Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti Milli Gimnastika Arenasında (MGA) təlim-məşq toplanışında iştirak etmək məqsədilə bu yaxınlarda Azərbaycana səfər etmiş bədii gimnastika üzrə Qazaxıstanın yeniyetmələrdən ibarət yığma komandasının Baş məşqçisi Yekaterina Esikova ilə həmsöhbət olmuşdur.
1. Bu sizin Azərbaycana ilk səfərinizdir? Təəssüratlarınızı eşitmək maraqlı olardı.
Bu mənim Azərbaycana artıq ikinci səfərimdir. Birinci dəfə mən buraya 2005-ci ildə Dünya Çempionatına gəlmişdim. Bilavasitə təlim-məşq toplanışına ilk gəlişimdir, halbuki ölkəmizin nümayəndələri tez-tez Bakıya gəlirlər. Lakin şəxsən mənə təlim-məşq toplanışı üçün buraya gəlmək ilk dəfədir ki, nəsib olur. Ölkə haqqında təəssüratlarım çox müsbətdir. Biz şəhərdə ekskursiyada olduq, qədim “İçərişəhər”i gördük. İnsanlar gülərüz, səmimi və qonaqpərvərdir; hər şey milli adətlərə uyğundur. Biz də Şərq ölkəsiyik, ona görə bilirik ki, bu Azərbaycanın milli qonaqpərvərliyi və adətləridir.
2. Bura gəlməzdən öncə ölkəmizdə gimnastikanın inkişafı haqda məlumatınız var idimi?
Əlbəttə. Hal-hazırda siz bədii gimnastikada liderlərdən birisiniz, sizin başqalarından fərqlənən öz istiqamətiniz, inkişaf yolunuz var. Sizin öz üslubunuz, öz tərziniz var, ona görə də biz həmişə sizi müşahidə edirik və sizdən öyrənirik.
3. Arena haqda nə düşünürsünüz?
Təmsil etdiyim təşkilatın nümayəndələri mənimlə əlaqə saxlayıb buradakı şəraitin necə olduğunu soruşanda, mən dedim ki, “gimnastika cənnətinə” düşmüşəm. Burada nəticələr əldə etmək üçün hər cür şey var. Mən sizin arenanı belə də adlandırardım - “gimnastika cənnəti”. Bura mənim çox xoşuma gəldi və belə yaradıcı ab-havada çalışmaq mənə xoş oldu.
4. Məşqçilərimiz haqda nə deyə bilərsiniz?
Hər şeydən öncə, ünsiyyətdə həmişə insanların bir-birinə münasibəti vacibdir. Burada sizin bu cür mehriban və möhkəm birləşmiş kollektiviniz var, buna görə də bu arenada olmaq çox xoşdur. Təbii ki, sizin məşqçilər beynəlxalq statusa malikdir. Onlar peşəkardırlar. Ən əsası isə, sizin beynəlxalq arenada nailiyyətlər qazanmaq üçün çalışan bir çox gənc məşqçilərinizin olması çox sevindirir. Siz gənc məşqçilər yetişdirirsiniz və bunu müşahidə etmək çox xoşdur.
5. Gimnastlarınız haqda məlumat verərdiniz. Nə qədər müddətdir ki, onlarla çalışırsınız?
Bura gələn gimnastlar, qrup hərəkətləri komandasının üzvləridir. Onlar 2003-cü il təvəllüdlüdür və beynəlxalq arenada nailiyyətlər qazanmaq üçün çalışmağa hələ yeni başlayıblar. Yanvar ayından etibarən onlar bizim ölkədə mərkəzi hazırlıq siyahısında qeydə alınacaqlar. Ona görə də mən bu komanda ilə hələ ki, tanış oluram. Bizim ölkə daxilində həyata keçirməli olduğumuz müəyyən məqsədlərimiz var. Qızlar perspektivlidir. Baxaq görək, nə alınacaq.
