Hazırda gimnastların bütün diqqəti mövsümün ən əsas yarışı olan avqustda Ukraynanın paytaxtı Kiyevdə keçiriləcək dünya çempionatına yönəldilib. Macarıstan millisinin lideri Dora Voş Bakıdakı məşqlərindən, öz planlarından və gimnastlarımızla dostluğundan danışıb.
- Dora, Bakıdakı məşqləriniz necə keçir?
- Hər şey çox gözəldir. Xüsusilə, uzun müddət tanıdığın idmançılar arasında hazırlaşmaq daha da xoşdur. Bundan başqa, Azərbaycan bədii gimnastika məktəbinin səviyyəsi bütün dünyaya məlumdur və ona görə də buradakı məşqlər çox məhsuldardır. Eyni zamanda, mən Bakıda keçirilən iki Avropa çempionatında çıxış etdiyimdən Azərbaycan paytaxtı mənə yaxşı tanışdır.
- Bu idman növü Macarıstanda nə dərəcədə məşhurdur?
- Birmənalı cavab verə bilmərəm. Millimin lideri olmağıma və Macarıstanda gimnastikaya kifayət qədər davamlı marağa baxmayaraq, beynəlxalq aləmdə uğurlara nail olmaq o qədər də asan deyil. Burada isə qısa zaman ərzində bədii gimnastika da daxil olmaqla idman sahəsində aparıcı ölkələrdən birinə çevrilən Azərbaycan nümunəsi təqdirəlayiqdir.
- Yəqin ki, məhz Bakıda Kiyevdə keçiriləcək dünya çempionatında çıxış üçün bazanın təməlini qoyursunuz...
- Sözsüz. Yarışların başlamasına elə də çox vaxt qalmayıb və buradakı hər bir məşq ümumi hesaba yazılır. Mənə çox kömək edən Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Mariana Vasilevaya öz təşəkkürümü bildirirəm. Ümumiyyətlə, mən onun bu gün dünyada ən yaxşı məşqçilərdən biri olduğunu hesab edirəm. Mənim üçün onun qeydləri çox önəmlidir və Bakıdakı təlim-məşq toplanışı dünya çempionatı öncəsi hazırlığımı yaxşılaşdırmağa kömək edəcək.
- Azərbaycan millisindən xüsusilə kimlərlə dostlaşmısınız?
- Bütün qızlar çox gözəldir və biz bir-birimizi xeyli vaxtdır ki, tanıyırıq. Mənim Marina Durunda, Lalə Yusifova, Gülsüm Şəfizadə ilə yaxşı münasibətim var, o cümlədən Siyana Vasileva ilə də çox mehribanam.
- Bilirsiniz ki, gələn il Bakıda üçüncü dəfə bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı keçiriləcək. Bundan əlavə, Azərbaycan 2019-cu ildə dünya çempionatına ev sahibliyi etmək hüququ əldə edib. Yəni sizin bizim paytaxtımıza daha sıx səfər edəcəyinizi gözləmək olarmı?
- Bəli və bu çox gözəldir. 2014-cü ildə mən qitə birinciliyinə mütləq gələcəyəm, dünya çempionatına gəldikdə isə bu çətin olacaq. Çünki 2019-cu ildə mənim 30 yaşım olacaq, ona görə də Bakıdakı dünya çempionatına qədər gimnast karyeramı başa vuracağam.
- Kiyevdə keçiriləcək dünya çempionatında Azərbaycan millisinin şansları haqqında nə düşünürsünüz?
- Fikrimcə, Lalə Yusifova və Marina Durunda bütün finallara çıxacaqlar və medallar uğrunda mübarizə aparmağa cəhd edəcəklər. Qrup hərəkətləri üzrə komandaya gəldikdə isə onları da final "səkkizliy"ində görürəm.
- Bəs sizə gəldikdə?
- Hesab edirəm ki, çempionatın yekunlarına görə ən yaxşı 14 idmançı siyahısına daxil olsam, çox əla olar. Bu, minimum hədəfdir.

Сейчас все усилия граций направлены на августовский чемпионат мира в Киеве, который станет главным стартом всего сезона. О том, как ей тренируется в Баку, своими планами, дружбой с нашими гимнастками в интервью рассказала лидер сборной Венгрии Дора Вош.
- Дора, как проходят тренировки в Баку?
- Все просто замечательно, тем более когда готовишься в такой компании спортсменок, с которыми уже давно знакома. К тому же класс азербайджанской школы художественной гимнастики известен во всем мире, поэтому и подготовка здесь идет очень продуктивно. К тому же столица Азербайджана прекрасно мне знакома, ведь здесь я выступала на двух чемпионатах Европы.
- Насколько этот вид спорта популярен в Венгрии?
- Не могу дать однозначного ответа. Несмотря на то, что я являюсь первым номером своей сборной в Венгрии к гимнастике есть довольно устойчивый интерес, но добиваться успехов на международной арене крайне непросто. И тут показателен пример Азербайджана, который за небольшой период времени превратился в одну из ведущих спортивных держав, в том числе и в художественной гимнастике.
- Наверное, именно в Баку вы закладываете базу для выступления на чемпионате мира в Киеве?
- Безусловно. До начала соревнования осталось не так уж много времени и здесь каждая тренировка на счету. Спасибо главному тренеру сборной Азербайджана Мариане Василевой, которая очень помогает мне. Вообще, я ее считаю одной из лучших наставниц в мире на сегодняшний день. Для меня очень важны ее замечания и сборы в Баку очень помогут мне улучшить подготовку перед ЧМ.
- С кем-то в сборной Азербайджане особенно сдружились?
- Все девочки замечательные и мы знаем друг друга не первый год. Прекрасные отношения с Мариной Дурундой, Лалой Юсифовой, Гюльсюм Шафизаде, также я очень дружна с Сияной Василевой.
- Вы знаете, что в следующем году в Баку в третий раз пройдет чемпионат Европы по художественной гимнастике, плюс Азербайджан завоевал право принять чемпионат мира-2019. То есть, можно ждать ваших более частых визитов в нашу столицу?
- Да, и это замечательно. В 2014-м я обязательно приеду на чемпионат континента, а вот с мундиалем будет посложнее. Ведь в 2019 году мне исполнится тридцать, так что к ЧМ в Баку я уже завершу карьеру гимнастки.
- Что думаете о шансах сборной Азербайджана на чемпионате мира в Киеве?
- Думаю, что Лала Юсифова и Марина Дурунда попадут во все финалы индивидуальных упражнений и постараются побороться за медали. Что касается команды по групповым упражнениям, то также вижу их в финальной восьмерке.
- А что насчет вас?
- Думаю, что будет здорово, если попаду в четырнадцать лучших по итогам чемпионата. Это задача минимум.