Serbiya məşqçisi Dara Terziç: Bütün həyatımı gimnastikaya sərf etmişəm, lakin heç vaxt belə bir hiss keçirməmişəm
“Serbiya məşqçisi Dara Terziç bu yaxınlarda Bakıda Milli Gimnastika Arenasında keçirilən təlim-məşq toplanışlarında iştirak etmişdir. Fasilə zamanı Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat ximdəti Dara Terziçlə səmimi söhbət edib.”
Bu Sizin Azərbaycana ilk səfərinizdir? Ölkə haqqında təəssuratlarınızı bizimlə bölüşməyinizi istərdik.
“Qəribədir, lakin bu mənim Azərbaycana ilk səfərimdir. Təəssüflər olsun ki, mən Bakıda keçirilən bir çox irimiqyaslı yarışları ötürmüşəm. Ölkəniz haqqında çox gözəl təəssüratlarım var. Burada çox yaxşı qurulmuş iş sistemi mövcuddur və bu prosesə çoxlu insan cəlb olunub. Hər kəsin öz işini çox yaxşı bacardığını görürəm.”
Arena necə, xoşunuza gəldimi?
“Milli Gimnastika Arenası mənim çox xoşuma gəldi. İlk dəfə onu internet və TV-də görmüşdüm. Öz təəssüratlarımı bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasının Baş məşqçisi Mariana Vaileva ilə bölüşdüm. Əvvəllər peşəkar gimnast olmuşam və demək olar ki, bütün həyatım idman zallarında keçib. Mənim üçün bu, möhtəşəm bir arenadır və işləmək üçün çox gözəl yerdir. Ölkənizdə maliyyə resursları ilə yanaşı, gimnastikanın inkişafı üçün göstərilmiş səylərə heyran qaldım. Lakin məni daha çox burada həvəslə çalışan qızlar heyran etdi. Möhtəşəm bir iş mühitiniz var. Heç kim dayanmır, hər kəs yüksək templə və çox yaxşı çalışır. Bura yüksək texnologiyalı fabrikə bənzəyir. Hər yerdə səylə çalışan çoxlu sayda qızlar gördükdə mən çox təsirləndim. Bütün həyatımı gimnastikaya sərf etmişəm, lakin heç vaxt belə bir hiss keçirməmişəm.”
Siz 1988-ci ildə Seulda keçirilən Olimpiya Oyunlarında iştirak etmisiniz. Bir gimnast kimi bizimlə təcrübənizi bölüşə bilərsinizmi?
“Bəli, mən təqribən 28 il öncə Olimpiya Oyunlarında iştirak etmişəm. O zaman başqa bir dövr idi və indiki Serbiyada idman çox inkişaf etmişdi. Mən orada iştirak etdiyim üçün çox xoşbəxtəm və bu, bizim üçün böyük təcrübə idi. Olimpiya Oyunları xüsusi bir aləmdir. Düşünürəm ki, sizin milli komandadakı qızların dünyanın ən yaxşıları sırasında olmaq və Olimpiya Oyunlarında iştirak etmək üçün çox böyük şansları var. Olimpiya Oyunlarından sonra heç kim özünü əvvəlki kimi hiss etmir. O, hər kəsin həyatında xüsusi bir iz buraxır.”
Serbiyadakı fəaliyyətiniz haqqında eşitmək maraqlı olardı.
“Mən əvvəllər Serbiyanın milli komandasının məşqçisi kimi fəaliyyət göstərmişəm. İndi isə mənim 600 gimnastı bir araya gətirən “Palilula” adlı öz klubum var. Bu çox böyük bir klubdur və gimnastikaya sərf etdiyimiz bütün maliyyə vəsaitlərini biz özümüz qazanmalıyıq. Bütün bu illər ərzində gimnastlarım Serbiyanın ən yaxşı gimnastlarından biri olublar. Lakin çox çətindir, çünki əgər sən nəsə əldə etmək istəyirsənsə, bunu özün etməlisən və kənardan başqa heç bir köməklik görmürsən. Ona görə də, Azərbaycan hökumətinin idmanda yaxşı nəticələr əldə etmək üçün gözəl şərait yaratdığı bir məkanda olmaq mənim üçün böyük təəssüratdır. Siz belə bir idman qurğusu və şəraitə sahib olduğunuz üçün çox şanslısınız.”
Gələcək planlarınız haqda eşitmək istərdik.
“Hal-hazırda, şəxsən mənim xüsusi planım yoxdur. Sadəcə gimnastlarla çalışmaqdan zövq alıram. Ölkənizdə gimnastika üçün yaradılmış şəraiti yüksək dəyərləndirirəm, çünki, bizim ölkədə fərqli bir sistem mövcuddur. Həmçinin idmançıların gimnastikaya sərf etdikləri enerjini çox qiymətləndirirəm. Bizim gimnastlarımız məktəblərdə ən yaxşı şagirdlərdirlər. Onlar çox ağıllı və yaxşı təhsillidirlər. Ölkə onların yüksək səviyyədə gördüyü işi çox dəyərləndirir. Düşünürük ki, onlar bizim idmanın gələcəyini xilas edəcəklər və bunu etmək üçün bizim böyük enerji və səylərə ehtiyacımız var.”
