Azərbaycan gimnastı: “Məşqlərdəki zəhmətimiz özünü yarışlarda göstərəcək
“Azərbaycan gimnastlarının məşqlər zamanı çox səbirlə və gərgin çalışmağı böyük turnirlərdə özünü göstərəcək,” bunu Azərbaycan gimnastı Petro Paxnyuk fevralın 19-da Bakıda idman gimnastikası üzrə ilk dəfə start götürəcək FIG Dünya “Challenge” Kuboku ərəfəsində “Trend” İnformasiya Agentliyinə müsahibəsində deyib.
"Biz bu yarışlara yorulmaq bilmədən var gücümüzlə hazırlaşırıq. Bütün günümüzü idman zalında keçiririk və fikrimcə, gərgin əməyimiz yarışlarda özünü büruzə verəcək və necə çalışmışıqsa, o, nəticəni də əldə edəcəyik", - deyə, Paxnyuk bildirib.
Onun sözlərinə görə, Dünya Kuboku 2016-cı ilin ilk böyük turniridir. "Mövsümün bu ilk yarışı bizim üçün çox məsuliyyətlidir, çünki biz ona ev sahibliyi edirik. Bundan sonra isə mərhələlərlə Olimpiadaya hazırlaşacağıq. Bizim ölkədə keçirilən Dünya Kubokundan sonra mart ayında Qətərdə daha biri, apreldə isə Rio-de-Janeyroda lisenziyaların oynanılacağı Test Turniri keçiriləcək", deyə, Paxnyuk bildirib.
O qeyd edib ki, Milli Gimnastika Arenası yarışlara artıq 100 faiz hazırdır: "Arena Dünya Kubokuna hələ yarışlara iki həftə qalmış hazır idi. Turnirə çox yaxşı gimnastlar qatılacaq. Yaponiyadan çox ciddi komanda, İsraildən bir neçə yüksək səviyyəli gimnast gələcək. Ukrayna stabil olaraq yaxşı idmançılarla iştirak edir, yəni rəqabət ciddi olacaq".
Xatırladaq ki, idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kuboku mərhələsi, 2016-cı ilin 19-21 fevral tarixlərində Bakıda – ötən ilin yayında Avropa Oyunları zamanı gimnastikanın 6 növü üzrə yarışların təşkil olunduğu Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq. Kubokda ayrı-ayrı alətlər üzrə finallarda medallar uğrunda 19 ölkədən 46 kişi və 22 qadın mübarizə aparacaq. Ümumilikdə isə nümayəndə heyətlərinin tərkibində Bakıya 146 nəfər təşrif buyuracaq. Yarışın 1-ci və 2-ci günü təsnifat mərhələsi keçiriləcək. Ayrı-ayrı alətlər üzrə final həyəcanı isə yarışın son günü olacaq. Fasilələr zamanı tamaşaçılar üçün maraqlı müsabiqələr və əyləncəli fləş-moblar təşkil olunacaq.

An Azerbaijani gymnast: “Our work at trainings to show itself during the competitions”
“Azerbaijani gymnasts’ hard work during the trainings will show itself at major tournaments,” Azerbaijani gymnast Petro Pakhnyuk said in his interview with the Trend News Agency, on the threshold of the FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics - the first one in this sports discipline to be held in Baku on February 19.
“We are seriously preparing for the competitions, without feeling tiredness and with all our power. We spend all day in the hall and I think our intensive work will prove itself. The work done will get its result,” Pakhnyuk noted.
According to him, the World Cup is the 2016’s first major competition. “The season’s first event is very important for us as we host it at home. Afterwards, we will prepare for the Olympics step-by-step. Following our World Cup, there will be another one in Qatar. Pre-Olympic Test Event qualifying for the Games will take place in Rio de Janeiro in April,” Pakhnyuk said.
He also added that Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) is ready for the event for 100 percent. “Arena was ready for the event even two weeks before the World Cup, so we can host the competitions even today. Very good gymnasts will come to Baku for the Cup: a very strong Japanese team, a few high-class gymnasts from Israel, as well as Ukraine stably brings good athletes. So, we will have serious contest.