Hazırda gimnastların bütün diqqəti mövsümün ən əsas yarışı olan avqustda Ukraynanın paytaxtı Kiyevdə keçiriləcək dünya çempionatına yönəldilib. Macarıstan millisinin lideri Dora Voş Bakıdakı məşqlərindən, öz planlarından və gimnastlarımızla dostluğundan danışıb.
- Dora, Bakıdakı məşqləriniz necə keçir?
- Hər şey çox gözəldir. Xüsusilə, uzun müddət tanıdığın idmançılar arasında hazırlaşmaq daha da xoşdur. Bundan başqa, Azərbaycan bədii gimnastika məktəbinin səviyyəsi bütün dünyaya məlumdur və ona görə də buradakı məşqlər çox məhsuldardır. Eyni zamanda, mən Bakıda keçirilən iki Avropa çempionatında çıxış etdiyimdən Azərbaycan paytaxtı mənə yaxşı tanışdır.
- Bu idman növü Macarıstanda nə dərəcədə məşhurdur?
- Birmənalı cavab verə bilmərəm. Millimin lideri olmağıma və Macarıstanda gimnastikaya kifayət qədər davamlı marağa baxmayaraq, beynəlxalq aləmdə uğurlara nail olmaq o qədər də asan deyil. Burada isə qısa zaman ərzində bədii gimnastika da daxil olmaqla idman sahəsində aparıcı ölkələrdən birinə çevrilən Azərbaycan nümunəsi təqdirəlayiqdir.
- Yəqin ki, məhz Bakıda Kiyevdə keçiriləcək dünya çempionatında çıxış üçün bazanın təməlini qoyursunuz...
- Sözsüz. Yarışların başlamasına elə də çox vaxt qalmayıb və buradakı hər bir məşq ümumi hesaba yazılır. Mənə çox kömək edən Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Mariana Vasilevaya öz təşəkkürümü bildirirəm. Ümumiyyətlə, mən onun bu gün dünyada ən yaxşı məşqçilərdən biri olduğunu hesab edirəm. Mənim üçün onun qeydləri çox önəmlidir və Bakıdakı təlim-məşq toplanışı dünya çempionatı öncəsi hazırlığımı yaxşılaşdırmağa kömək edəcək.
- Azərbaycan millisindən xüsusilə kimlərlə dostlaşmısınız?
- Bütün qızlar çox gözəldir və biz bir-birimizi xeyli vaxtdır ki, tanıyırıq. Mənim Marina Durunda, Lalə Yusifova, Gülsüm Şəfizadə ilə yaxşı münasibətim var, o cümlədən Siyana Vasileva ilə də çox mehribanam.
- Bilirsiniz ki, gələn il Bakıda üçüncü dəfə bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı keçiriləcək. Bundan əlavə, Azərbaycan 2019-cu ildə dünya çempionatına ev sahibliyi etmək hüququ əldə edib. Yəni sizin bizim paytaxtımıza daha sıx səfər edəcəyinizi gözləmək olarmı?
- Bəli və bu çox gözəldir. 2014-cü ildə mən qitə birinciliyinə mütləq gələcəyəm, dünya çempionatına gəldikdə isə bu çətin olacaq. Çünki 2019-cu ildə mənim 30 yaşım olacaq, ona görə də Bakıdakı dünya çempionatına qədər gimnast karyeramı başa vuracağam.
- Kiyevdə keçiriləcək dünya çempionatında Azərbaycan millisinin şansları haqqında nə düşünürsünüz?
- Fikrimcə, Lalə Yusifova və Marina Durunda bütün finallara çıxacaqlar və medallar uğrunda mübarizə aparmağa cəhd edəcəklər. Qrup hərəkətləri üzrə komandaya gəldikdə isə onları da final "səkkizliy"ində görürəm.
- Bəs sizə gəldikdə?
- Hesab edirəm ki, çempionatın yekunlarına görə ən yaxşı 14 idmançı siyahısına daxil olsam, çox əla olar. Bu, minimum hədəfdir.

Now, all the efforts of the gymnasts are directed to the main start of the season - the World Championships to be held in August in Kiev. The Hungarian national team’s leader Dora Vass talked about her trainings in Baku, as well as her plans and friendship with our gymnasts in her interview.
“Dora, how are the trainings going?”
“Everything is just great, especially when you train in a company of athletes whom you know for a long time. In addition, the class of Azerbaijani rhythmic gymnastics school is known all over the world, so the preparation is very efficient here. And the capital of Azerbaijan is perfectly familiar to me as I performed here at the European Championships two times.”
“How popular is this sports discipline in Hungary?”
“I can't give you any definite answer. Despite the fact that I am the first number of the Hungarian national team, there is a quite steady interest in gymnastics but achieving successes in the international arena is extremely difficult. And, Azerbaijan, which has become one of the leading sports powers for a short period of time including rhythmic gymnastics, is a significant example.”
“Probably, in Baku, you lay the foundation for your performances at the World Championships in Kiev, don't you?”
“Absolutely. There is not too much time left till the event’s start and every training is important here. I am grateful to Mariana Vasileva, the head coach of the national team of Azerbaijan, who helps me very much. Actually, I consider her as one of the best tutors in the world today. Her remarks are very important to me and training camp in Baku will greatly help me to improve my preparation prior to the World Championships.”
“Have you become friend with someone from national team of Azerbaijan?”
“All the girls are great and we've known each other for several years. I have excellent relations with Marina Durunda, Lala Yusifova, Gulsum Shafizada, I'm also on very friendly terms with Siyana Vasileva. “
“You are aware that the Rhythmic Gymnastics European Championships will be held in Baku for the third time next year as well as Azerbaijan won the right to host the World Championships -2019. So, can we expect to see you frequently in our capital?”
“Yes, and this is great. I will surely come to the continent’s championship in 2014 but it will be more difficult with the World Championships. As I will be thirty in 2019, I would have already completed my gymnastics career by the World Championships in Baku.”
“What do you think about the chances of the Azerbaijani national team at the World Championships in Kiev?”
“I think that Lala Yusifova and Marina Durunda will reach all the finals of individual exercises and try to compete for medals. As to the team in group exercises, I also see them on the top eight in the final.
“And what about you?”
“I think it will be great if I find myself within the best fourteen according the results of the championship. It is a minimum task.”