Bu barədə Trend-ə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) batut gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin üzvü Tatyana Şuiskaya bildirib.
"Texniki nümayəndə kimi mən son üç ay ərzində yerli təşkilat komitəsi ilə çox fəal əməkdaşlıq etmişəm. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası yarışı çox peşəkarcasına təşkil edib, yerli təşkilat komitəsi həmişə bütün qaydaları dərindən araşdırır, könüllülər də yaxşı hazırlanıblar. Deyə bilərəm ki, kubok həmişə olduğu kimi yüksək səviyyədə təşkil olunub. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına çox təşəkkür edirəm ki, belə yarışlar keçirir, məhz belə təşkilatçıları gözləyirik, bizə belə təşkilatçılar lazımdır", - deyə o qeyd edib.
Azərbaycan gimnastı Selcan Maqsudovanın hazırlıq səviyyəsindən danışan Tatyana Şuiskaya onun çox güclü idmançı olduğunu vurğulayıb:
"O, gənc, güclü idmançıdır, onun böyük imkanları və potensialı var. Ümid edirəm ki, o, bu yarışlarda özünü tam şəkildə reallaşdıra biləcək".
Batut gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin üzvü vurğulayıb ki, qaydalardakı dəyişikliklərlə əlaqədar yarışın formatı dəyişib:
"Bu ildən idmançılar əvvəllər batut gimnastikasında olmayan imkan əldə ediblər. Əvvəllər, məsələn, gimnast məşq zamanı yıxılırdısa, o, yarışdan kənarlaşdırılırdı. İndi təsnifat mərhələsindəki o, iki hərəklərinin ən yaxşı nəticəsinə görə növbəti mərhələyə keçir".
Qeyd edək ki, batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku fevralın 12-13-də Bakıda Milli Gimnastika Arenasında keçirilir. Yarışda Azərbaycanı milli komandanın üzvü Selcan Maqsudova təmsil edir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının 2022-ci ildə təşkil etdiyi ilk beynəlxalq yarışlarda dünyanın 13 ölkəsindən 60-a yaxın idmançı iştirak edir. Yarışlar Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) yeni qaydalarına uyğun keçirilir.
İki gün davam edəcək yarışın nəticələrinə əsasən, kişilər və qadınlar arasında fərdi proqram və sinxron tullanmalar üzrə qaliblər müəyyənləşəcək. Bundan əlavə, ənənəvi olaraq AGF Trophy Kuboku təqdim olunacaq.
Yarışlar Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin xüsusi icazəsi əsasında və ölkədə qüvvədə olan karantin qaydalarına, sanitar-epidemioloji tələblərə uyğun və tamaşaçıların iştirakı olmadan keçirilir.

It was stated by member of the Trampoline Gymnastics Technical Committee of the International Gymnastics Federation (FIG) - Tatiana Shuyska in her interview to Trend.
“As a Technical Delegate, I have been cooperated with the Local Organizing Committee in the last three months. Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) has organized the competitions very professionally. The Local Organizing Committee always thoroughly studies all the rules and the volunteers are well prepared. I can say that the World Cup is organized at a high level, as always. I am very grateful to AGF for holding such competitions. We are expecting such organizers, we need such organizers,” - she mentioned.
Speaking about the level of training of Azerbaijani gymnast - Seljan Mahsudova, Tatiana Shuyska emphasized that she is a very strong athlete:
“She is a young, strong athlete. She has great opportunities and potential. I hope she will be able to fully realize herself at these competitions.”
A member of the Technical Committee in Trampoline Gymnastics emphasized that the format of the competitions has been changed due to release of new rules:
“This year, the athletes gained the opportunity which was not available previously in Trampoline Gymnastics. In the past, for example, if a gymnast fell, he was disqualified. Now in the Qualifications, he moves on to the next stage for the best result of his two performances”.
It should be mentioned that the FIG Trampoline Gymnastics World Cup is held at “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena) in Baku on February 12 & 13. At these competitions, Azerbaijan is represented by the member of the National Team - Seljan Mahsudova.
About 60 athletes from 13 countries are participating in the first international competitions organized by AGF in 2022. The competitions are held in accordance with the new rules of the International Gymnastics Federation (FIG).
According to the results of the two-day competition, the winners will be determined in the Individual program and synchronized competition between Men and Women. In addition, AGF Trophy Cup will be traditionally presented.
The competitions are held without participation of spectators with the special Authorization of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan in accordance with the current quarantine rules and sanitary - epidemiological requirements applied in our country.