Yayın son günlərində Türkiyənin yığma komandası, ODTU (Orta Doğu Teknik Universitesi) klubunun üzvləri ölkəmizin paytaxtında təlim-məşq toplanışlarına qatılıblar. Klubun baş məşqçisi Ayşin Öztürk səfərinin məqsədi, həmçinin sentyabr ayının sonunda Türkiyənin İzmir şəhərində keçiriləcək Dünya Çempionatı və bədii gimnastika aləmindən danışdı.
Bildiyimiz qədər, bu sizin Bakıya ilk səfəriniz deyil. Yenidən bura gəlməyinizdə məqsəd nədir?
Biz Bakıya qarşıda gələn Federasiya Kuboku (Türkiyə) və Türkiyə Çempionatına hazırlaşmaq üçün gəlmişik. Biz öz ölkəmizdə də məşq edə bilərdik, lakin burada şərait çox gözəl olduğundan, məhz bura gəlmək qərarını verdik.
Arena haqda təəssüratlarınız necədir?
Bugünə qədər mən və düşünürəm ki, heç kim beləsini görməmişdi. Biz Avropa Çempionatına gəlmişdik və bu yarışın iştirakçıları olaraq ilk dəfə arenanı görürdük. Təbii ki, bura bizi valeh etdi və buna görə təlim-məşq toplanışları üçün məhz bura gəldik.
Şəhəri gəzmək üçün vaxtınız oldumu? Xüsusi olaraq nələri bəyəndiniz və nələr xatirinizdə qaldı? Sonuncu səfərinizdən sonra şəhər çox dəyişilibmi?
Bu mənim Bakıya 6-ci səfərimdi, buna görə də bir neçə dəfə şəhəri gəzmək imkanım olub. Bu dəfə biz Qədim Şəhəri, Dənizkənarı Parkı gəzdik, hətta şəhəri “quş uçuşu baxışından” gördük, mən şəhəri tanımadığım tərəfdən kəşf etdim. Bu dəfə, yenidən bərpa olunmuş binalar bizim diqqətimizi çəkdi və hər dəfə mənzərə daha ahəngdar və tam olur.
Bildiyimiz qədər siz Mariana Vasilevanın keçmiş yetirməsisiz. Hazırda, bir məşqçi kimi onun işinə yanaşma tərzini necə qiymətləndirirsiz?
Əlbətdə, gimnast olduğum vaxtarda mən ona başqa gözlə baxırdım. Biz onu məşqçi və daha çox ana kimi qəbul edirdik. Lakin indi məşqçi olaraq, onu həmkarım olaraq görürəm. Mariana Bakıda elə bir şərait yaradıb ki, bütün işçiləriylə dostluq münasibətlərini qoruyub saxlaya bilir. Həmçinin, hər hansı bir işçisinə başqa tərzdə fikir bildirirsə, heç kəs ona əks getmir və dediyinə əməl edirlər. Bu qarşılıqlı anlayış çox vacibdir. Mariana öz məqşçilərinin işini kiçiltmir, onların işi hər zaman göz önündədir. Biz və bütün dünya bunu görür.
Siz Türkiyənin keçmiş çempionusuz. Sizin yarışlarda iştirak etdiyiniz gündən bu günə bədii gimnastikada nə kimi dəyişiklik olub?
Düşünürəm böyük müqayisələr edə bilməyəcəm. Lakin, mən gimnast olduğum vaxtlarda beynəlxalq turnirlərə və yarışlara getmək üçün belə şərait yox idi. Hazırda, xarici yarışlara gedən gimnastları məşqçiləri də müşayiət edə bilir və bu Türkiyə bədii gimnastikası üçün çox vacibdir. Əlbətdə, indi dünyada bu idman növü yüksək səviyyədə inkişaf etdirilib. Vizual təqdimat – idmançıların xalçada nümayiş etdirdikləri və tamaşaçıların bu nümayişlərə münasibəti, bədii gimnastikanı dünyada vacib idman növlərindən birinə çevirib.
22-28 sentyabr tarixlərində İzmir şəhərində mövsümün ikinci yarısının ən vacib idman tədbiri – bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı keçiriləcək. Bu yarışa necə hazırlaşırsız?