6. Qazaxıstanda bədii gimnastikaya maraq böyükdürmü?
Bədii gimnastika bizim ölkədə çox məşhur bir idman növüdür və bütün regionlarda inkişaf edir. Çoxlu uşaqlar kiçik yaşlarından gimnastika ilə məşğul olurlar. Bədii gimnastikanı yəqin ona görə sevirlər ki, bu yeganə yalnız qadın idman növüdür.
8. Gələcək planlarınız haqda eşitmək istərdik.
Buraya təlim-məşq toplanışına gələn gimnastlar ölkəmizdə Asiya Çempionatına hazırlıq çərçivəsində yeniyetmələr proqramı üzrə intensiv məşqlərə başlayacaqlar.

Пресс-служба Федерации Гимнастики Азербайджана недавно побеседовала с Екатериной Есиковой, старшим тренером юниорской сборной команды Казахстана по художественной гимнастике, прибывшей в Баку с целью участия на учебно-тренировочных сборах в Milli Gimnastika Arenası (MGA, Национальная Арена Гимнастики).
1. Это ваш первый визит в Азербайджан? Каково ваше впечатление?
Это уже мой второй визит в Азербайджан. Первый раз я приехала сюда на Чемпионат Мира в 2005 году. Непосредственно, на учебно-тренировочные сборы я приехала в первый раз, хотя представители нашей страны очень часто приезжают в Баку. Но, лично мне посчастливилось впервые приехать сюда на учебно-тренировочные сборы. Впечатление у меня о стране самое положительное. Мы были на экскурсии в городе, смотрели старый город. Люди улыбающиеся, радушны и гостеприимны, все соответствует национальным традициям. Мы все-таки тоже Восточная страна, поэтому мы знаем, что это национальное гостеприимство и традиция Азербайджана.
2. Была ли у Вас информация о развитии гимнастики в нашей стране до приезда сюда?
Несомненно, потому, что на данный момент вы являетесь одним из лидеров в художественной гимнастике, у вас свое направление, развитие, которое отличается от многих стран. У вас есть свой стиль, свой образ, поэтому, всегда наблюдаем и учимся у вас.
3. Что вы думаете об Арене?
Когда наши тренера из организации, которую я представляю, связались со мной, чтобы спросить, каковы здесь условия, я сказала, что попала в “гимнастический рай”. Здесь есть все, что необходимо для достижения результатов. Я бы вашу арену так и назвала - “гимнастический рай”. Мне очень понравилось и было приятно работать в такой творческой атмосфере.
4. Что Вы можете сказать о тренерах?
Прежде всего, в общении всегда важно человеческое отношение. Здесь у вас такой дружный и сплоченный коллектив, поэтому очень приятно находится у вас. Естественно, тренеры у вас имеют международный статус. Они профессионалы. Самое главное, радует то, что у вас очень много молодых тренеров, которые готовы работать для достижения результатов на международной арене. Вы воспитываете молодых тренеров, это очень радует, и приятно смотреть.
5. Пожалуйста, расскажите нам о своих гимнастках. Сколько времени вы работаете с ними?
Гимнастки, которые приехали сюда, состоят в команде в групповых упражнениях. Они 2003 года рождения, и, только начинают работу в направлении достижения результатов на международной арене. С января месяца они будут зачислены в центральный список подготовки в нашей стране. Поэтому, я пока только ознакомляюсь с этой командой. У нас впереди есть определенные задачи, которые мы должны выполнить внутри страны. Девочки перспективные. Посмотрим, что получится.
6. Является ли большим интерес к художественной гимнастике в Казахстане?
Художественная гимнастика очень популярный вид спорта в нашей стране и развивается во всех областях. Очень много детей занимаются гимнастикой с маленького возраста. Любят художественную гимнастику, наверно, потому, что это единственный женский вид спорта.
7. Пожалуйста, расскажите нам о будущих планах.
Гимнастки, которые приехали сюда на учебно-тренировочные сборы, будут проходить у нас в стране интенсивную тренировку в рамках подготовки на Чемпионат Азии по программе юниорок.