Batut gimnastikası üzrə FIG Dünya Kubokunda iştirak etmək üçün Bakıya təşrif buyurmuş gimnastlar yarışların yüksək səviyyədə təşkilindən məmnun olduqlarını bildiriblər.
Onlar bu yarışların iştirakçıları üçün yaradılmış şəraiti yüksək qiymətləndiriblər.
Belarus batutçusu Hanna Harchonak bildirib ki, Bakıda Dünya Kubokunda qızıl medal qazanmaq onun üçün böyük hədiyyədir.
"Bir az çətin idi. Birincisi, finalın səhər saatlarında olması bir az bizim üçün yeni idi. Axşam saatlarında tullanmaq daha asandır. Proqram çətindir, rəqiblərim də biri digərindən güclüdür. Layiqli çıxış nümayiş etdirmək üçün çox cəhd göstərməli oldum. Bu, ilk növbədə öz üzərimdə qələbəmdir, çünki proqram yeni idi. Düzünü desəm, təsnifat mərhələsində də öndə olmağıma baxmayaraq, qızıl medal qazanacağıma ümid etmirdim. Qızlar hami güclüdür. Əvvəlcədən çətin olacağını bilirdim. Fikirləşirdim ki, ən yaxşı halda ilk üçlüyə düşəcəyəm. Buna görə də bu mənim üçün böyük hədiyyədir", deyə, gimnast qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan növbəti dəfə çox gözəl təşkilatçılıq qabiliyyətini göstərməyi bacardı.
"Burada İlk Avropa Oyunları zamanı olmuşam və çox gözəl təşkilatçılıq işi ilə yanaşı, tamaşaçıları da xüsusi qeyd etmək istərdim. Belarusda yarışlara az sayda azarkeş gəlir və çox sakit davranırlar. Sizdə isə azarkeşlər idmançılarını ucadan dəstəkləyirlər, bu çox gözəldir", deyə, Belarus idmançısı əlavə edib.
Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunda fərdi və sinxron çıxışlarda qızıl medal qazanmış Rusiya batutçusu Dmitri Uşakov isə qeyd edib ki, Bakıdakı Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək Avropa Çempionatına böyük məmnuniyyətlə qayıdacaq.
O, bildirib ki, qızıl medal qazanmasına görə çox şaddır və çıxışından tam razıdır.
"Cüzi səhvlərə baxmayaraq, qələbə qazana bildim. Bütün yarışlar ərzində Bakı və İlk Avropa Oyunları barədə xoş təəssüratlarla bağlı yaxşı əhval-ruhiyyə var idi və bu çox kömək etdi. Kubok mərhələsi əla təşkil edilib, yarışlar tam cədvələ uyğun gedir. Bu, çox əladır. Milli Gimnastika Arenası artıq mənə uğur gətirən məkana çevrilir. Böyük məmnuniyyətlə 2018-ci ildə Avropa Çempionatında iştirak etmək üçün bura gələcəyəm", deyə, o bildirib.
Hərəkətlərin icrası üzrə ən yüksək xal topladığına görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının xüsusi mükafatını qazanmış Polşa idmançısı Artur Zakrjevski isə qeyd edib ki, Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku onun iştirak etdiyi ən yaxşı yarışlardan biridir.
Yarışlar ən yüksək səviyyədə təşkil edilib. "Bu mənim iştirak etdiyim ən yaxşı yarışlardan biridir. Mükafatıma gəlincə demək istəyirəm ki, yarım il əvvəl Polşada mənim nəticəm ən aşağı nəticə idi, lakin indi mən ən yaxşı idmançılar sırasındayam. Bu mənim iştirak etdiyim ilk finaldır. Bu, həmçinin Polşa üçün 1980-ci ildən bəri fərdi yarışlarda ilk finaldır, buna görə özümlə fəxr edirəm", deyə, gimnast bildirib.
