“Azərbaycan dünya gimnastikasının lideri olmağa çalışır”, bunu “Vestnik Kavkaza” portalının müxbiri ilə söhbəti zamanı Avropa Gimnastika İttifaqının Vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Baş katibi Fərid Qayıbov, 22-24 iyul tarixlərində Bakıda keçiriləcək bədii gimnastika üzrə FIG Dünya Kubokunun final mərhələsinə hazırlıqlardan danışarkən deyib.
Xahiş edirik, bizə bədii gimnastika üzrə FIG Dünya Kubokunun təşkil olunması ilə bağlı Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının gördüyü işlər haqqında məlumat verəsiniz.
“Bu il Azərbaycan üç Dünya Kubokunu qəbul edir. Onlardan ikisi – batut və idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokları artıq baş tutub. Bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən 2016-cı ildə keçirilmiş 10 Dünya Kubokundan sonuncusudur. Bu 10 mərhələnin nəticələrinə əsasən, Dünya Kubokunun qalibi müəyyənləşəcək. Bakıda FIG kuboku qalibə təqdim olunacaqdır. Bundan əlavə, adətə uyğun olaraq, ən çox icra xalı toplamış idmançı, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF Trophy) kuboku ilə təltif ediləcək.
Kubokun təşkilinə gəldikdə isə, bizdə fasiləsiz olaraq çalışan Təşkilat Komitəsi yaradılmışdır. Bizim hələ ki, heç bir çətinliyimiz yoxdur. Dövlət bizim üçün 2014-cü ildə istifadəyə verilən xüsusi idman kompleksi inşa etmişdir ki, bu da bizim işimizi xeyli yüngülləşdirir. Bu zalda Avropa Çempionatı, o cümlədən ötən il İlk Avropa Oyunları keçirilib. Hər şey plan üzrə gedir.”
Sizin fikrinizcə, demək olarmı ki, federasiyanın və idmançıların fəaliyyəti sayəsində Azərbaycan, gimnastikada dünya liderləri sırasındadır?
“Əlbəttə, biz çalışırıq ki, bu belə də olsun. Mən hesab edirəm ki, bizdə olan şərait heç kəsdə yoxdur. Bizim kompleks bütün altı gimnastika növü üzrə idmançıların məşq edə biləcəyi, istənilən yarışın – millidən tutmuş iri miqyaslı beynəlxalq turnirlərin keçirilə biləcəyi məhz gimnastika üzrə ixtisaslaşmış bir idman qurğusudur. Artıq belə bir kompleksin mövcudluğu bizim gimnastikada liderlərdən birinə çevrildiyimizdən xəbər verir. Təbii ki, burada uzun illik ənənədən söhbət gedə bilməz. Elə ölkələr var ki, onların ənənələri əsrlərə dayanır, lakin biz bu məktəbi burada yaradırıq.
Son bir neçə illər ərzində bizdə bir sıra yeni gimnastika növləri inkişaf etdirilməyə başlanılıb: qadın idman gimnastikası, batut və aerobika gimnastikası. Biz beynəlxalq yarışlar keçiririk, bu növlərin inkişaf etməsi üçün onları təbliğ edirik. Bu yarışlardan savayı, digər işlər də görülür. FIG-nin xüsusi qiymətləndirmə sistemi mövcuddur: ilin nəticələrinə əsasən, onlar daha fəal olan ən yaxşı beş federasiyanı təyin edirlər. Mükafatlandırılan federasiyaların müəyyən olunmasında müxtəlif yarışların, hakimlik və məşqçilik kurslarının Federasiyalar tərəfindən keçirilməsi nəzərə alınır. Deyə bilərəm ki, son iki il ardıcıl olaraq, biz bu beşliyə daxil oluruq.”
Hazırda, AGF daha hansı beynəlxalq turnirlərin keçirilməsini planlaşdırır?
