Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) hər zaman böyük məmnuniyyətlə Bakıda müxtəlif tədbir və yarışlar təşkil edir.
Milli.Az Trend-ə istinadən bildirir ki, bunu jurnalistlərə FIG-nin baş katibinin müavini Nikolya Boumpeyn deyib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası öz vəzifəsini sadəcə möhtəşəm yerinə yetirir: "Bu federasiyanın gimnastika tədbirlərinin keçirilməsi üçün çox gözəl infrastrukturu və əla təşkilatçılıq qabiliyyəti var. Biz növbəti dəfə bura gəldiyimizə görə çox şadıq".
N.Boumpeyn bildirib ki, cari səfər Bakıda FIG Konqresinin təşkili məsələləri ilə bağlıdır:
"Bildiyiniz kimi, noyabrın axırı, dekabrın əvvəllərində Bakıda FIG-nin Konqresi keçiriləcək, burada bir çox maraqlı məsələlər müzakirə olunacaq. FIG-nin prezidenti Morinari Vatanabe müxtəlif cinayət və səhvlərdən əziyyət çəkən gimnastlara yardım məqsədilə müstəqil fond yaratmaq istəyir. Bu, Konqresin əsas mövzularından biri olacaq. Bundan başqa, Konqresin qarşısında parkur idman növünün gimnastika növlərinin siyahısına daxil edilməsi məsələsinin qaldırılması dayanır. Açığı, parkurun Bakıda populyar olub-olmadığını bilmirəm. Həmçinin bir sıra təşkilati məsələlər həll olunacaq".
Qeryd edək ki, Yaponiyanın paytaxtı Tokioda FIG-nin seçki xarakterli 81-ci Konqresində qəbul edilmiş qərara əsasən, növbəti toplantının təşkili ilk dəfə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına tapşırılıb.
2018-ci ilin 2-3 dekabr tarixində Bakıda təşkil olunacaq FIG-nin ali orqanı sayılan Konqresində sözügedən quruma üzv olan federasiyaların nümayəndələri və Şura üzvləri iştirak edəcəklər.

The International Gymnastics Federation (FIG) is always pleased to organize various events and competitions in Baku, FIG Deputy Secretary General Nicolas Buompane told reporters in Baku Aug. 29.
"The Azerbaijan Gymnastics Federation handles its responsibilities perfectly,” he said. “It has excellent infrastructure and perfect organizational skills for organizing gymnastic events. We are very glad to come here again."
“The current visit is related to the organization of the FIG Congress in Baku,” Buompane added.
"As you know, the FIG Congress will be held in Baku in late November-early December,” he said. “A number of very interesting issues will be discussed there. FIG President Morinari Watanabe wants to establish an independent fund to help victims of various abuses. This will be one of the main topics of the Congress.”
“Moreover, the issue of including such kind of sports as parkour in the list of gymnastic disciplines is planned to be raised at the Congress,” he said. “I have no idea if it is popular in Baku. A number of organizational issues will be also resolved."
According to the decision made at the 81st FIG Congress, held in Tokyo, for the first time AGF was charged with organizing the next Congress.
On December 2-3, 2018, representatives of the national federations, which are members of FIG and FIG Council, will gather in Baku to participate in the Congress, which is the supreme body of the Federation.