Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Day.az portalına verdiyi müsahibədə Bakıda keçirilən və milli gimnastika tarixində ən yaxşı nəticələrin əldə edildiyi Avropa çempionatının yekunu barədə danışır.
- Altay müəllim, Sizi Bakıda keçirilən daha bir irimiqyaslı turnir – Avropa çempionatının uğurlu yekunu təbrik edirik. Azərbaycanlı gimnastların çıxışları ilə bağlı qiymətləriniz.
- Təbriklərə görə təşəkkür edirəm. Əlbəttə ki, nəticələrdən çox razıyam. Çempionat ərəfəsində mənim Day.aza müsahibəmdə gimnastlarımızın çıxışları ilə bağlı həyəcan sezilirdi. Bu pessimizm yox, vəziyyətin real qiymətləndirilməsi idi.
Xoşbəxtlikdən, narahatlığımız özünü doğrultmadı. Əksinə, qızlarımız gözləniləndən də yaxşı çıxış etdilər. Əlbəttə ki, nəticələrdən razıyam. Başqa cür ola da bilməz, axı biz Azərbaycan gimnastika tarixinə əbədi həkk olunacaq iki gümüş medal qazandıq. əvvəllər biz komanda hesabında və qrup yarışlarında bu qədər yüksəyə qalxmamışdıq. Topla hərəkətlərdə Anna Qurbanovanın bürünc medalını da unutmayaq...
- Bu “bürünc” gərgin mübarizədə, dünya gimnastika ulduzları ilə rəqabətdə qazanılmışdır...
- Tamamilə doğrudur. Çempionatdın öncə məşqçilər ədalətli olaraq qeyd etdilər ki, Zeynəb Cavadlı tam hazır deyil, və onun yeganə hərəkəti Anna Qurbanovaya tapşırıldı. Anna isə əsl komanda döyüşçüsü kimi, hər şeyi əla yerinə yetirdi. Demək olar ki, o, boyunda yucarı hoppandı.
Komandamızın bir nömrəli idmançısı Aliyə Qarayeva sayılır, amma Olimpiadadan sonra onun bəzi probleməri var idi, və bugünkü gün Anna ən azından ondan heç də geri qalmır. Qurbanovanın bu cür gərgin mübarizədə bürünc əldə etməsi onun inkişafının göstəricisidir. Bunu həm də federasiyamızın prezidenti Mehriban xanım Əliyeva da gimnastlarla görüşündə qeyd etmişdir.
Komanda hesabında alınan nəticələrlə bağlı deyə bilərəm ki, Anna və Aliyə nəticələri mümkün olan qədər yuxarı qaldırdılar. Bundan yuxarıda yalnız Rusiyadır, onlarla da bərabər səviyyədə mübarizə aparmaq çox çətindir.
Yunior qrup komandasına gəldikdə isə, onlar ümumiyyətlə, Azərbaycan bədii gimnastikasında inqilab etdilər. Gənc gimnastlarımız mübarizəyə lazımi səviyyədə daxil ola bildilər. Biz, komandanı Avropa çempionatına gözəl hazırlamış baş məşqçi Mariana Vasilevaya minnətdarıq.
- Azərbaycanlı gimnastların yüksək nəticələri rəqiblərimiz üçün nə dərəcədə gözlənilməz olmuşdur? Xüsusilə, 3-cü pilləyə saldığımız Ukrayna üçün.
- Sevindirici haldır ki, komanda hesabında bizim Ukraynadan fərqimiz 3 xal olmuşdur. Nəzərə alsaq ki, əksər hallarda gimnastikada medalların taleyini xalın onda biri, hətta yüzdə biri həll edir, o zaman Azərbaycanın Ukrayna komandası üzərində üstünlüyü şübhəsizdir.
