Trend News agentliyinin Ümumrusiya Bədii Gimnastika Federasiyasının prezidenti, bu ölkənin yığma komandasının baş məşqçisi, Azərbaycan komandasının məsləhətçisi İrina Vinerlə müsahibəsi
- Əvvəlcə, icazə verin, Sizi “Vətən qarşısında xidmətlərə görə III dərəcəli” ordenlə mükafatlandırılmağınız və keçən 8 Mart Qadınlar Günü münasibəti ilə təbrik edək!
- Təşəkkür edirəm. Elə oldu ki, bu mükafatı Rusiya Prezidenti Dmiti Medvedev qadınlar günü ərəfəsində Kremldə bəxş etdi. Demək olar ki, bayram lap yerinə düşdü. O qədər təbriklər oldu, digər federasiyalardan təbrik edirdilər. Azərbaycanlı dostlar, ümumiyyətlə, birinci təbrik edənlər arasında idilər.
- Bakıda keçiriləcək Avropa çempionatına Azərbaycan komandasının hazırlığını necə qiymətləndirirsiniz?
- Hələ ki, komanda tam hazır deyil, amma bütün proqramlar və musiqi artıq müəyyən olunub, kompozisiyaların 70 faizi artıq hazırlanıb. İlk yoxlanış Moskva Qran-Prisində keçirildi, biz qızların proqramında bəzi problemləri müşahidə etdik. İndi biz onları aradan qaldırırıq, qızlar müxtəlif yarışlarda – Qran-prilərdə, Dünya kuboklarında iştirak edəcək və Bakıda keçiriləcək Avropa Çempionatına hazırlaşacaqlar.
- Qısa müddət ərzində Azərbaycan gimnastlarının və ümumiyyətlə komandanın peşəkarlıq səviyyəsinin artımını necə qiymətləndirirsiniz? Bu nəticələr necə alındı?
- Hər şeyi demək olar, amma yaxşısı budur statistikaya nəzər salaq, çünki statistika elə bir elmdir ki, hər şeyi olduğu kimi göstərir. Hələ yeddi-səkkiz il əvvəl Azərbaycanı Avropada yalnız Dinarə Gimatova təmsil edirdi, həm də ən zəif qruplarda. O, tək idi. Amma ondan sonra Azərbaycan güclülər qrupuna qədər qalxdı, Avropa çempionatlarında tam heyətlə çıxış edir. Bundan əlavə, Azərbaycan Avro-2007-də və dünya çempionatında üçüncü yeri tutmuşdur. Aliyə Qarayeva iplə hərəkətlərdə qızıl medal qazanmışdır. Qızlar həm də Pekin Olimpiya oyunlarında da iştirak etmiş və layiqincə çıxış etmişlər. Qrup hərəkətlərində də, hansı ki, proqramın çətin növü sayılır, Azərbaycan yüksək nəticələr əldə etmişdir. Bu cür fikirləşən təkcə mən deyiləm.
Olimpiya oyunlarına düşmək çox böyük qələbədir, çünki ora yalnız dünyanın 10 ən güclü komandası düşür, və Azərbaycan bu komandaların arasında yer almışdır. Bundan əlavə, qrup hərəkətlərində Azərbaycan səkkiz ən güclü komandadan ibarət finala çıxmış və orada Ukrayna və İspaniya kimi güclü komandaları keçərək yeddinci yeri tutmuşdur. Bu ölkələr çox güclü komandalara malikdir, xüsusilə İspaniya Olimpiya çempionu olmuşdur. Ona görə də, mən hesab edirəm ki, Azərbaycan bədii gimnastikasında çox böyük inkişaf baş vermişdir.
Bütün bunlar ona görə mümkün olmuşdur ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası və şəxsən onun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva komandanın həm fərdi, həm də qrup hərəkətləri üzrə məşqlərin keçirilməsi üçün lazımi şəraiti yaradıb. Və bunu nəzərə alaraq demək olar ki, peşəkar məşqçilər bədii gimnastika mümkün ola biləcək ən yaxşı şəraitdə hazırlaşan qızları hazırlaya biliblər.
