Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) hər zaman böyük məmnuniyyətlə Bakıda müxtəlif tədbir və yarışlar təşkil edir.
Milli.Az Trend-ə istinadən bildirir ki, bunu jurnalistlərə FIG-nin baş katibinin müavini Nikolya Boumpeyn deyib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası öz vəzifəsini sadəcə möhtəşəm yerinə yetirir: "Bu federasiyanın gimnastika tədbirlərinin keçirilməsi üçün çox gözəl infrastrukturu və əla təşkilatçılıq qabiliyyəti var. Biz növbəti dəfə bura gəldiyimizə görə çox şadıq".
N.Boumpeyn bildirib ki, cari səfər Bakıda FIG Konqresinin təşkili məsələləri ilə bağlıdır:
"Bildiyiniz kimi, noyabrın axırı, dekabrın əvvəllərində Bakıda FIG-nin Konqresi keçiriləcək, burada bir çox maraqlı məsələlər müzakirə olunacaq. FIG-nin prezidenti Morinari Vatanabe müxtəlif cinayət və səhvlərdən əziyyət çəkən gimnastlara yardım məqsədilə müstəqil fond yaratmaq istəyir. Bu, Konqresin əsas mövzularından biri olacaq. Bundan başqa, Konqresin qarşısında parkur idman növünün gimnastika növlərinin siyahısına daxil edilməsi məsələsinin qaldırılması dayanır. Açığı, parkurun Bakıda populyar olub-olmadığını bilmirəm. Həmçinin bir sıra təşkilati məsələlər həll olunacaq".
Qeryd edək ki, Yaponiyanın paytaxtı Tokioda FIG-nin seçki xarakterli 81-ci Konqresində qəbul edilmiş qərara əsasən, növbəti toplantının təşkili ilk dəfə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına tapşırılıb.
2018-ci ilin 2-3 dekabr tarixində Bakıda təşkil olunacaq FIG-nin ali orqanı sayılan Konqresində sözügedən quruma üzv olan federasiyaların nümayəndələri və Şura üzvləri iştirak edəcəklər.

Федерация гимнастики Азербайджана великолепно справляется с организацией мероприятий - FIG
Международная федерация гимнастики (FIG) всегда с большим удовольствием организует различные мероприятия и соревнования в Баку, сказал в среду журналистам заместитель генерального секретаря FIG Николя Бумпэн.
«Федерация гимнастики Азербайджана просто великолепно справляется со своими обязанностями. У нее великолепная инфраструктура и отличные организационные способности для проведения гимнастических мероприятий. Мы очень рады вновь приехать сюда», - сказал Бумпэн.
По словам заместитель генерального секретаря, нынешний визит связан с вопросами организации в Баку конгресса FIG.
«Как вы знаете в конце ноября - начале декабря в Баку состоится конгресс FIG, на котором будет обсужден ряд очень интересных вопросов. Президент Ватанабе (Президент FIG – Моринари Ватанабе) хочет создать независимый фонд помощи пострадавшим от различных злоупотреблений. Это будет одной из главных тем конгресса. Кроме того, перед конгрессом планируется поднять вопрос о включении в список гимнастических дисциплин такого вида спорта как паркур. Не знаю, популярен ли он в Баку. Также будет решен ряд организационных вопросов», - сказал Бумпен.
Согласно решению, принятой на 81-ом выборочном Конгрессе Международной федерации гимнастики (FIG), проходящем в столице Японии - Токио, проведение очередного Конгресса данной организации впервые поручено AGF.
2-3 декабря 2018 года в Баку для участия на Конгрессе, являющимся верховным органом федерации, соберутся представители национальных федераций, состоящие в FIG и члены Совета FIG.