Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) prezidenti Mehriban Əliyeva təkcə Azərbaycanda yox, həm də dünyada gimnastikanın inkişafını dəstəkləyir.
Bunu Trend-ə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) prezidenti Morinari Vatanabe Bakıda FIG İcraiyyə Komitəsinin iclası çərçivəsində deyib.
M.Vatanabenin sözlərinə gorə, AGF çoxlu sayda yarış və görüşləri yüksək səviyyədə təşkil edib və hər kəs Bakıya məmnuniyyətlə gəlir: “Gimnastika Azərbaycanda güclü inkişaf edib və biz hər dəfə Bakıya gələndə bunun şahidi oluruq”.
FIG prezidenti xatırladıb ki, 2019-cu ildə Bakıda bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı keçiriləcək: "Azərbaycan paytaxtı istənilən yarışı keçirmək iqtidarındadır".
Daha sonra M.Vatanabe qeyd edib ki, təkcə gimnastika yox, bütün idman növləri baxımlı olmalıdır və Federasiyanın əsas məqsədi insanların gimnastikanı daha yaxşı anlaması və bu idmana maraqla baxmasıdır.
Federasiyaya yeni üzvlərin qəbul olunması barədə suala cavab verən prezident vurğulayıb ki, 192 ölkədən 147-si FIG-in üzvüdür və yeni üzvlərin qəbulu gündəlikdə yer alır.
Parkurun yarışlar sırasına daxil edilməsi məsələsini şərh edərkən M.Vatanabe deyib ki, bu məsələ gündəlikdə yer alıb və parkurun idman növləri sırasına yaxın zamanlarda qəbul olunacağına ümid etdiyini bildirib.
Qeyd edək ki, 2-3 dekabr tarixlərində Bakı Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Konqresinə ilk dəfə ev sahibliyi edəcək.

Мехрибан Алиева поддерживает развитие гимнастики не только в Азербайджане, но и во всем мире - президент FIG
30 Ноябрь 2018
Президент Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) Мехрибан Алиева поддерживает развитие гимнастики не только в Азербайджане, но и во всем мире, сказал Trend в пятницу президент Международной федерации гимнастики (FIG) Моринари Ватанабе на полях проходящего в Баку заседания Исполнительного комитета FIG.
По его словам, AGF организовала множество соревнований и встреч на высоком уровне, и все с удовольствием приезжают в Баку.
«Гимнастика сильно развита в Азербайджане, и каждый раз при приезде в Баку мы становимся свидетелями этого», - подчеркнул президент федерации.
Он напомнил, что в 2019 году в Баку пройдет чемпионат Европы по художественной гимнастике, добавив, что столица Азербайджана в состоянии провести любые соревнования.
Далее Ватанабе отметил, что все виды спорта, а не только гимнастика, должны быть зрелищными, а главная цель федерации - сделать так, чтобы людям было легче понимать гимнастику, интереснее смотреть.
Отвечая на вопрос о включении новых членов в состав федерации, Ватанабе подчеркнул, что в настоящее время из 192 стран мира в федерации 147 стран-участниц и вступление новых членов находится на повестке дня.