“Bakıda bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunun finalı yüksək səviyyədə keçəcək, yarışa hazırlıq prosesi də bunu təsdiq edir” – deyə, ABŞ-nin bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandasının məşqçisi Marqarita Mamzina Trend İnformasiya Agentliyinə bildirib.
“Biz ilk dəfədir ki, Bakıda belə yarışa qatılırıq. Bugünə qədər gördüyümüz hazırlıq işlərinin gedişatı, yarışın yüksək səviyyədə keçəcəyini deməyimizə əsas verir” - deyə, Marqarita bildirib.
Onun sözlərinə görə, qarşıdakı yarış onun komandası üçün Olimpiya öncəsi yoxlama-məşq xarakteri daşıyır və gimnastlar 100 faiz əmək sərf etməyə hazırdılar.
“Bakıdakı Dünya Kuboku Olimpiya Oyunları öncəsi sonuncu yarışdır və bu bizim üçün, Rio-de-Janeyroya yollanmazdan öncə əsas məşq toplanışıdır. Biz ilk onluğa düşmək istərdik, əlbəttə bu qızlarımızın çıxışlarından asılıdır. Əsas odur, onlar yaxşı çıxış etsinlər. Düşünürəm ki, komanda yarışa hazırdır. Onlar artıq tarixi addımı atıb, belə ki, ilk dəfə olaraq ABŞ-nin qrup hərəkətləri komandası Olimpiadaya vəsiqə qazanıb” – deyə, məşqçi qeyd edib.
Mamzinanın sözlərinə görə, komanda təlim-məşq toplanışı keçmək üçün Bakıya yarış başlamazdan bir neçə gün öncə gəlib.
Onun fikrincə, Bakıdakı şərait təlim-məşq toplanışı üçün idealdır.
“Biz təlim-məşq toplanışı keçmək üçün, Bakıya Dünya Kubokunun başlamasına bir neçə gün qalmış gəlmişik. Qeyd etmək istəyirəm ki, Milli Gimnastika Arenası bu vaxta qədər təlimlərdə olduğumuz ən yaxşı yerlərdən biridir. Həm məşqlər, həm də yaşayış üçün şərait sadəcə möhtəşəmdir”- deyə, Mamzina vurğulayıb.
Bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunun final mərhələsi 22-24 iyul tarixlərində Bakıda təşkil olunacaq. Yarışın ilk 2 günündə çoxnövçülük üzrə yarışlarda 31 gimnast və 12 qrup hərəkətləri komandası mübarizə aparacaq. Dünya Kubokunun son günü isə ayrı-ayrı alətlər üzrə finallar baş tutacaq.
Yarışda ümumilikdə 20 ölkə iştirak edəcək. Bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunda ilk dəfə olaraq, Livan gimnastları da çıxış edəcəklər.

“The FIG World Cup Final in Rhythmic Gymnastics in Baku will take place at the highest level, as we can see from the preparations for the competition,” Margaret Mamzina, a coach of the U.S. national team in group exercises told Trend News Agency.
“We are in Baku for the first time to take part at such events. A course of the preparations that we have seen up to now, allows us to say that the competitions will be held at the highest level,” Mamzina said.
According to her, the upcoming events are some kind of rehearsal for the team before the Olympic Games and the gymnasts are ready to give their all for 100 percent.
“The World Cup in Baku is the last competition before the Olympic Games, as well as it is a dress rehearsal before a trip to Rio de Janeiro. We would like to reach the top ten, but, of course, everything depends on the girls. The main thing for the gymnasts is to perform well. I think that the team is ready for the events. They have already taken a historic step: for the first time, the U.S. team in-group exercises qualified for the Olympic Games,” the U.S. coach said.
She added that the U.S. team arrived in Baku a few days earlier to train before the competition.
Mamzina noted that the conditions in Baku are ideal for training.
"I would like to stress that Azerbaijan’s National Gymnastic Arena is one of the best places where the U.S. gymnasts have ever trained. Conditions for training and living are simply excellent,” she said.
FIG World Cup Final in Rhythmic Gymnastics will take place in Azerbaijan’s capital on July 22-24, giving a unique opportunity to see the performances of eminent gymnasts from 20 countries two weeks prior to the Rio Olympics.
31 gymnasts and 12 groups will compete for medals in the all-around on the first two days of competitions. Apparatus finals will be held on the event’s last day.