Bu, cari ildə keçirəcəyimiz sonuncu iri miqyaslı beynəlxalq yarışıdır. Bu yarışdan iki həftə sonra Olimpiya Oyunları başlayır. Olimpiya Oyunlarından sonra isə, yeni fəsil, yeni Olimpiya dövrü başlayır və ona hazırlaşmaq lazımdır. Bundan sonra isə biz bu il bir neçə milli yarış, o cümlədən Azərbaycan Çempionatı təşkil edəcəyik. Qeyd etmək lazımdır ki, qonşu ölkələrin federasiyaları bizim yerli yarışlara öz idmançılarını göndərirlər. Bundan əlavə, bir çox xarici ölkə gimnastları daimi olaraq, bizdə keçirilən təlim-məşq toplanışlarında iştirak edirlər.
Növbəti dövrdə müxtəlif hakimlik kurslarının keçirilməsini planlaşdırırıq. Biz indi artıq təşkilatçılıqla bağlı işlərə başlamışıq, lakin hər şey Beynəlxalq Federasiyadan, onların namizəd ölkələr üzrə verəcəyi qərardan asılıdır. Biz, həmçinin Dünya Kuboklarının keçirilməsini, lakin hələlik yalnız Olimpiya növləri üzrə təşkilini planlaşdırırıq.
Akrobatika və bizim üçün yeni gimnastika növü olan aerobikaya gəldikdə isə, bu növlər üzrə Dünya Kuboku keçirmək üçün biz müəyyən nəticələr əldə etməliyik. Bunun üçün doğma divarlar arasında tamaşaçılar qarşısında ölkəni layiqincə təmsil edə biləcək idmançıların yetişməsi vacibdir. Odur ki, növbəti il üçün hələ ki, akrobatika və aerobika gimnastikası üzrə belə bir planımız yoxdur. Sonralar, təbii ki, biz bu növlər üzrə də yarışlar keçirəcəyik.

“Azerbaijan aspires to become a leader of the world gymnastics,” the Vice-President of the European Union of Gymnastics, Secretary General of Azerbaijan Gymnastics Federation, Farid Gayibov, said in his interview with a correspondent of “Vestnik Kavkaza” portal, commenting on preparations for the FIG World Cup final in Rhythmic Gymnastics to held in Baku on July 22-24.
First of all, he pointed out that Baku World Cup will be the final of nine series held within the year. "Athletes’ four best results shown in the course of the year will determine the winners to be presented with the FIG (International Federation of Gymnastics) Cup in Baku. In addition, traditionally, athletes received the highest execution score will be awarded with AGF Trophy by the Organizers,” Gayibov said.
He stressed that there were no problems in organizational issues of the FIG World Cup in Rhythmic Gymnastics. "Our Organizing Committee carries out an intensive work, and we are ready for the competition. Gymnastics complex put into operation in 2014, made our organizational work much easier. The European Rhythmic Gymnastics Championships and gymnastics events of the First European Games took place there. Everything is underway according to our plans,’’ he noted.
AGF Secretary General mentioned unique conditions in Azerbaijan for the development of gymnastics. "Athletes in all six gymnastics disciplines can train in our gym complex. Existence of this gymnastics facility means that we have already become one of the gymnastics leaders. There are countries who have centuries old traditions in gymnastics, but we are on the way to establish our own school. New disciplines appeared in the last few years: Women's Artistic Gymnastics, Trampoline Gymnastics and Aerobic Gymnastics. By hosting international competitions we try to popularize these sport disciplines in our country,’’ Gayibov said.
"I would like to note that according to the FIG assessment system, Azerbaijan Gymnastics Federation is at the top five gymnastics federations in the world. The assessment system takes into account international competitions, judges’ and coaches’ courses organized by the FIG affiliated federations," the Secretary General noted.
He also added that AGF will start to prepare for the new season and the new Olympic cycle immediately after the Olympic Games in Rio. "We have plans to organize various international judges’ courses in the next cycle. As for such non-Olympic gymnastics disciplines as acrobatics, and newly introduced aerobic gymnastics, we need to achieve certain results in order to organize such events," Gaibov said.
"The FIG World Cup Final in Rhythmic Gymnastics will be the last major international competition in Baku this year. A number of local events, as well as, Azerbaijan Championship will take place till the end of the year. Neighboring countries usually join these national competitions. Moreover, there is a number of foreign countries, gymnasts of which constantly take part in the training camp here in Baku,’’ the Secretary General concluded.