İyunun 12-də Bakıda start götürəcək Avropa Oyunlarına 2 həftədən bir az çox zaman qalıb. Oyunlar, Avropa Olimpiya Komitəsinin təşəbbüsü ilə hər 4 ildən bir keçiriləcək.
Bu Oyunlarda, ölkəmizdə tamaşaçılar üçün daha çox populyar və sevimli olan bədii gimnastika idman növü üzrə böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası və fərdi proqramda çıxış edəcək Marina Durunda ilə yanaşı, gənc və istedadlı Ayşən Bayramova da iştirak edəcək. Təəssüflər olsun ki, zədə aldığına görə oyunlarda çıxış edə bilməyəcək Gülsüm Şəfizadəni əvəz etmək üçün məhz, o ən axırıncı an seçildi. Adət-ənənəyə sadiq qalaraq, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası sizin diqqətinizə Ayşən Bayramova ilə olan müsahibəni təqdim edir.
Mən gimnastikayla 6 yaşımda məşğul olmağa başladım və o, mənim üçün sevilmli idman növünə çevrildi. 14 yaşından Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə yığma komandasının üzvüyəm.
Heç bilmirəm... Mən üzgüçülüklə məşğul olmuşam - pis də alınmırdı, lakin xoşuma gəlmirdi (gülür). Bu cür uğurla həndbol ilə də məşğul olmuşam.
Mənim sirrim bundan ibarətdir: Fikirlərin tam toplanması.
Özünü zədələrdən qorumaq və təslim olmadan məqsədə doğru addımlamaq.
İdman anidən zədə almaq mümkündür və bundan heç kəs sığortalanmayıb. Zədə almamaq üçün, bizə düzgün yıxılmağı öyrədirlər, lakin əgər səhv buraxsan, ciddi zədə ala bilərsən.
Əvvəllər kiçik olanda, kumirim Alina Kabayeva idi, indi isə kumirim yoxdur. Gimnast kimi Yana Kudryavtsevanı bəyənirəm, o sadəcə idealdır.
Avropa Oyunlarında ilk 10-a düşməyi istəyirəm, daha sonra isə Dünya Çempionatında iştirak etsəm, 24 ən yaxşı gimnastın siyahısına düşmək istərdim. Dünya Çempionatında komanda hesabında mükafatçılar sırasında olmağı arzulayıram.
İlk öncə biləndə ki, bu cür irihəcmli yarışda ölkəni mən də təmsil edəcəm, çox sevindim. Avropa Oyunlarında layiqli çıxış etmək istərdim.
Bu haqda, hələ düşünməmişəm.
Həftənin bazar günləri alınır. Cümə axşamları da mümkündür çünki, biz yarım gün məşq edirik.
Mənim anam idmanı, xüsusilə bədii gimnastikanı çox sevir. Mənim bir əkiz bacım var – Türkan. Və bir balaca qardaşım var, Sərxan əvvəllər akrobatikayla məşğul olurdu, sonra isə cüdo bölməsinə yazıldı.

Айшан Байрамова: “На Европейских Играх мне хотелось бы выступить достойно”
Больше двух недель осталось до первых Европейских Игр, которые стартуют в Баку 12 июня. Игры проводятся по инициативе Европейского Олимпийского комитета и будут проходить раз в четыре года.
Художественную гимнастику, которая является самой любимой и популярной для азербайджанского зрителя, наряду со взрослой групповой командой и индивидуальной гимнасткой Мариной Дурундой, представит молодая и талантливая гимнастка Айшан Байрамова. Именно она в самый последний момент заменила Гюльсюм Шафизаде, которая, к большому сожалению, не сможет выступить по причине травмы. Традиционно пресс- служба федерации гимнастики предлагает вашему вниманию интервью с Айшан Байрамовой, в котором она ответит на наши традиционные вопросы.
Я начала заниматься гимнастикой в шесть лет и она превратилась в мой любимый вид спорта. С 14 лет состою в сборной команде Азербайджана по художественной гимнастике.
Даже не знаю… В принципе, я ходила и на плавание – неплохо получалось, просто мне не нравилось (смеется). На гандбол ходила – с таким же успехом.
Я стараюсь сосредоточиться на выступлении. Для меня секрет — это полная концентрация.
Надо беречь себя от травм и работать, идти к своей цели. И не сдаваться.
Травма может случится внезапно, и никто не застрахован. Да, нас учат правильно падать, чтобы избежать травм, но, если допустить ошибку – можно покалечиться.
Раньше, когда я была маленькой – это была Алина Кабаева, а теперь кумира у меня нет. Просто так, как гимнастка мне нравится Яна Кудрявцева, я думаю, что она просто идеальная.
На Европейских Играх я хочу попасть в десятку, а потом, если я буду выступать на чемпионате мира, хочу попасть в список 24-х лучших.
Когда я узнала о том, что буду представлять страну на таком масштабном соревновании, я обрадовалась. Hа играх мне хотелось бы выступить достойно.
Пока я об этом не задумывалась.
В воскресенье можно уложиться или в четверг вечером, так как в этот день мы тренируемся полдня.
Моя мама очень любит спорт, в особенности художественную гимнастику. Еще у меня есть сестра-близняшка Тюркян. Есть еще младший брат, Сярхан – он занимался акробатикой, но потом ушел в секцию по дзюдо.