“Batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku Rio-de-Janeyro Olimpiadasında iştirak etmək üçün komandanın tərkibinin müəyyənləşdirilməsi baxımından çox vacibdir”, bunu Trend-ə müsahibəsində turnirdə iştirak etmək üçün Bakıya gəlmiş Avstraliya yığmasının Baş məşqçisi Bred Tomas Ostin deyib.
“Gimnastların yüksək səviyyədə çıxış edəcəyini gözləyirəm. Belə yarışlar idmançıların reytinqi və Olimpiadaya potensial seçim baxımından çox vacibdir. İdmançılarımızın hamısı ölkəni layiqincə təmsil etməyə hazırdır. Hesab edirəm ki, medal qazanmaq əsas deyil – ən əsası layiqli və yüksək səviyyədə çıxış etməkdir. Bununla yanaşı, ümid edirəm ki, idmançılarımız mükafatçılar sırasına düşə biləcəklər. Əsas rəqiblər arasında həmişə yaxşı nəticə göstərən Rusiya komandasını göstərmək olar. Eləcə də, yaponiyalı idmançıları və Belarus komandasını qeyd edərdim”, deyə Baş məşqçi bildirib.
B.Ostin vurğulayıb ki, şəhəri görmək və Azərbaycanla yaxından tanış olmaq çox maraqlı olardı.
“İlk dəfədir Azərbaycandayam və bu ölkəyə gəlmək mənə çox maraqlı gəlirdi. Hesab edirəm ki, Azərbaycan Avstraliyadan fərqlənir”, deyə o qeyd edib.
Martın 5-6-da Bakıda ilk dəfə Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası üzrə FIG Dünya Kuboku keçiriləcək.
Olimpiya ilinin batut gimnastikası üzrə ilk yarış mövsümünün açılışını edən Kubokda Avropa ilə yanaşı, Yaponiya, Avstraliya, eləcə də ABŞ-ı təmsil edən idmançılar iştirak edəcək.
Ümumilikdə, yarışlarda 17 ölkədən 77 gimnast (46 kişi və 31 qadın) fərdi və sinxron çıxış proqramında mübarizə aparacaq.

Кубок мира по прыжкам на батуте в Баку важен для отбора на Олимпиаду
“Кубок мира по прыжкам на батуте очень важен для определения состава команды на Олимпиаду в Рио-де-Жанейро,” сказал Trend во вторник главный тренер сборной Австралии Бред Томас Остин.
“Я ожидаю, что выступления гимнастов будут на высоком уровне. Такие соревнования очень важны для рейтинга спортсменов и для потенциального отбора на Олимпиаду. Все наши атлеты готовы достойно представить страну. Считаю, что завоевать медаль не главное – главное выступить достойно и на высоком уровне. Вместе с тем, я надеюсь, что наши спортсмены смогут занять места на пьедестале. Среди основных оппонентов нельзя не выделить команду из России, которая всегда показывает хорошие результаты. Также стоит отметить японских спортсменов и, может быть, Беларусь”, - сказал главный тренер.
Остин отметил, что ему также было бы очень интересно увидеть город и познакомиться с Азербайджаном поближе.
“Я первый раз в Азербайджане, и мне было очень интересно прилететь в эту страну, которая, как я считаю, отличается от Австралии”, - сказал он.
Кубок мира по прыжкам на батуте, проводящийся в Баку впервые, пройдет 5-6 марта в Национальной арене гимнастики.
В Кубке мира, который открывает первый сезон соревнований олимпийского года, наряду с представителями стран Европы, участвуют спортсмены из Японии, Австралии и США.
В целом 77 гимнастов (46 мужчин и 31 женщина), представляющих 17 стран, примут участие в соревнованиях в индивидуальной и синхронной программах.