“Batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku Rio-de-Janeyro Olimpiadasında iştirak etmək üçün komandanın tərkibinin müəyyənləşdirilməsi baxımından çox vacibdir”, bunu Trend-ə müsahibəsində turnirdə iştirak etmək üçün Bakıya gəlmiş Avstraliya yığmasının Baş məşqçisi Bred Tomas Ostin deyib.
“Gimnastların yüksək səviyyədə çıxış edəcəyini gözləyirəm. Belə yarışlar idmançıların reytinqi və Olimpiadaya potensial seçim baxımından çox vacibdir. İdmançılarımızın hamısı ölkəni layiqincə təmsil etməyə hazırdır. Hesab edirəm ki, medal qazanmaq əsas deyil – ən əsası layiqli və yüksək səviyyədə çıxış etməkdir. Bununla yanaşı, ümid edirəm ki, idmançılarımız mükafatçılar sırasına düşə biləcəklər. Əsas rəqiblər arasında həmişə yaxşı nəticə göstərən Rusiya komandasını göstərmək olar. Eləcə də, yaponiyalı idmançıları və Belarus komandasını qeyd edərdim”, deyə Baş məşqçi bildirib.
B.Ostin vurğulayıb ki, şəhəri görmək və Azərbaycanla yaxından tanış olmaq çox maraqlı olardı.
“İlk dəfədir Azərbaycandayam və bu ölkəyə gəlmək mənə çox maraqlı gəlirdi. Hesab edirəm ki, Azərbaycan Avstraliyadan fərqlənir”, deyə o qeyd edib.
Martın 5-6-da Bakıda ilk dəfə Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası üzrə FIG Dünya Kuboku keçiriləcək.
Olimpiya ilinin batut gimnastikası üzrə ilk yarış mövsümünün açılışını edən Kubokda Avropa ilə yanaşı, Yaponiya, Avstraliya, eləcə də ABŞ-ı təmsil edən idmançılar iştirak edəcək.
Ümumilikdə, yarışlarda 17 ölkədən 77 gimnast (46 kişi və 31 qadın) fərdi və sinxron çıxış proqramında mübarizə aparacaq.

“The FIG World Cup in Trampoline Gymnastics is very important for defining the team composition for the Rio 2016 Olympic Games,” Brett Austine, Head Coach of the Australian National Team in Trampoline Gymnastics told Trend News Agency.
“I expect a high-level performance from the Australian gymnasts. Such events are very important for the athletes’ ratings and for potential selection for the Olympics. All our gymnasts are ready to represent the country with dignity. I think the primary goal is not to win a medal. The main thing is to perform well and at the highest level. At the same time, I hope that our athletes will be able to mount the podium. Among the main rivals, I would like to emphasize gymnasts from Russia, who always show high results. I would also like to mention athletes from Japan, and, maybe from Belarus,” the Head Coach stated.
Mr. Austine also noted that it would be very interesting for him to see the city and become acquainted closer with Azerbaijan.
“I am here for the first time. It was very interesting for me to come to this country, as, in my opinion, it differs very much from Australia.”
The FIG World Cup in Trampoline Gymnastics, being organized in Baku for the first time, will take place at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) on March 5 & 6.
Athletes from Europe, Japan, Australia and the USA will participate in the event opening the new competitive season of the year.
In total, 77 gymnasts (46 men and 31 women) representing 17 countries, will participate in the tournament.