Ötən il Milli Gimnastika Arenasının sonuncu ziyarətçilərindən biri Çexiya nümayəndələri oldu. Məşqçi Yarmila Zaytsova öz yetirmələri ilə birgə bədii gimnastika üzrə təlim-məşq toplanışlarında iştirak etmək üçün Bakıya gəliblər. Federasiyanın mətbuat xidməti Çexiyalı məşqçi ilə məşqlərdən qalan boş zamanda həmsöhbət oldu.
- Bildiyimiz qədər sizin Bakıya ilk səfəriniz bədii gimnastika üzrə 30-cu Avropa Çempionatı zamanı olub.
- Bəli, mən bura Çexiyanın yunior yığma komandasının məşqçisi kimi gəlmişdim. Bura mənim çox xoşuma gəlmişdi, idman zalı, şərait möhtəşəmdir. Biz “İdmançılar Kəndi”ndə qalırdıq, orda da hər şey mükəmməl idi. Bütün bunlar məni çox ruhlandırdı. Yarışın təşkilini də bəyənmişdim. 2013-cü ildə mən Vyanada qitə birinciliyində olmuşdum, əlbətdə Bakıda tamam fərqli idi. Mən burda özümü evdəki kimi hiss edirəm, burda hər şey xoşuma gəlir. Buna görə də məşqlər üçün məhz Bakını seçdik.
- Ümid edirik ki, bizim kollektivlə işləmək də sizin xoşunuza gəlir.
- Şübhəsiz xoşuma gəlir. Çünki, kollektivinizin hər bir üzvü bir-birinə hörmət edir və birgə işləyirlər. Düşünürəm ki, məhz bu keyfiyyətlər sizin ölkədə bədii gimnastika səviyyəsini qaldırır və məhz buna görə siz yaxşı nəticələr göstərirsiniz. Bundan əlavə sizin məşqçi heyyəti bizə yeni şeylər öyrənməkdə çox kömək edirlər.
- Yarmila, bəs bu dəfə Bakıya kimlə gəlmisiz?
- Mən özümlə 3 gimnastı gətirmişəm, onlardan ikisi mənim yetirməm, biri isə Xorvatiyadandı, biz onlarla birgə işləyib, gimnastları birgə hazırlayırıq.
- Yaxın gələcək üçün sizin hansı planlarınız var?
- Biz hazırda gələn ilin mart ayında keçiriləcək Çexiya çempionatına hazırlaşırıq. Həmçinin, yuniorlardan ibarət qrup hərəkətləri komandasını Minskdə keçiriləcək Avropa Çempionatına hazırlaşdırıram.
- Avropa Oyunlarına necə?
- Bizim gimnastımız Monika Miçkova bu oyunlarda ölkəni təmsil etmək hüququ alıb. Lakin təəssüf ki, onun məşqçisi olmadığıma görə mən gələ bilməyəcəm.
- Paytaxtda gəzmək imkanınız oldumu?
- Bəli, Şirvanşah sarayında olduq, qədim şəhərdə gəzdik, Kristal Zalı və Bayraq Meydanını gördük. Şəhər çox xoşuma gəldi.

Representatives of the Czech Republic became one of the last persons who visited the National Gymnastics Arena in the outgoing year. Coach Jarmila Zajoncova along with her students arrived in Baku to participate in the training camp in rhythmic gymnastics. Press Service of the Federation talked to the Czech coach during the time free of trainings.
As far as we know, the first time you came to Baku at the 30th European Championships in Rhythmic Gymnastics.
- Yes, I came here as a coach of junior team of the Czech Republic. I really enjoyed there, gymnastics hall is simply gorgeous and there are amazing conditions. We lived in the Olympic Village and everything was fine there, too. All this greatly inspired me. I really liked an organization of the Championships itself. In 2013, I attended the European Championships in Vienna, and of course, the Baku event was very different. Here I feel at home, I like everything here. That is why we chose Baku for training camps.
Hope you enjoyed working with our team.
- Sure, because each member of your big staff respect each other and work together. I think that this raises the level of gymnastics in your country and that is why you are showing good results. Moreover, your coaching staff help us to learn something new.
Jarmila, who did you come to Baku with this time?
- I brought three gymnasts - two of them are my students, and one is from Croatia, as we work and prepare gymnasts together.
What are your plans for the near future?
- Now, we are preparing for the championship of the Czech Republic to be held in March next year. In addition, I am preparing a junior team in group exercises to perform at the European Championships in Minsk.
What about the European Games?
- Our gymnast Monika Míčková qualified to represent the country at the Games. Unfortunately, I will not come because I am not her coach.
Have you managed to walk along our capital?
- Yes, we have visited the Palace of the Shirvanshahs, walk through the Old City, and saw Crystal Hall and the Flag Square. I really liked the city.
Do you plan to visit us again?
- Yes, we want to come with the group team in January to prepare them for the European Championships.