Gənc gimnastlara nə tövsiyə edərdiniz?
“Mənim gimnastlara tövsiyəm odur ki, səbirli olsunlar və Milli Gimnastika Arenasında yaradılmış şəraitin dəyərini bilsinlər. Düşünürəm ki, onlar üçün xüsusi şərait yaradılıb və onların çox yaxşı məşqçiləri var, xüsusən də bədii gimnastika üzrə milli komandanın Baş məşqçisi Mariana Vasileva. Onu 15-20 ildir ki, tanıyıram. Mənim hamıya məsləhətim odur ki, enerjinizi özünüzə saxlamayın. Mariana Vasileva kimi bunu ətrafdakılar ilə bölüşün. Nə qədər çox səy göstərsəniz, daha çox əldə edəcəksiniz.”

Дара Терзич: “Я всю жизнь посвятила гимнастике, но никогда не испытывала такого чувства”
Сербский тренер Дара Терзич недавно участвовала на сборах, проходимых в Milli Gimnastika Arenası (Национальная Арена Гимнастики) в Баку. Пресс-служба Федерации Гимнастики Азербайджана побеседовала с сербским тренером во время перерыва между тренировками.
Это Ваш первый визит в нашу страну? Каковы Ваши впечатления об Азербайджане?
"Странно, но я впервые в Азербайджане. К сожалению, я пропустила много крупных соревнований в Баку. У меня прекрасные впечатления об этой стране. Здесь создана и функционирует эффективная система работы, в которую вовлечены большое количество людей. Заметно, что все хорошо знают и выполняют свою работу".
Что Вы можете сказать о Milli Gimnastika Arenası?
"Мне очень понравилась арена. Когда я впервые увидела ее в Интернете и по телевизору, поделилась своими впечатлениями с главным тренером сборной команды Азербайджана по художественной гимнастике Марианой Василевой. Раньше я была профессиональной гимнасткой, и вся моя жизнь проходила в спортивных залах. Эта замечательная арена является отличным местом для работы. Помимо финансовых ресурсов, я поражена энергией и усилиями, вложенными в развитие гимнастики в вашей стране. А еще больше я была впечатлена, увидев с каким усердием тренируются гимнастки. Здесь царит благоприятная рабочая атмосфера. Никто не останавливается, никто не работает в замедленном темпе, и вся система слаженно функционирует. Мне это напоминает высокотехнологичную фабрику. Повсюду видишь упорно тренирующихся гимнасток. Я всю свою жизнь посвятила гимнастике, но никогда не испытывала такого чувства.”
Вы принимали участие на Олимпийских играх в Сеуле в 1988 году. Могли бы Вы поделиться с нами своим опытом гимнастки?
"Да, я участвовала на Олимпийских Играх почти двадцать восемь лет назад. Но это были другие времена, и в нынешней Сербии спорт был очень сильно развит. Я получила большое удовольствие от участия, и все мы приобрели неоценимый опыт. Олимпийские игры были особенными для каждого из нас. Я думаю, что, тренируясь в стенах столь прекрасной Национальной Арены Гимнастики, у спортсменов вашей сборной команды много шансов, чтобы стать лучшими в мире и участвовать на Олимпийских Играх.  Игры - это что-то особенное. После Олимпиады никто не остается тем, кем был, так как она оказывает особое влияние на вашу жизнь ".
Интересно было бы услышать о Вашей деятельности в Сербии.
"Раньше я была тренером национальной сборной команды Сербии. Теперь, я тренер в своем клубе “Палилула”, в котором тренируются шестьсот гимнасток. Это большой клуб, и все финансы, которые мы вкладываем в гимнастику, мы должны зарабатывать сами. Все эти годы у меня занимались одни из самых лучших гимнасток в Сербии. Но это довольно сложно, ведь, если вы хотите чего-то добиться, вы должны сделать это самостоятельно, без всякой помощи извне. Находясь в вашей стране, где правительство Азербайджана, создало идеальные условия для достижения хороших результатов в спорте, я очень впечатлена. Вам повезло, что у вас такой тренировочный зал и такие условия ".
Какие у Вас планы на будущее?
"На данный момент, лично у меня нет особых планов. Мне просто нравится работать с гимнастками. Я ценю условия, которые созданы у вас в гимнастике, так как в нашей стране другая система. Я также ценю энергию спортсменок, которую они вкладывают в гимнастику. Все наши гимнастки лучшие ученицы в школах. Они умны и образованы. Когда они что-то делают на высоком уровне, страна это ценит. Мы считаем, что они сохранят будущее нашего спорта, так как нам нужно много энергии и усилий, чтобы сделать это".
Каковы Ваши рекомендации начинающим гимнасткам?
"Советую гимнасткам быть терпеливыми, много работать и ценить возможность тренироваться в Milli Gimnastika Arenası. У них особые условия, хорошие тренеры, особенно, главный тренер сборной команды. Я знаю Мариану Василеву уже15-20 лет. Советую всем не держать энергию в себе, а просто дарить ее людям, окружающим вас, точно также, как это делает Мариана Василева. Главное не держать ее в себе. Чем больше усилий вы сделаете, тем больше благ вы получите".