“Azərbaycan batut gimnastikası üzrə Dünya Çempionatını qəbul etməyə tam hazırdır”, bunu Trend İnformasiya Agentliyinə müsahibəsində Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) batut gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin üzvü Dmitri Polyaruş deyib.
FIG-nin nümayəndəsi Bakıya növbəti gəlişi onda yaxşı təəssüratlar yaratdığını qeyd edib.
"Üçüncü dəfədir ki, Bakıdayam və bura mənim çox xoşuma gəlir, Bakı gözəl şəhərdir. Hətta bu gün başıma maraqlı hadisə gəlib. Səhər saatlarında şəhəri gəzirdim, kafeyə daxil oldum. Cibimdə bir manat belə yox idi. Kofe aldım, kredit kartı ilə ödəniş etdim, sonra isə kafe çalışanlarından xahiş etdim ki, ödənişi kredit kartı ilə edə bilməyim üçün mehmanxanayadək aparacaq taksi sifariş etsinlər. Pulumun olmadığını öyrəndikdə, onlar taksi pulunu özlərinin ödəyəcəklərini bildirdilər. Demək istəyirəm ki, görün, Bakı necə qonaqpərvər şəhərdir! Mən yaxşı mənada çox təəccübləndim".
Turnirin təşkilinə gəlincə, D.Polyaruş qeyd edib ki, burada hər şey ən yüksək səviyyədədir.
"Əlbəttə, əsas hissə hələ qarşıdadır, lakin hazırda hər şey möhtəşəm və çox gözəldir. Kompyuter texnikası və digər avadanlıqlar artıq hazırdır, hər şey yenidir və əla işləyir", - deyə, o qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, martın 5-i və 6-da Bakıda keçiriləcək batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokuna Rusiya, Belarus, Yaponiya və ABŞ-dan ən güclü idmançılar gələcəklər: "Buna görə də Dünya Kubokunun səviyyəsi kifayət qədər yüksək olacaq. Hərçənd ki, bu cari ilin ilk turniridir, fikrimcə, idmançılar yaxşı çıxış etməyə hazırdırlar, çünki onları apreldə Rio-de-Janeyroda keçiriləcək Test Turniri gözləyir".
D.Polyaruş şübhəsiz ki, Azərbaycanın batut gimnastikasında böyük gələcəyi olduğunu əlavə edib.
"Ölkədə artıq medallar qazanan yaxşı idmançılar var. İlya Qrişunin Bakıda I Avropa Oyunlarında bürünc medal qazandı, qadın idmançılardan isə Svetlana Makştarova çox güclüdür. Ümumiyyətlə, Azərbaycan Dünya Çempionatını qəbul etməyə hazırdır, çünki bunun üçün lazım olan hər cür şərait var: idman zalları, yüksək təşkilatçılıq, çalışqan könüllülər. Əminəm ki, Azərbaycanda Dünya Çempionatı da çox yaxşı alınardı", - deyə, FIG-nin nümayəndəsi bildirib.
O, diqqətə çatdırıb ki, 2018-ci ildə Bakıda batut gimnastikası üzrə Avropa Çempionatı, 2019-cu ildə isə bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı keçiriləcək.

Азербайджан готов принять чемпионаты мира по прыжкам на батуте – делегат FIG
Азербайджан полностью готов принимать чемпионаты мира по прыжкам на батуте, сказал в среду Trend технический делегат от Международной федерации гимнастики (FIG) по прыжкам на батуте Дмитрий Поляруш.
Делегат от Международной федерации гимнастики сообщил, что у него очень хорошие впечатления от очередного приезда в Баку.
“Я в Баку в третий раз, и мне здесь очень нравится, это приятный город. Даже сегодня со мной приключилась интересная история. Утром я гулял по городу, зашел в кофейню. Манатов у меня при себе не было. Я купил кофе, расплатился кредитной картой, а потом попросил ребят, которые работают в кофейне, заказать мне такси до гостиницы, чтобы я мог расплатиться кредитной картой. Они говорят: “У вас нет денег? Мы вам поможем, заплатим за ваше такси”. Хочу сказать, какой Баку гостеприимный город! Я был очень приятно удивлен,” - рассказал Поляруш.
Что касается организации турнира, то тут, по его словам, все на самом высоком уровне.
“Конечно, основная часть еще впереди, но на сегодняшний день все великолепно и очень красиво. Компьютерная техника и другое оборудование готово, все новое и отлично работает”, - сказал Поляруш.
По словам делегата, на Кубок мира по прыжкам на батуте, который пройдет 5-6 марта в Баку, приедут сильнейшие спортсмены из России, Беларуси, Японии и США.
“Поэтому уровень Кубка мира будет довольно высоким. Хоть он и первый в этом году, но я думаю, что спортсмены уже готовы хорошо выступить, так как будет тестовый турнир в Рио-де-Жанейро в апреле”, - сказал Поляруш.
По его словам, у Азербайджана, безусловно, большое будущее в прыжках на батуте.
“В стране есть хорошие спортсмены, которые уже завоевывают награды. Тот же Илья Гришунин выиграл "бронзу" на первых Европейских играх в Баку, а из спортсменок очень сильна Светлана Макштарева. Вообще, Азербайджан полностью готов принимать чемпионаты мира, потому что для этого есть все необходимое: спортзалы, отличные организаторы, волонтеры, которые здорово помогают, работают, суетятся. Уверен, что чемпионат мира в Азербайджане получился бы очень хорошим», - сказал делегат.
Поляруш сообщил, что в 2019 году в Баку пройдет чемпионат мира по художественной гимнастике, а в 2018 году - чемпионат Европы по прыжкам на батуте.