Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Day.az portalına verdiyi müsahibədə Bakıda keçirilən və milli gimnastika tarixində ən yaxşı nəticələrin əldə edildiyi Avropa çempionatının yekunu barədə danışır.
- Altay müəllim, Sizi Bakıda keçirilən daha bir irimiqyaslı turnir – Avropa çempionatının uğurlu yekunu təbrik edirik. Azərbaycanlı gimnastların çıxışları ilə bağlı qiymətləriniz.
- Təbriklərə görə təşəkkür edirəm. Əlbəttə ki, nəticələrdən çox razıyam. Çempionat ərəfəsində mənim Day.aza müsahibəmdə gimnastlarımızın çıxışları ilə bağlı həyəcan sezilirdi. Bu pessimizm yox, vəziyyətin real qiymətləndirilməsi idi.
Xoşbəxtlikdən, narahatlığımız özünü doğrultmadı. Əksinə, qızlarımız gözləniləndən də yaxşı çıxış etdilər. Əlbəttə ki, nəticələrdən razıyam. Başqa cür ola da bilməz, axı biz Azərbaycan gimnastika tarixinə əbədi həkk olunacaq iki gümüş medal qazandıq. əvvəllər biz komanda hesabında və qrup yarışlarında bu qədər yüksəyə qalxmamışdıq. Topla hərəkətlərdə Anna Qurbanovanın bürünc medalını da unutmayaq...
- Bu “bürünc” gərgin mübarizədə, dünya gimnastika ulduzları ilə rəqabətdə qazanılmışdır...
- Tamamilə doğrudur. Çempionatdın öncə məşqçilər ədalətli olaraq qeyd etdilər ki, Zeynəb Cavadlı tam hazır deyil, və onun yeganə hərəkəti Anna Qurbanovaya tapşırıldı. Anna isə əsl komanda döyüşçüsü kimi, hər şeyi əla yerinə yetirdi. Demək olar ki, o, boyunda yucarı hoppandı.
Komandamızın bir nömrəli idmançısı Aliyə Qarayeva sayılır, amma Olimpiadadan sonra onun bəzi probleməri var idi, və bugünkü gün Anna ən azından ondan heç də geri qalmır. Qurbanovanın bu cür gərgin mübarizədə bürünc əldə etməsi onun inkişafının göstəricisidir. Bunu həm də federasiyamızın prezidenti Mehriban xanım Əliyeva da gimnastlarla görüşündə qeyd etmişdir.
Komanda hesabında alınan nəticələrlə bağlı deyə bilərəm ki, Anna və Aliyə nəticələri mümkün olan qədər yuxarı qaldırdılar. Bundan yuxarıda yalnız Rusiyadır, onlarla da bərabər səviyyədə mübarizə aparmaq çox çətindir.
Yunior qrup komandasına gəldikdə isə, onlar ümumiyyətlə, Azərbaycan bədii gimnastikasında inqilab etdilər. Gənc gimnastlarımız mübarizəyə lazımi səviyyədə daxil ola bildilər. Biz, komandanı Avropa çempionatına gözəl hazırlamış baş məşqçi Mariana Vasilevaya minnətdarıq.
- Azərbaycanlı gimnastların yüksək nəticələri rəqiblərimiz üçün nə dərəcədə gözlənilməz olmuşdur? Xüsusilə, 3-cü pilləyə saldığımız Ukrayna üçün.
- Sevindirici haldır ki, komanda hesabında bizim Ukraynadan fərqimiz 3 xal olmuşdur. Nəzərə alsaq ki, əksər hallarda gimnastikada medalların taleyini xalın onda biri, hətta yüzdə biri həll edir, o zaman Azərbaycanın Ukrayna komandası üzərində üstünlüyü şübhəsizdir.
Ukraynalılar çox təəccüblənmişdilər. Amma təəccüblənəcək bir şey yox idi: Ukrayna yığmasında Anna Bessonova var, və hələ ondan çox geri qalan gənc gimnastlar var. Bizim komandada isə gimnastika aləmində tanınmış iki stabil gimnast yer alır. Onlar uğurka çıxış etdilər və layiqli olaraq yüksək xallar alıb yekunda 2-ci yeri tutdular. Qızlar hazırlaşa bildilər. Yəqin ki, doğma divarlar də kömək etdi. Amma, tanınmış məşqçi İrina Aleksandrovna Vinerin qeyd etdiyi kimi, idmanda təsadüflər olmur. Hər şey sənin necə gərgin işləməyindən asılıdır. Onun fikrincə biz nəticəyə layiqik, bu da bizi ikiqat sevindirir.
