdır.
Aliyə Qarayeva topla hərəkətlərdə gümüş mükafatşı olmuş, Aliyə Qarayeva, Anna Qurbanova, Zeynəb Cavadlı və Samirə Mustafayevadan ibarət komanda isə bürünc medallara yiyələnmişdir. Bununla da, gimnastlarımız 2007-ci ildə Patrasda keçirilən dünya çempionatının nəticələrini yaxşılaşdırıblar. O zaman bizim hesabımızda bir medal var idi – komanda hesabında bürünc mükafat.
- Biz şadıq ki, iki il əvvəlki nəticəni yaxşılaşdırmışıq – deyə Aliyə Qarayeva Day.az-a müsahibəsində demişdir. – Biz komanda hesabında mövqelərimizi qoruyub saxlamış, bundan əlavə ayrı-ayrı finallarda daha bir medal əldə etmişik.
- Çempionatın ilk dörd günü çıxışlarınızdan məmnunsunuzmu?
- Bəli. Xüsusilə də bu gün. Məşqçilərimin tapşırıqlarının yerinə yetirmək üçün əlimdən gələni etməyə çalışdım. Əvvəlki günlərdə ip və halqa çıxışlarda səhvlərə yol vermişdim. Amma topla final daha yaxşı alındı, buna görə də mən 2-ci yerə sahib oldum.
- Top sizin sevimli alətinizdir?
- Bu, mənim çox xoşuma gəlir, amma mən digər alətlərlə də yaxşı davranmağa çalışıram.
- Bu dünya çempionatında bütün növlərdə qalib gəlmiş Yevgeniya Kanayevanın tayı-bərabəri yoxdur. Topla finalda siz onun ardınca yarışı bitirdiniz. Kanayevanın rəqabətdən kənar olduğunu nəzərə alsaq, sizi mini-dünya çempionu adlandırmaq olarmı?
- Bu halda həddən çox mini-çempion olacaq. Dünya çempionu tək olmalıdır! Mən dünya çempionatının gümüş mükafatçısıyam!
- Komanda birinciliyində ən güclü üçlük sırasına birgə daxil olduğunuz komanda yoldaşlarınızın çıxışlarını necə qiymətləndirirsiniz?
- Bizim komanda hesabında üçüncü olmağımızda onların əməyi çox böyükdür. Anna da, Zeynəb də komandanın ən yüksək yer tutması üçün hər şeyi etdilər. Özünüz də gördünüz ki, bizimlə Ukrayna yığması arasında 3-cü yer uğrunda necə də gərgin mübarizə gedirdi. Hətta bir müddət biz dördüncü idik, lakin sonradan bürünc mükafatı əldə edə bildik.
- Sentyabrın 11-i sizi və Annanı çoxnövçülükdə final çıxışları gözləyir. Öz şanslarınızı necə qiymətləndirirsiniz?
- Biz artıq Azərbaycan komandasının nəyə qadir olduğunu göstərdik. Belə deyək – proqramı minimum dərəcədə yerinə yetirmişik, amma bununla kifayətlənmək fikrimiz yoxdur. Bundan sonra da layiqli çıxış edib tamaşaçıları, hakimləri və məşqçilərimizi sevindirməyə, eləcə də özümüz də çıxışlarımızdan həzz almağa çalışacağıq.

АЛИЯ ГАРАЕВА: «МЫ ПОКАЗАЛИ, НА ЧТО СПОСОБНА СБОРНАЯ АЗЕРБАЙДЖАНА»
Четвертый соревновательный день чемпионата мира по художественной гимнастике в японском Мие получился очень удачным для азербайджанских гимнасток.
Алия Гараева стала серебряным призером в упражнении с мячом, а сборная Азербайджана в составе Алии Гараевой, Анны Гурбановой, Зейнаб Джавадлы и Самиры Мустафаевой выиграла бронзу в командном первенстве. Тем самым, наши спортсменки уже превзошли результаты прошлого чемпионата мира, который проходил в греческом Патрасе в 2007 году. Тогда на нашем счету была одна медаль – бронза в командном зачете.
- Очень рады, что удалось улучшить результаты 2-летней давности, - заявила Алия Гараева в интервью Day.Az. – Мы удержали свои позиции в командном первенстве плюс завоевали еще одну медаль в отдельных финалах.
- Своим выступлением в первые четыре дня чемпионата довольны?
- Да. Особенно сегодняшним. Сделала все, что могла, и то, что задумали мои тренеры. В предыдущие дни при выступлении со скакалкой и обручем у меня были ошибки. А финальное упражнение с мячом получилось лучше, благодаря чему я и заняла 2-е место.
- Мяч – ваш любимый предмет?
- Он мне очень нравится, но и с другими предметами я, как говорится, на ты.
- На этом чемпионате мира нет равных россиянке Евгении Канаевой, выигравшей все, что можно. В финале с мячом вы финишировали вслед за ней. Вас можно назвать мини-чемпионкой мира, учитывая то, что Канаева вне конкуренции, и выступает, по сути, «вне конкурса»?
- Ну, в таком случае мини-чемпионок наберется слишком много. Чемпионка мира должна быть одна, без приставок. Я – серебряный призер чемпионата мира!
- Как оцениваете выступление подруг по команде, вместе с которыми вы вновь вошли в тройку сильнейших в командном первенстве?
- Их заслуга в том, что мы стали третьими в командном зачете, весьма велика. И Анна, и Зейнаб сделали все, чтобы команда заняла максимально высокое место. Вы сами видели, какая упорная борьба была за 3-ю позицию между нами и сборной Украины. В какой-то момент мы даже занимали 4-е место, но все же смогли завоевать бронзу.
- 11 сентября вас и Анну ждут выступления в финале многоборья. Как оцениваете ваши шансы?
- Мы уже показали, на что способна сборная Азербайджана. Скажем так - программу-минимум мы уже выполнили, но останавливаться на достигнутом не намерены. Постараемся и дальше выступать достойно, радовать зрителей, судей и наших тренеров, а также сами получать удовольствие.