Azərbaycan hazırda dünyada bədii gimnastikanın sürətlə inkişaf etdiyi ölkələrdən biridir. Keçmişdə daha çox bədii gimnastika ilə tanınan ölkə, son zamanlar gimnastikanın digər növləri üzrə dünyadan gimnastlar seçməyə başlayıb. Azərbaycan, artıq kifayət qədər məşhurlaşan qadın idman gimnastikası üzrə ilk medalını 2014-cü ilin may ayında təşkil olunan Avropa Çempionatından əldə edib.
“Bu il müstəqil Azərbaycan tarixində ilk dəfə olaraq biz, Avropa və Dünya Çempionatlarında iştirak etdik” – deyə, Azərbaycan Gimanstika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbov qeyd edib. “Bildiyiniz kimi, Anna Pavlova Avropa Çempionatında dayaqla tullanmada gümüş medal qazandı. Zənnimcə, bu çox yaxşı nəticədir.”
Azərbaycan ilk dəfə olaraq, idman gimnastikası üzrə Dünya Çempionatına tam tərkibdə qadın komandası göndərdi. Komanda növbəti Dünya Çempionatının təsnifat mərhələsinin 6 addımlığında qalaraq, 30-cu yerdə qərarlaşdı. “Sonuncu Avropa Çempionatının nəticələri ilə müqayisə etsək, Dünya Çempionatındakı nəticələr elə də ürəkaçan olmadı” – deyə F. Qayıbov vurğuladı. “Lakin, biz bilirdik ki, hər 4 qadın gimnastımızda yüngül zədələr var və onlara çoxnövçülükdə çıxış etmək çətin idi. Ümumən isə, onlar mümkün olan hər şeyi etdilər”.
İrəliyə addımlayaraq, Azərbaycan beynəlxalq arenada öz iştirakını maksimum dərəcədə möhkəmləndirəcəyinə ümid edir. “Növbəti il bizim üçün çətin olacaq” – deyə baş katib qeyd edib. “Bizim başlıca və əsas məqsədimiz, ilk dəfə ölkəmizdə təşkil olunacaq Avropa Oyunlarıdır. Bu, Panamerikan Oyunlarına bərabərdir. Digər məqsədimiz isə, Rioda keçiriləcək test-turnirinə vəsiqə qazanmaqdır, hansıki bu bizə 2016-cı ildə təşkil olunacaq Olimpiya Oyunlarına qatılmağa şans verir. Ümid edirəm ki, qızlarımız onların qarşısına qoyduğumuz tapşırıqları yerinə yetirə biləcəklər və ölkəmizi layiqincə təmsil edəcəklər”.
Azərbaycanın perspektivli gimnastları haqda suallara cavab verən F.Qayıbov bildirib: “Biz bu idman növünü yenicə inkişaf etdirməyə başlamışıq. Belə ki, hazırda bizim seniorlardan ibarət yığma komandamız mövcuddur. Digər yaş qruplarından ibarət yığma komandaların yaradılmasına isə gələn ilin əvvəlindən başlanılacaq. Bax, o zaman mən sizə dəqiq cavab verə biləcəm”.
Milli komandaya seçim mərhələsində Azərbaycanı Anna Pavlova və Yuliya İnşina kimi tanınmış gimnastlar təmsil etməyə başladı. “Biz 11 il əvvəl bədii gimnastikaya idmançıları Rusiyadan cəlb edirdik, o zaman bu idman növünü yenicə inkişaf etdirməyə başlamışdıq” – deyə F. Qayıbov izah etdi. “İndi fəxrlə deyə bilərəm ki, yerli gimanstlarımız sonuncu 6 qitə birinciliyindən medallar gətiriblər. Hazırda isə, bir neçə xarici gimnastı idman gimnastikası üzrə komandamıza cəlb edirik və ümid edirəm ki, bir neçə il sonra biz bu cür nəticələri əldə edəcəyik”.
İlk Avropa Oyunları 2015-ci ildə Azərbaycanın paytaxtı Bakıda təşkil olunacaq. “Biz komandayla iştirak edəcəyik. Qaydalara əsasən, hər komanda 3 gimnastdan ibarətdir” – deyə, F. Qayıbov bildirib.
Onun sözlərinə görə, Rio-2016 ərəfəsində, Azərbaycan gimnastlarının dəqiq hazırlıq planı bundan ibarətdir: “hazırda yalnız vəsiqə qazanmalı, bundan sonra qarşımıza məqsədlər qoyacağıq”.

Азербайджан в настоящее время является одной из самых быстроразвивающихся стран в мире гимнастики. В прошлом известная прежде всего благодаря художественной гимнастике, страна недавно стала отбирать гимнастов по многим видам со всего мира. Будучи уже довольно известным в женской спортивной гимнастике, Азербайджан выиграл свою первую медаль в этом виде на чемпионате Европы в мае 2014 года.
"В этом году впервые в истории молодого Азербайджана мы приняли участие в европейском и мировом чемпионатах", - отметил Фарид Гаибов, Генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана. - "Как вы знаете, Анна Павлова выиграла серебряную медаль в прыжке [на чемпионате Европы]. На мой взгляд, это очень хороший результат”.
На чемпионат мира по спортивной гимнастике впервые в истории Азербайджан отправил женскую команду в полном составе. Команда заняла 30-е место, остановившись всего лишь в шести шагах от квалификации на очередной чемпионат мира. "По сравнению с результатами последнего чемпионата Европы, результаты на чемпионате мира были не так хороши", подчеркнул Фарид. "Но мы знали, что у всех четырех девушек были легкие травмы, и им было трудно выступить в многоборье. В общем, они сделали все возможное на тот момент.”
Двигаясь вперед, Азербайджан надеется максимально укрепить свое присутствие на мировой арене. "Следующий год будет для нас очень сложным", - добавил генсек. "Нашей первой и главной задачей являются Европейские Игры, которые пройдут в нашей стране впервые. Это аналог Панамериканских Игр. Другая цель - получить квалификацию на тест-турнир в Рио, который дает шанс поехать на Олимпийские игры в 2016 году. Надеюсь, что наши девушки выполнят те задачи, которые мы перед ними поставили, и достойно представят нашу страну”.
Отвечая на вопрос о многообещающих гимнастках в Азербайджане, Фарид ответил: "Мы только запустили эту дисциплину. Таким образом, в настоящее время, у нас есть сениорская национальная сборная. Сборные из других возрастных групп будут созданы в начале следующего года. Вот тогда я смогу точно сказать вам”.
В процессе набора за Азербайджан начали выступать такие известные гимнастки, как Анна Павлова и Юлия Иньшина. "Мы начали привлекать гимнасток из России по художественной гимнастике 11 лет тому назад, когда мы только начали развивать эту гимнастическую дисциплину", пояснил Фарид. "Теперь же я могу с гордостью сказать, что наши местные гимнастки привезли медали с шести последних континентальных первенств. В данный момент, мы привлекаем некоторых иностранных спортсменок в нашу спортивную гимнастику, и я надеюсь, что мы достигнем таких же результатов через несколько лет”.
Первые Европейские игры пройдут в 2015 году в Баку, столице Азербайджана. "Мы собираемся участвовать с командой. Согласно правилам, каждая команда состоит из трех гимнастов, "сказал Фарид.
По его словам, конкретный план подготовки азербайджанских гимнасток в преддверии Рио-2016 заключается "на данный момент..пройти квалификацию. После того, как мы получим право, мы начнем ставить цели".