Yayın son günlərində Türkiyənin yığma komandası, ODTU (Orta Doğu Teknik Universitesi) klubunun üzvləri ölkəmizin paytaxtında təlim-məşq toplanışlarına qatılıblar. Klubun baş məşqçisi Ayşin Öztürk səfərinin məqsədi, həmçinin sentyabr ayının sonunda Türkiyənin İzmir şəhərində keçiriləcək Dünya Çempionatı və bədii gimnastika aləmindən danışdı.
Bildiyimiz qədər, bu sizin Bakıya ilk səfəriniz deyil. Yenidən bura gəlməyinizdə məqsəd nədir?
Biz Bakıya qarşıda gələn Federasiya Kuboku (Türkiyə) və Türkiyə Çempionatına hazırlaşmaq üçün gəlmişik. Biz öz ölkəmizdə də məşq edə bilərdik, lakin burada şərait çox gözəl olduğundan, məhz bura gəlmək qərarını verdik.
Arena haqda təəssüratlarınız necədir?
Bugünə qədər mən və düşünürəm ki, heç kim beləsini görməmişdi. Biz Avropa Çempionatına gəlmişdik və bu yarışın iştirakçıları olaraq ilk dəfə arenanı görürdük. Təbii ki, bura bizi valeh etdi və buna görə təlim-məşq toplanışları üçün məhz bura gəldik.
Şəhəri gəzmək üçün vaxtınız oldumu? Xüsusi olaraq nələri bəyəndiniz və nələr xatirinizdə qaldı? Sonuncu səfərinizdən sonra şəhər çox dəyişilibmi?
Bu mənim Bakıya 6-ci səfərimdi, buna görə də bir neçə dəfə şəhəri gəzmək imkanım olub. Bu dəfə biz Qədim Şəhəri, Dənizkənarı Parkı gəzdik, hətta şəhəri “quş uçuşu baxışından” gördük, mən şəhəri tanımadığım tərəfdən kəşf etdim. Bu dəfə, yenidən bərpa olunmuş binalar bizim diqqətimizi çəkdi və hər dəfə mənzərə daha ahəngdar və tam olur.
Bildiyimiz qədər siz Mariana Vasilevanın keçmiş yetirməsisiz. Hazırda, bir məşqçi kimi onun işinə yanaşma tərzini necə qiymətləndirirsiz?
Əlbətdə, gimnast olduğum vaxtarda mən ona başqa gözlə baxırdım. Biz onu məşqçi və daha çox ana kimi qəbul edirdik. Lakin indi məşqçi olaraq, onu həmkarım olaraq görürəm. Mariana Bakıda elə bir şərait yaradıb ki, bütün işçiləriylə dostluq münasibətlərini qoruyub saxlaya bilir. Həmçinin, hər hansı bir işçisinə başqa tərzdə fikir bildirirsə, heç kəs ona əks getmir və dediyinə əməl edirlər. Bu qarşılıqlı anlayış çox vacibdir. Mariana öz məqşçilərinin işini kiçiltmir, onların işi hər zaman göz önündədir. Biz və bütün dünya bunu görür.
Siz Türkiyənin keçmiş çempionusuz. Sizin yarışlarda iştirak etdiyiniz gündən bu günə bədii gimnastikada nə kimi dəyişiklik olub?
Düşünürəm böyük müqayisələr edə bilməyəcəm. Lakin, mən gimnast olduğum vaxtlarda beynəlxalq turnirlərə və yarışlara getmək üçün belə şərait yox idi. Hazırda, xarici yarışlara gedən gimnastları məşqçiləri də müşayiət edə bilir və bu Türkiyə bədii gimnastikası üçün çox vacibdir. Əlbətdə, indi dünyada bu idman növü yüksək səviyyədə inkişaf etdirilib. Vizual təqdimat – idmançıların xalçada nümayiş etdirdikləri və tamaşaçıların bu nümayişlərə münasibəti, bədii gimnastikanı dünyada vacib idman növlərindən birinə çevirib.
22-28 sentyabr tarixlərində İzmir şəhərində mövsümün ikinci yarısının ən vacib idman tədbiri – bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı keçiriləcək. Bu yarışa necə hazırlaşırsız?
Bu çempionat Türkiyə və bizim federasiya tərəfindən təşkil olunanan ən böyük idman tədbiri olacaq və burada mənim şəxsən öz missiyam var. Biz bu mövzuda çox təcrübəyə malik deyilik və xüsusi imkanlara sahib olmadan, bu çempionatın təşkili üçün lazımi bütün şəraiti yaratdıq. Çempionatın təşkilində bütün komanda çalışır. Yarış zalından əlavə, bura gələcək idmançılar üçün ayrıca məşq zalı tikilir. Çempionatdan sonra bu zal bizə hədiyyə qalacaq, İzmir isə bədii gimnastika mərkəzi olacaq.

Gymnasts representing the Turkish METU (Middle East Technical University) club and the national team arrived at the camp in the capital of our country in the last days of summer. Ayshin Ozturk, club’s head coach told us about the purpose of the visit, on the upcoming World Cup, which will be held in Izmir at the end of September this year, as well as on many other things from the gymnastics world.
As far as we know, this is not your first visit to the capital of our country. Why did you come back?
We came to Baku to prepare for the upcoming Federation Cup [Turkey] and Turkish Championships. We could prepare at home, but still decided to come here, because you have simply awesome conditions for this.
What are your impressions of the Arena?
To this day, I have not seen such a thing, and I think the whole world too. We have been coming to the European Championships and being directly involved in this competition, we first saw the Arena. Naturally, it has amazed us and therefore we decided to hold our training camp here.
Do you have time to walk around the city? What did you particularly like or remember? Did the city has changed much after your last visit?
This is my sixth visit to Baku, so I managed to walk around the city several times. This time we walked through the Old Town, the Seaside Park and even saw Baku bird's-eye view - I saw city’s unknown side. We noticed the reconstructed buildings - each time the landscape becomes more harmonious and whole.
As we know, you are a former student of Mariana Vasileva. How would you rate her approach to work as a coach?
When I was an athlete, of course, I looked at her with different eyes. We perceived her as a coach and even more so as a mom. Now when I am also a coach, I see her as a colleague. Here in Baku Mariana created such a policy that simultaneously maintains friendly relations with all employees. At the same time, if she says any kind of something nobody even thinks to go against her words – everyone subordinates and students do what she says. There is a complete understanding and this is very important. Mariana never detracts the abilities of her coaches, their work is always in sight - we see it, the world sees it.
You are champion of Turkey in the past; how much gymnastics has changed since when you have directly participated in the competitions?
I think that I cannot make such a big comparison, but when I was a gymnast, we did not have such opportunities to participate in international tournaments and competitions. Now, coaches accompany athletes at on-site competitions, and this is very important for the Turkish rhythmic gymnastics. Of course, today, this sport is developed to a very high level in the world. Visual representation - what athletes can show on the carpet, and the way the audience meet performances made rhythmic gymnastics one of the most important sports in the world.
On September 22-28, Izmir will host the World Championships in Rhythmic Gymnastics - the most important sporting event in the second half of the season. How do you prepare for this start?
Personally, I have a mission in this tournament, which will be the biggest sporting event held by Turkey and our federation. We are not very experienced in this matter and not have special features, yet we have created all necessary conditions for the Championships. The whole team are working over the organization of the Championships. Another room to be used as a training room for all who attend the championship are being created in addition to the hall for events. This room will be left for us as a gift after the completion of the Championships, and Izmir will become the center of rhythmic gymnastics.