Ukraynalılar çox təəccüblənmişdilər. Amma təəccüblənəcək bir şey yox idi: Ukrayna yığmasında Anna Bessonova var, və hələ ondan çox geri qalan gənc gimnastlar var. Bizim komandada isə gimnastika aləmində tanınmış iki stabil gimnast yer alır. Onlar uğurka çıxış etdilər və layiqli olaraq yüksək xallar alıb yekunda 2-ci yeri tutdular. Qızlar hazırlaşa bildilər. Yəqin ki, doğma divarlar də kömək etdi. Amma, tanınmış məşqçi İrina Aleksandrovna Vinerin qeyd etdiyi kimi, idmanda təsadüflər olmur. Hər şey sənin necə gərgin işləməyindən asılıdır. Onun fikrincə biz nəticəyə layiqik, bu da bizi ikiqat sevindirir.
- Siz Zeynəb Cavadlını qeyd etdiniz və bildirdiniz ki, son anda onu Anna Qurbanova əvəz etmişdir. Məşqçilərin bu qərar gimnasta psixoloji cəhətdən təsir göstərməyəck ki? Zeynəbin necə perspektivləri var?
- Fikirləşmirəm ki, Zeynəb zəif qızdır və o, “sına” bilər. Axı dəhşətli heç nə baş verməyib. Nə gözlənilirdisə, o da oldu. Sadəcə Zeynəb lazımi nəticələrə gəlməlidir.

The vice-president of Azerbaijan Gymnastics Federation, in his interview to Day.Az, reviews the results of the European Championships held in Baku, where the country’s sportswomen achieved the best results in the history of domestic gymnastics.
“Dear Mr. Hasanov, we congratulate you on successful completion of another large-scale event in rhythmic gymnastics in Baku – the European Championships. How do you estimate the performances of Azerbaijani gymnasts?”
“Thank you for your congratulations. I am certainly contented with the results achieved. Some concern for our gymnasts’ results came partly into view in my interview given on the threshold of the championship. It was not pessimism; it was just a real value of state of affairs.”
“Fortunately, our concerns have not been justified. On the contrary, our gymnasts surpassed themselves. So, of course, I am contented with the result. We have won two silver medals which will go down in history of Azerbaijan rhythmic gymnastics forever. We have never succeeded in achieving such a high result in a team competition and in a tournament of group teams before. Do not also forget Anna Gurbanova’s bronze medal in exercise with a ball…”
“This “bronze” was won in a tense contest, in a rivalry with the stars of the world gymnastics…”
“You are quite right. Before the championship’s start, the coaches had fairly decided that Zeynab Javadli was not ready for the championship, and only exercise, which she would have to perform, was entrusted to Anna Gurbanova. As a team fighter, Anna performed splendidly. I could say she did the impossible.”
“Aliya Garayeva is regarded as our team’s number one gymnast but she had certain problems after the Olympiad. And, Anna, at the least, is highly competitive with Aliya today. Gurbanova’s bronze medal won in such a severe rivalry is an index to her professional growth. It was also noted by the president of our Federation, Mrs Mehriban Aliyeva during her meeting with the gymnasts.”
“Returning to the results in a team competition, I would like to say that Anna and Aliya managed to raise their points to the highest degree. The higher point was received only by Russia, and it is very difficult to compete with Russian gymnasts as equals.”
“As to the junior group team, they made a revolution in Azerbaijani rhythmic gymnastics as well. Our young gymnasts managed properly to dispose themselves to the contest. We are very grateful to their head coach Mariana Vasileva who prepared the team for the European Championships so well.”
“In your opinion, did our rivals, especially, Ukraine which was moved to the third place in a team competition by our gymnasts, expect high results from Azerbaijani gymnasts?”
“It is very pleasant that our breakaway from the Ukrainian gymnasts in a team competition was more than 3 points. Taking into account that the very slightest difference in points often decides the medals’ fate in gymnastics, we can say that the advantage of the Azerbaijani national team over the Ukrainian was incontestable.”
“Ukrainians were depressed and surprised. Although, there was nothing to be surprised: there was Anna Bessonova in the Ukrainian national team but there were also young gymnasts who considerably yield to their leader for the time being. And in our team – two stable gymnasts well-known in the gymnastics circles. They successfully performed and fairly received high points and took the 2nd place as a result. The girls managed to brace themselves. Probably, home walls also helped them. Possibly, success was on our side. Although, as a famous coach Irina Aleksandrovna Viner says there is nothing accidental in sport. Everything depends on how hard you work. In her opinion, we de