Bu çempionat Türkiyə və bizim federasiya tərəfindən təşkil olunanan ən böyük idman tədbiri olacaq və burada mənim şəxsən öz missiyam var. Biz bu mövzuda çox təcrübəyə malik deyilik və xüsusi imkanlara sahib olmadan, bu çempionatın təşkili üçün lazımi bütün şəraiti yaratdıq. Çempionatın təşkilində bütün komanda çalışır. Yarış zalından əlavə, bura gələcək idmançılar üçün ayrıca məşq zalı tikilir. Çempionatdan sonra bu zal bizə hədiyyə qalacaq, İzmir isə bədii gimnastika mərkəzi olacaq.

Айшин Озтюрк: В Баку потрясающие условия для тренировок
Гимнастки, представляющие турецкий клуб ODTU (Orta Dogu Teknik Universitesi) и сборную страны, приехали на сборы в столицу нашей страны в последние дни лета. Главный тренер клуба Айшин Озтюрк рассказала о цели своего визита, о предстоящем чемпионате мира, который пройдет в турецком Измире в конце сентябре этого года, а также о многом другом из мира художественной гимнастики.
Насколько мы знаем, это не первый Ваш визит в столицу нашей страны. С какой целью Вы приехали вновь?
Мы приехали в Баку, чтобы подготовиться к предстоящему Кубку Федерации [Турции] и Чемпионату Турции. Мы могли бы подготовиться и у себя дома, но все-таки решили приехать сюда, так как у вас просто потрясающие условия для этого.
Каковы Ваши впечатления от Арены?
До сегодняшнего дня я не встречала подобного, да и думаю весь мир тоже. Мы приезжали на чемпионат Европы и будучи непосредственными участниками этого соревнования, мы впервые увидели Арену. Естественно, мы были очарованы ею и поэтому решили провести сборы именно здесь.
Успели ли вы прогуляться по городу? Что Вам особенно понравилось или запомнилось? Намного ли изменился город после последнего Вашего визита?
Это уже мой шестой визит в Баку, и поэтому я уже несколько раз успела прогуляться по городу. В этот раз мы прогулялись по Старому городу, бульвару и даже увидели Баку с высоты птичьего полета – я увидела этот город с незнакомой мне еще стороны. В этот раз мы заметили реконструированные дома – с каждым разом ландшафт становится более гармоничным и цельным.
Как мы знаем, Вы – бывшая ученица Марианы Василевой. Как вы оцените ее подход к работе уже как тренер?
Когда я была спортсменкой, конечно же я смотрела на нее другими глазами. Мы воспринимали ее как тренера и скорее даже как маму. Но сейчас, когда я тоже тренер, я воспринимаю ее как коллегу. Здесь в Баку Мариана создала такой порядок, что одновременно сохраняет дружеские отношения со всеми работниками. В то же время, если она в каком-либо виде что-то им говорит, никто даже и не думает пойти против ее слов – все подчиненные и ученики делают то, что она говорит. Полное взаимопонимание – и это очень важно. Мариана никогда не умаляет способности своих тренеров, их работа всегда на виду – мы это видим, это видит весь мир.
Вы в прошлом чемпионка Турции; насколько изменилась художественная гимнастика с тех пор, когда Вы непосредственно принимали участие в соревнованиях?
Думаю, что не смогу сделать таких больших сравнений, но когда я была гимнасткой, мы не имели таких возможностей выезжать на международные турниры и соревнования. Сейчас же, на выездные соревнования спортсменов сопровождают их тренеры – для турецкой художественной гимнастики это очень важно. Конечно же, сейчас в мире этот вид спорта развит на очень высоком уровне. Визуальное представление – то, что спортсменки могут показать на ковре, и то, как трибуны относятся к выступлениям сделало ее одним из важных видов спорта в мире.
22-28 сентября в Измире будет проходить чемпионат мира по художественной гимнастике – самое важное спортивное мероприятие во второй половине сезона. Как Вы готовитесь к этому старту?
Лично у меня есть своя миссия на этом чемпионате, который станет самым большим спортивным мероприятием проводимым Турцией и нашей федерацией. Мы не очень опытны в этом вопросе и не имея особенных возможностей, все же создали все необходимые условия для проведения чемпионата. Над организацией чемпионата работает целая команда. Кроме зала для соревнований создается другое помещение, которое будет использоваться как тренировочный зал для всех, кто приедет на чемпионат. После завершения чемпионата этот зал останется для нас как подарок, а Измир станет центром художественной гимнастики.