Britaniya gimnastı Ketrin Driskol vurğulayıb ki, Azərbaycan növbəti dəfə idman yarışlarını möhtəşəm təşkil etdiyini nümayiş etdirdi.
“Mən artıq İlk Avropa Oyunları zamanı Bakıda olmuşam. Demək istəyirəm ki, təşkilatçılıq növbəti dəfə möhtəşəmdir. Dünyadakı hər bir arena belə şəraitlə öyünə bilməz. Mən, həmçinin insanların səmimiyyətini və azarkeşləri qeyd etmək istəyirəm, onlar çox yaxşıdırlar", deyə, Driskol qeyd edib.

Гимнасты, прибывших Баку на Кубок мира по прыжкам на батуте, выразили удовлетворение в связи с организацией соревнований на высоком уровне.
Они высоко оценили условия, созданные для участников этого соревнования.
Белорусская батутистка Ханна Горченок сказала, что выиграть золотую медаль Кубка мира в Баку - большой подарок для нее.
"Было немного трудно. Во-первых, финал утром - это для нас немного новое, вечером прыгать легче. Программа сложная, соперники также один сильнее другого. Пришлось хорошенько постараться, чтобы достойно выступить. Прежде всего, это победа над самим собой, так как программа была новая. Если честно я не рассчитывала на золотую медаль, хотя предварительно шла первой. Девочки все сильные, знала, что будет сложно. Думала, что в лучшем случае войду в тройку. Так что это большой подарок для меня", - сказала Горченок.
По ее словам, Азербайджан в очередной раз сумел показать великолепную организаторскую способность.
"Я уже была здесь на первых Европейских играх, и хочу в очередной раз отметить великолепную организацию. Также хочу отметить публику. У нас в Беларуси на соревнования приходит очень мало болельщиков, и они очень тихие, а здесь у вас болельщики громко поддерживают своих спортсменов и это замечательно", - сказала белорусская гимнастка.
Российский прыгун, выигравший “золото” как в индивидуальной, так и в синхронной программах Кубка Мира в Баку, Дмитрий Ушаков отметил, что он с большой радостью вернется в Milli Gimnastika Arenası (Национальную Арену Гимнастики) в Баку для участия в чемпионате Европы.
Он отметил, что очень рад выиграть золотую медаль и абсолютно доволен своим выступлением.
"Несмотря на незначительные ошибки, удалось одержать победу. Было очень хорошее настроение в течение всех соревнований, основанное на приятных воспоминаниях о Баку и первых Европейских играх, это очень помогло. Организация соревнований отличная, все точно по расписанию. Это очень здорово. Национальная арена гимнастики в Баку уже становится для меня счастливой. С огромной радостью вернусь сюда в 2018 году для участия в чемпионате Европы", - сказал Ушаков.
А польский гимнаст Артур Закржевски, завоевавший специальный трофей Федерации Гимнастики Азербайджана за высший балл в исполнении, сказал, что Кубок мира по прыжкам на батуте в Баку - одно из лучших соревнований, в которых он участвовал.
"Организация соревнования на самом высоком уровне, все просто замечательно. Это одно из лучших по организации соревнований, в которых я участвовал. Что касается моей награды, то хочу сказать, что полтора года назад у меня был худший показатель в Польше, но сегодня я среди лучших спортсменов. Это мой первый финал, и я очень рад этому. Также это первый для Польши с 1980 года финал в индивидуальных выступлениях, поэтому я горжусь собой", - сказал Закржевски.
Британская гимнастка Кэтрин Дрисколь сделала акцент на то, что Азербайджан в очередной раз продемонстрировал фантастическую организацию спортивных соревнований.
"Я уже была в Баку на Европейских играх, и хочу сказать, что организация в очередной раз просто фантастическая. Не каждая арена в мире может похвастаться такими условиями. Также хочу отметить очень дружелюбных людей, болельщиков - они замечательны", - сказала Дрисколь.