Bakıda özümü evimdəki kimi hiss edirəm, burada dostlarım var.
Qeyd edək ki, Donq Donqun Azərbaycanın paytaxtına növbəti səfəri Bakıda keçirilən batut gimnastikası və tamblinq üzrə 35-ci dünya çempionatı ilə bağlıdır. Lakin bu dəfə Dong Dong yarışda idmançı kimi deyil, məşqçi kimi iştirak edir:
"Bakıda Milli Gimnastika Arenasını çox bəyənirik, Çin komandası çempionata hazırlaşmaq üçün yaradılan şəraitdən razıdır. Müsabiqədə proqramı bacardıqca yerinə yetirməyə, bizdən asılı olan hər şeyi etməyə çalışacağıq".
Həmçinin, dünya çempionatı çərçivəsində Bakıda batut gimnastikası üzrə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Atletlər Komissiyasına seçkilər keçiriləcək və orada Donq Donq özünün namizədliyini irəli sürüb:
"Mənim vəzifəm gimnastlarla təcrübəmi bölüşmək, idmançılara dəstək olmaqdır, onların yüksəlişi üçün məndən asılı olan hər şeyi etməyə çalışacağam".
Noyabrın 18-21-də Bakıda batut gimnastikası və tamblinq üzrə 35-ci dünya çempionatı keçiriləcək. Yarışda 33 ölkədən 270-ə yaxın gimnast iştirak edəcək.
Dörd gün davam edəcək çempionatda idmançılar fərdi və sinxron batutla tullanma proqramında, həmçinin tamblinq üzrə və qoşa mini batutda çıxış edəcəklər. Komanda yarışında da qaliblər müəyyənləşəcək.
Çempionatın ilkin təqviminə əsasən, ilk iki gündə təsnifat yarışı, son iki gündə isə final çıxışları baş tutacaq. Qaydalara əsasən, bir iştirakçı bir neçə proqramda çıxış edə bilər.

В Баку я чувствую себя как дома - Олимпийский чемпион по прыжкам на батуте
Отметим, что очередной визит Донга Донга в столицу Азербайджана связан с проведением в Баку 35-го чемпионата мира по прыжкам на батуте и акробатической дорожке. Однако в этот раз Донг Донг участвует в соревновании не в качестве спортсмена, а как тренер.
"Нам очень нравится в Национальной арене гимнастики в Баку, команда Китая довольна созданными условиями для подготовки к чемпионату. На соревновании мы постараемся выполнить программу максимум, сделать все, что от нас зависит", - сказал он.
Также в рамках чемпионата мира в Баку пройдут выборы в Комиссию атлетов Международной федерации гимнастики (FIG) по батутной гимнастике, на которых Донг Донг выдвинул свою кандидатуру.
"Моя задача - делиться своим опытом с гимнастами, оказывать поддержку спортсменам, буду стараться делать все, что от меня зависит для их продвижения", - отметил Донг.
35-й чемпионат мира по прыжкам на батуте и акробатической дорожке состоится в Баку 18-21 ноября. В соревновании примут участие около 270 гимнастов из 33 стран мира.
На чемпионате, который продлится четыре дня, спортсмены выступят в программе индивидуальных и синхронных прыжков на батуте, а также на акробатической дорожке и двойном мини-батуте. Также будут определены победители в командном зачете.
Согласно предварительному расписанию чемпионата, в первые два дня пройдут классификационные соревнования, а в последние два дня состоятся финальные выступления. Согласно правилам, один участник может выступать в нескольких программах.