- Siz Zeynəb Cavadlını qeyd etdiniz və bildirdiniz ki, son anda onu Anna Qurbanova əvəz etmişdir. Məşqçilərin bu qərar gimnasta psixoloji cəhətdən təsir göstərməyəck ki? Zeynəbin necə perspektivləri var?
- Fikirləşmirəm ki, Zeynəb zəif qızdır və o, “sına” bilər. Axı dəhşətli heç nə baş verməyib. Nə gözlənilirdisə, o da oldu. Sadəcə Zeynəb lazımi nəticələrə gəlməlidir.

Вице-президент Федерации гимнастики Азербайджана в интервью Day.Az подводит итоги бакинского чемпионата Европы, на котором спортсменки страны добились лучших результатов в истории отечественной гимнастики.
- Алтай муаллим, поздравляем Вас с успешным завершением в Баку еще одного крупного соревнования по художественной гимнастике - чемпионата Европы. Ваши оценки выступлению азербайджанских гимнасток.
- Благодарю за поздравления. Я, конечно же, доволен тем, как все прошло. В преддверии чемпионата в моем интервью Day.Az проглядывалась тревога за результаты наших гимнасток. Это был не пессимизм, а реальная оценка положения дел.
К счастью, наши опасения не оправдались. Напротив, наши девочки превзошли себя. Так что, конечно же, результатом я доволен. Да и как иначе, ведь мы завоевали две серебряные награды, которые навсегда войдут в историю азербайджанской художественной гимнастики. Никогда ранее нам не удавалось так высоко подняться в командном первенстве и в соревнованиях групповичек. Не забывайте и про бронзовую медаль Анны Гурбановой в упражнении с мячом…
- Эта «бронза» была добыта в напряженной борьбе, в соперничестве со звездами мировой гимнастики…
- Совершенно верно. Перед стартом чемпионата тренеры справедливо решили, что Зейнаб Джавадлы не совсем готова к чемпионату, и то единственное упражнение, которое она должна была выполнить, было доверено Анне Гурбановой. Аня, как командный боец, сделала все здорово. Можно сказать, что она прыгнула выше головы.
Первым номером нашей команды считается Алия Гараева, но у нее после Олимпиады были определенные проблемы, и на сегодняшний день Аня ей, как минимум, не уступает. То, что Гурбанова смогла завоевать бронзу в такой жесточайшей конкуренции, показатель ее профессионального роста. Это отметила и президент нашей Федерации Мехрибан ханум Алиева на встрече с гимнастками.
Возвращаясь к результатам командного первенства, скажу, что Анна и Алия подняли планку результатов до предела. Выше только Россия, на равных бороться с которой очень сложно.
Что касается юниорок-групповичек, то они и вовсе совершили революцию в азербайджанской художественной гимнастике. Наши юные гимнастки смогли правильно настроиться на борьбу. Мы очень благодарны главному тренеру Мариане Василевой, которая смогла так хорошо подготовить команду к чемпионату Европы.
- Насколько неожиданными были высокие результаты азербайджанских гимнасток для наших соперников? В частности, для сборной Украины, которую мы в командном первенстве отодвинули на 3-ю ступень.
- Очень радует, что наш отрыв от Украины в командном зачете был более чем в 3 балла. Учитывая то, что зачастую в гимнастике судьбу медалей решают десятые или даже сотые балла, можно сказать, что преимущество сборной Азербайджана над командой Украины, было неоспоримым.
Украинцы были удручены и удивлены. Хотя удивляться-то особо и нечему: в сборной Украины есть Анна Бессонова и есть молодые гимнастки, которые пока значительно уступают своему лидеру. В нашей же команде - две известные в гимнастических кругах, стабильные гимнастки. Они выступили удачно, получили заслуженно высокие баллы и заняли в итоге 2-е место. Девочкам удалось собраться. Наверное, помогли и родные стены. Возможно, и удача была на нашей стороне. Хотя, как говорит прославленный тренер Ирина Александровна Винер, случайностей в спорте не бывает. Все зависит от того, насколько кропотливо ты работаешь. По ее мнению, этот результат мы заслужили, что для нас вдвойне приятно.
- Вы упомянули Зейнаб Джавадлы и о том, что ее в последний момент заменила Анна Гурбанова. Не скажется ли это решение тренеров на гимнастке с точки зрения психологии? И каковы перспективы Зейнаб?