2014-cü ilin əvvəlində Azərbaycan Gimnastika Federasiyası üçün ən yaddaqalan hadisə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Batutda tullanma üzrə Texniki Komitəsinin üzvü Dmitri Polyaruşun Bakıya gəlməsi olub. ABŞ-ın Yeni Orlean şəhərinin yaxınlığında yerləşən Lafaet şəhərciyində yaşayan Belarus təmsilçisi altıqat dünya çempionu, Avropa birinciliklərinin yeddiqat qalibi və 20 dəfə Dünya Kubokunun sahibidir.
Bakıda beynəlxalq hakim kursları keçən Polyaruş batutda nəyin əsas olmasından, binaların işıqlarına vurulmasından və doyunca Azərbaycan mətbəxinin dadına baxmasından danışıb.
- Dmitri, kurslar necə keçdi?
- Hər şey gözəl və mütəşəkkil keçdi. Texniki Komitədə karyeram dövründə bu, artıq mənim interkontinentallarla birlikdə keçirdiyim üçüncü beynəlxalq kursdur. Biz habelə Bakıda məşqçi kurslarının keçirilməsi barədə razılığa gəlmişik, amma bu gələcəkdə olacaq. Sizin federasiya birləşmiş komandaya malikdir, bu isə artıq istənilən uğurlu başlanğıcın rəhnidir.
- Son vaxtlar batutun populyarlıq tendensiyası nə qədər dəyişib?
- Bilirsinizmi, ölkələrin əksəriyyəti məhz batutu təbliğ etməyə başlayıblar. Buna İran, Kolumbiya, Türkiyə və Azərbaycan aiddir. Axı bu, idmanın, deyək ki, qurğuların vacib olduğu idman gimnastikası kimi o qədər də bahalı növü deyil. Əsasən batut özü və 8-10 metr hündürlükdə zalın olması lazımdır.
- Yəqin ki, Azərbaycanda batutun inkişafı barədə danışmaq hələlik tezdir...
- Hələlik bəli. Amma siz artıq Dünya Kuboku mərhələlərində iştirak edirsiniz, azərbaycanlı Ruslan Ağamirov ötən il Sofiyada keçirilən dünya çempionatında iştirak edib, hakimlər üçün hazırkı kurslar təşkil olunub. Necə deyərlər, hər şey birdən olmur. Batutda başlıcası təhsil və tərbiyədir. Yüksək səviyyəli idmançının hazırlanması üçün 8-10 il vaxt tələb olunur, ən yüksək həddə 20-22 yaşda nail olunur.
- Milli Gimnastika Arenasında yerləşən gimnastlar üçün yeni məşq zalı idman ustalığının artırılması üçün bütün imkanlara malikdir...
- Mən orada oldum və sadəcə olaraq, mənim heç bir sözüm yoxdur. Amma yox, ikisi var - o qəşəngdir! Bu cür və belə şəraiti olan zal bütün növlərdən xəbərdar olan mütəxəssisə inanın, hər yerdə yoxdur.
Bizdə, ABŞ-da bu il batut üzrə dünya çempionatı keçiriləcək. Lakin tədbir, demək olar ki, hər gün konsert və digər komanda yarışlarının keçirildiyi Nyu-Yorkda və Vaşinqtonda deyil. Məşhur Medison Skver Qardenin bir günü 150 min dollara icarəyə götürülür. Tədbirin Dayton Biç kurort şəhərində keçirilməsi qərar alınıb, yayda orada istirahət mövsümüdür, noyabrda isə hamı uçan gimnastlara tamaşa etməyə gedir.
- Bakı da kurort şəhəridir, harada olmağa macal tapmısınız?
- Bir çox yerlərdə. Köhnə şəhər öz gözəlliyi ilə heyran edir, bütün binaların aşağıdan işıqlandırılması valeh edir, haradasa adamların mehriban və qonaqpərvər olmaları sevindirir və əlbəttə ki, sizin mətbəx.
- Gələn ilin yayında Bakıda I Avropa Oyunları keçiriləcək. Beynəlxalq Federasiyanın Texniki Komitəsinin üzvü kimi oyunlarda hər hansı iştirakı qəbul edəcəksinizmi?
- Bu Oyunlar zamanı batut üzrə turnirin təşkili və keçirilməsi Avropa Gimnastika İttifaqının Texniki Komitəsinin üzərinə düşür. Prinsip etibarilə, beynəlxalq təşkilat yarışların gedişinə nəzarət etməlidir. Və əgər mənim iştirakıma və tövsiyəmə hansısa ehtiyac yaranarsa, mən iki əllə tərəfdar olacağam.

Early 2014 has been marked for Azerbaijan Gymnastics Federation by a visit of a member of the Trampoline Gymnastics Technical Committee of the International Federation Dmitri Poliaroush to Baku.
The Belarusian representative, living in American LaFayette town (it should not be confused with the famous Galleries Lafayette in Paris), which is not far from New Orleans, is the six-time World Champion, the seven-time winner of the European Championships and twenty-time holder of the World Cup.
Poliaroush led the International Judges' Courses in Baku, talked about main things in trampoline, was thrilled with the buildings' illumination and fortified himself with Azerbaijan cuisine.
"Dmitri, how have the courses gone off?"
"Everything has gone off perfectly well and in an organized way. These are already the third international courses in my career at the Technical Committee led by me independently including the intercontinental one. We also agreed to hold coaching courses in Baku in future. Your federation has a solid team, and, this is an essential condition for any successful undertaking."
"To what extent has a tendency of popularity of trampoline gymnastics changed lately?"
"You know, many countries have begun to cultivate trampoline. I speak about Iran, Colombia, Turkey and Azerbaijan. You know it is not such an expensive sports discipline as artistic gymnastics where different apparatus are necessary. In fact, you need only a trampoline and hall with a height of 8-10 meters."
"Probably, it is too early to talk about trampoline gymnastics development in Azerbaijan..."
"For the time being, yes. But you are already taking part in the World Cup series, your gymnast Ruslan Aghamirov performed at the World Championships in Sofia last year, and, now, you are holding judges courses. Nothing is achieved at once. The main thing in trampoline - is an education and training. It takes from eight to ten years to train a high-class athlete when the peak comes to at the age of 20-22."
"A new training hall for gymnastics disciplines located behind the National arena has all facilities available for sports skills' improvement."
"I have been there and I just do not know what to say. No, there are three words I can say - it is splendid! Believe me, believe the specialist who has been in many places, you cannot see such halls everywhere."
"This year, the USA hosts the World Championships in trampoline. But not in New York or Washington, where the concerts or other team competitions literally take place every day and famous Madison Square Garden is taken on lease for 150 thousand dollars per day. It is decided to hold the championship in Daytona Beach resort city. There is a vacation and suntan season in summer, and, everybody will gather to watch at flying gymnasts in November."
"Baku is also a resort city. Which places have you already visited?"
"I have been in many places. I was thrilled with the beauty of the old city, the buildings' illumination. I am glad to see that there are still kind and hospitable people somewhere at least, and, of course, I like your cuisine."
"The first European Games will take place in Baku in 2015. Will you take any part there as the FIG Technical Committee's member?""It is a duty of the Technical Committee of the European Union of Gymnastics to organize and hold the event in trampoline during these Games. In principle, the FIG has to control a course of competitions. And if there is a need for my presence and advice, I will be all for it."