- Bakıda Avropa çempionatında iştirak etmək üçün Rusiya komandası nə səviyyədə hazırlaşıb?
- Rusiya komandası barədə də həmin sözləri deyə bilərəm. Ölkə məşqlərin ən yaxşı bazalarda, ən yaxşı şərtlərdə keçməsi üçün digər idman növləri ilə yanaşı bədii gimnastika üçün hər şeyi edir. Biz yarışları buraxmamağa çalışırıq. Və bizdə əsas heyətə düşmək istəyənlər arasında böyük seçim var.
Biz hələ Avropa çempionatında iştirak edəcək heyəti müəyyənləşdirməmişik. Olimpiya çempionu Yevgeniya Kanayevanın dörd yeni hərəkəti var və o, yaxşı formadadır. Amma biz yenə də narahatıq və ümid edirik ki, o, Avropa çempionatına yaxşı formada gələcəkdir. Vera Sesina, ayrı-ayrı növlərdə dünya çempionu, dünya çempionatının gümüş mükafatçısı, Yevgeniya Kanayev

An interview conducted by Trend News Agency with Irina Viner, the president of Rhythmic Gymnastics Federation of Russia, head coach of the given country’s national team and adviser of the national team of Azerbaijan.
“First of all, allow us to congratulate you on your new state award – order “For services before the Motherland of the III degree” and the past international Women’s day, March 8.”
“Thank you very much. Russian president Dmitriy Medvedev awarded me at the Kremlin on the eve of the Women’s day. So, the holiday was in the very nick of time. There were so many congratulations, as well as from other federations. My Azerbaijani friends were among the first who offered their congratulations.”
“How do you estimate the readiness of the Azerbaijani rhythmic gymnastics national team for the forthcoming European Championships in Baku?”
“For the time being, I can’t say that the team is fully ready, though all the programs and music have already been defined, 70 percent of compositions has been made. The first performance took place at the Grand Prix in Moscow, but we saw some problems in the gymnasts’ program. Now, we are trying to eliminate them, and the girls will take part in different events – Grand Prix, World Cups, and prepare for the European Championships in Baku which is the main tournament, in particular, for the Azerbaijani team.”
“What is your estimation regarding the growth of a professionalism of Azerbaijani gymnasts and the team as a whole in a relatively short period? How have they succeeded in achieving such results?”
“It is better to refer to statistics, as statistics is a science showing the exact facts. Seven-eight years ago, Azerbaijan was represented in Europe only by Dinara Gimatova performing in a weaker group. She was alone. But the Azerbaijani team has risen to the strongest group since then, and performs with its full composition. Moreover, Azerbaijan took the third place at the European Championships and the World Championships in 2007. Aliya Garayeva won a gold medal in exercises with a rope. The girls also took part in the Olympic Games in Beijing and performed with dignity and confidence. And Azerbaijan also achieved very good results in group exercises which is a very complicated part of the program. And it is not only my opinion.”
“Participation at the Olympic Games – is a great victory as 10 strongest teams from all over the world compete there and Azerbaijan was among those teams. Moreover, in a group exercise at the Olympic Games, Azerbaijan was among the 8 strongest teams which reached the final. It took the seventh place leaving behind, for example, Ukraine and Spain, the well-known strongest teams, especially, Spain which was an Olympic champion. So, I think Azerbaijan have made a great progress in rhythmic gymnastics.”
“All these were achieved due to the fact that Azerbaijan Gymnastics Federation, and, personally, its president, Mrs Mehriban Aliyeva, created all favorable conditions for the training of a group team, as well as individual gymnasts. Professional coaches have managed to prepare girls who are training in the best conditions that can be imagined in rhythmic gymnastics.”
“What can you say about a Russian team? Is it ready for performances at the European Championships in Baku?”
“As to the Russian team, I can say the same. The country does its utmost for rhythmic gymnastics, as well as for other sports disciplines, to ensure that trainings are conducted in the best base, best conditions. We try not to skip any international events. And we have a great contingent consisting of gymnasts who seek to join the national team.”