Batut gimnastikası üzrə FIG Dünya Kubokunda iştirak etmək üçün Bakıya təşrif buyurmuş gimnastlar yarışların yüksək səviyyədə təşkilindən məmnun olduqlarını bildiriblər.
Onlar bu yarışların iştirakçıları üçün yaradılmış şəraiti yüksək qiymətləndiriblər.
Belarus batutçusu Hanna Harchonak bildirib ki, Bakıda Dünya Kubokunda qızıl medal qazanmaq onun üçün böyük hədiyyədir.
"Bir az çətin idi. Birincisi, finalın səhər saatlarında olması bir az bizim üçün yeni idi. Axşam saatlarında tullanmaq daha asandır. Proqram çətindir, rəqiblərim də biri digərindən güclüdür. Layiqli çıxış nümayiş etdirmək üçün çox cəhd göstərməli oldum. Bu, ilk növbədə öz üzərimdə qələbəmdir, çünki proqram yeni idi. Düzünü desəm, təsnifat mərhələsində də öndə olmağıma baxmayaraq, qızıl medal qazanacağıma ümid etmirdim. Qızlar hami güclüdür. Əvvəlcədən çətin olacağını bilirdim. Fikirləşirdim ki, ən yaxşı halda ilk üçlüyə düşəcəyəm. Buna görə də bu mənim üçün böyük hədiyyədir", deyə, gimnast qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan növbəti dəfə çox gözəl təşkilatçılıq qabiliyyətini göstərməyi bacardı.
"Burada İlk Avropa Oyunları zamanı olmuşam və çox gözəl təşkilatçılıq işi ilə yanaşı, tamaşaçıları da xüsusi qeyd etmək istərdim. Belarusda yarışlara az sayda azarkeş gəlir və çox sakit davranırlar. Sizdə isə azarkeşlər idmançılarını ucadan dəstəkləyirlər, bu çox gözəldir", deyə, Belarus idmançısı əlavə edib.
Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunda fərdi və sinxron çıxışlarda qızıl medal qazanmış Rusiya batutçusu Dmitri Uşakov isə qeyd edib ki, Bakıdakı Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək Avropa Çempionatına böyük məmnuniyyətlə qayıdacaq.
O, bildirib ki, qızıl medal qazanmasına görə çox şaddır və çıxışından tam razıdır.
"Cüzi səhvlərə baxmayaraq, qələbə qazana bildim. Bütün yarışlar ərzində Bakı və İlk Avropa Oyunları barədə xoş təəssüratlarla bağlı yaxşı əhval-ruhiyyə var idi və bu çox kömək etdi. Kubok mərhələsi əla təşkil edilib, yarışlar tam cədvələ uyğun gedir. Bu, çox əladır. Milli Gimnastika Arenası artıq mənə uğur gətirən məkana çevrilir. Böyük məmnuniyyətlə 2018-ci ildə Avropa Çempionatında iştirak etmək üçün bura gələcəyəm", deyə, o bildirib.
Hərəkətlərin icrası üzrə ən yüksək xal topladığına görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının xüsusi mükafatını qazanmış Polşa idmançısı Artur Zakrjevski isə qeyd edib ki, Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku onun iştirak etdiyi ən yaxşı yarışlardan biridir.
Yarışlar ən yüksək səviyyədə təşkil edilib. "Bu mənim iştirak etdiyim ən yaxşı yarışlardan biridir. Mükafatıma gəlincə demək istəyirəm ki, yarım il əvvəl Polşada mənim nəticəm ən aşağı nəticə idi, lakin indi mən ən yaxşı idmançılar sırasındayam. Bu mənim iştirak etdiyim ilk finaldır. Bu, həmçinin Polşa üçün 1980-ci ildən bəri fərdi yarışlarda ilk finaldır, buna görə özümlə fəxr edirəm", deyə, gimnast bildirib.
Britaniya gimnastı Ketrin Driskol vurğulayıb ki, Azərbaycan növbəti dəfə idman yarışlarını möhtəşəm təşkil etdiyini nümayiş etdirdi.
“Mən artıq İlk Avropa Oyunları zamanı Bakıda olmuşam. Demək istəyirəm ki, təşkilatçılıq növbəti dəfə möhtəşəmdir. Dünyadakı hər bir arena belə şəraitlə öyünə bilməz. Mən, həmçinin insanların səmimiyyətini və azarkeşləri qeyd etmək istəyirəm, onlar çox yaxşıdırlar", deyə, Driskol qeyd edib.

The athletes arrived in Baku to participate at the FIG World Cup in Trampoline Gymnastics, expressed their content with the high-level organization of competitions.
They highly valued the conditions created for the participants during the events.
Belarusian gymnast Hanna Harchonak said it was a great present for her to win a gold medal at the World Cup in Baku.
“It was a little bit difficult. First, the finals were held in the morning, which is something new for us. It is easier to jump in the evening. The program was complicated and each rival was stronger than another one. I made much effort to perform with dignity. First of all, it is the victory over myself, as the program was new. To be honest, I did not expect to win the gold medal, though I was the first at the Qualifications. All the girls were strong and I knew that it would be difficult. I thought that I would be in the top three at my best. So, it was a great present for me,” the gymnast said.
She further noted that Azerbaijan showed the wonderful organizational ability once again.
“I was here during the First European Games and I would like to emphasize again the excellent organization as well as the audience’s interaction. Very few fans come to the competitions in Belarus and they are very quiet, but, here, the fans cheer their gymnasts so loudly and it is wonderful,” Harchonak said.
Russian gymnast Dmitry Ushakov, who won the “gold” both in individual and synchronized exercises, noted that he would return to Milli Gimnastika Arenasi (National Gymnastics Arena) in Baku with great pleasure in 2018 to participate in the European Championships.
He noted that he was very happy to win the gold medal and was very content with his performance.
“Despite the slight mistakes, I succeeded to gain a victory. I had a very good mood during the entire competitions, based on my pleasant memories about Baku and the first European Games, it really helped. The organization of the competitions is excellent, everything went on precisely according the schedule. This is great. Milli Gimnastika Arenasi in Baku has turned out to be a lucky place for me. I will return to National Gymnastics Arena in Baku with great pleasure in 2018 to participate in the European Championships,” the gymnast said.
Polish gymnast Artur Zakrzewski, who was awarded with AGF Trophy for the highest execution score in the competitions among men, for his part, said the FIG World Cup in Trampoline Gymnastics in Baku was one of the best competitions that he participated in.
“The tournament has been organized at the highest level and everything is simply wonderful. It is one of the best organized events, in which I have participated. As for my award, I would like to say that half a year ago, I had the worst result in Poland, but, today, I am among the best athletes. This is my first final and I am very glad. Moreover, it is the first final in individual events for Poland since 1980. Therefore, I am proud of myself,” Zakrzewski said.
British gymnast Katherine Driscoll emphasized that Azerbaijan demonstrated fantastic organization of sports events once again.
“I have already been to Baku at the First European Games and that the organization is fantastic again. Not all the arenas in the world can boast of such conditions. I would also like to mention a very friendly people, the fans - they are wonderful,” Driscoll said.