“Rio Olimpiadasında medallar uğrunda mübarizə aparmaq üçün Azərbaycan gimnastlarının səviyyəsi kifayət qədər yüksəkdir” – deyə, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) baş katibi Andre Qaysbuxler Trend-ə bildirib.
Onun sözlərinə görə, Bakıda bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunun təşkili haqqında ilk yaxşı təəssüratları yaranıb: "Mən indicə gəlmişəm, amma ilk təəssüratlarım yaxşıdır. Zala heyranam, burada Azərbaycan üslubunda gözəl dekorasiyalar var”.
Baş katib Azərbaycanda gimnastikanın yüksək səviyyədə inkişafını qeyd edib: "Azərbaycanda ənənəvi güclü bədii gimnastika var. Batut və idman gimnastikasında da böyük irəliləyiş görürəm. Ümumiyyətlə, düşünürəm ki, Azərbaycanda gimnastikanın səviyyəsi çox yüksəkdir və bu, Rio Olimpiadasında idmançılara medallar uğrunda mübarizəyə imkan verəcək. Bunun üçün onların bütün imkanları var”.

“Azerbaijani gymnasts are trained well enough to compete for medals at the 2016 Summer Olympic Games in Rio de Janeiro,” André Gueisbuhler, secretary general of the International Gymnastics Federation (FIG), told Trend.
“I have just arrived in Baku, but first impressions are good. I am pleased with the gymnastics hall. I immediately hailed the organizers of the event,” he said.
Gueisbuhler pointed to the high level of development of gymnastics in Azerbaijan.
“Rhythmic gymnastics is traditionally strong in Azerbaijan, but I also see great progress in Artistic and Trampoline Gymnastics. If other sports federations in the country also develop their disciplines like gymnastics, they will also achieve very good results,” Gueisbuhler noted.
“In general, I think that gymnastics is at a very high level in Azerbaijan and this will allow the athletes to compete for medals at the upcoming Olympic Games in Rio. There are all the opportunities for that,” he said.