Pekində keçirilən Olimpiya Oyunlarında Rusiyanın bədii gimnastika üzrə yığma komandası həm qrup hərəkətləri, həm də individual çıxışlarda inamla qalib gəldilər. Olimpiadadan sonra Rusiyanın bədii gimnastika üzrə yığma komandasının baş məşqçisi, Azərbaycan milli yığma komandasının məsləhətçisi İrina Viner yubileyini qeyd etməyə qərara aldı. Yubiley ərəfəsində, o, Trend News agentliyinin suallarını cavablandırmağa razılığını verdi.
- Rusiyanın Pekində keçirilən Olimpiadadakı çıxışını necə dəyərləndirirsiniz?
- Komandanın məşqçisi olduğuma görə, bu haqda danışmaq mənim üçün bir qədər çətindir. Birinci gün çıxışlarda bəzi nöqsanların olduğunu bilirəm. Lakin ikinci gün seçmə yarışlardan sonra və əsas yarışlarda gimnastlar qrup hərəkətləri və individual proqramda xüsusilə də Olimpiya çempionu Yevgeniya Kanayeva nəyə qadir olduqlarını maksimum nümayiş etdirdilər və nəticədə layiq olduqları fəxri kürsüyə qalxdılar.
- Siz gözləyirdinizmi ki, xalı ardınca gələn gimnastların xalından əhəmiyyətli dərəcədə artıq olan Kanayeva praktiki olaraq qüsursuz çıxış nümayiş etdirəcək?
- Mən deyə bilmərəm ki, bu mənim üçün gözlənilməz oldu, çünki son ilin bütün yarışlarında Kanayeva qüsursuz çıxışlar nümayiş etdirir və qalib gəlirdi, ona görə də, o, Rusiya çempionu və Olimpiya Oyunlarının birincisi oldu.
Olimpiya Oyunlarından ay yarım əvvəl keçirilən Avropa çempionatında, o, həmçinin birinci yerə layiq görüldü, doğrudur onda onun xal üstünlüyü Olimpiadadakı xalı ilə müqayisədə bir qədər az – 3 xal oldu.
- Kanayevanın karyerasındakı perspektivləri haqda Sizin fikirlərinizi bilmək istərdik.
- Düşünürəm ki, o, gimnastikada öz sözünü hələ uzun müddət deyəcək. Əlbəttə ki, Allahdan onun üçün can sağlığı, işlərinin avand olmasını istəyirəm. Fikrimcə, o da Alina Kabayeva kimi hələ uzun müddət öz sözünü deməyə qadir gimnastdır.
- Azərbaycan milli yığma komandasının məsləhətçisi kimi, Azərbaycan bədii gimnastikasının perspektivləri haqda deməyinizi Sizdən xahiş edirəm.
- Mən Azərbaycanın qrup hərəkətləri üzrə komandasına azarkeşlik edirdim, ona görə ki, qızlar Olimpiya Oyunlarında ilk dəfə idi ki çıxış edirdilər. Tale elə gətirdi ki, onlar da öz imkanları daxilində kombinasiyalarını demək olar ki, qüsursuz yerinə yetirdilər.
Onların çox mürəkkəb bədən elementlərini nümayiş etdirdiklərini deyə bilmərəm, lakin onlar icra etdikləri bütün hərəkətləri qüsursuz yerinə yetirmişlər. Ona görə də, finala vəsiqə qazanmaq imkanı, və ən yaxşı səkkiz gimnast, dünyanın ən yaxşı komandaları arasında yeddinci yerdə qərarlaşmaq1arı mənim fikrimcə böyük nailiyyətdir və bu da onların kobud səhvə yol verməmələrinin nəticəsidir.
İlk dəfə olaraq Olimpiya Oyunlarında çıxış etdikləri halda güclü komandalarla mübarizə apararaq, onlar seçmə yarışlarda, bir müddət əvvəl Olimpiya çempionu olmuş İspaniya komandasına, sonra isə Ukrayna komandasına qalib gəlmiş və finalda yeddinci yerə layiq görülmüşlər. Və bu da böyük qələbədir.
Olimpiya Oyunlarında 12 ən güclü individual gimnastlar siyahısına maksimal olaraq 2 Azərbaycan gimnastı daxil olmuşdur. Düşünürəm ki, Rusiya və Belarusdan sonra Azərbaycan mükafat yerləri üzrə üçüncü yerdədir, çünki misal üçün hətta Ukraynanın ikinci gimnastı Qodunko ümumi hesabda Qarayevadan heç də üstün deyil, Azərbaycanın qrup hərəkətləri üzrə komandası isə Ukrayna komandasını qabaqlayır.
Bu, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası, federasiyanın prezidenti Mehriban xanım Əliyeva, həmçinin ölkə rəhbərliyi tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər və göstərilən diqqətin layiqli nəticəsidir. Həyata keçirilən tədbirlər və göstərilən diqqət gimnastlara təlim-məşq toplanışlarında, bütün çempionatlarda, Dünya Kuboklarında, Qran-pri yarışlarında iştirak etmək imkanı vermişdir

The national team of Russia in rhythmic gymnastics, both the group team and individual gymnasts, won with confidence at the Olympic Games in Beijing.
After the Olympiad, Irina Viner, the head coach of the national team of Russia in rhythmic gymnastics, the consultant of the national team of Azerbaijan, has decided to celebrate her jubilee. On the eve of this event, she gave her consent to respond to questions asked by the correspondent of “Trend News” Agency.
“How do you estimate the performance of Russia at the Olympiad?”
“It is difficult for me to speak about it, as I am the team’s coach. I know there had been some faults on the first day. But on the second day, after qualification and during the main events, gymnasts of the group team as well as individual gymnasts, especially an Olympic champion Evgeniya Kanayeva, did their best and fairly mounted the podium.”
“Did you expect that Kanayeva, who took the lead over other gymnasts with a big difference in points, would perform perfectly well?”
“It did not come as a surprise to me because Kanayeva performed without any visible faults and won at all the competitions held last year. And so she had become the Russian champion and took part in the Olympic Games as Russia’s number one gymnast.
She also had taken the first place in the European Championships held literally month and a half before the Olympic Games, but to say the truth the difference in points was less than at the Olympic Games.“
“As a consultant of the national team of Azerbaijan, we would like to know your opinion regarding Kanayeva’s prospects.”
“I think she will make her presence felt in gymnastics for a long time. May God grant her good health and I hope that everything will go well with God’s help. I think this gymnast, like Alina Kabayeva, is able to make her presence felt in gymnastics for a long time.”
“It will be very interesting for us to know your opinion regarding rhythmic gymnastics’ prospects in Azerbaijan.”
“I heartily supported the team of Azerbaijan, the team’s group exercises, as the girls from Azerbaijan took part in the Olympic Games for the first time. I can say they were fortunate enough and doing everything in their power performed quite well.
I can’t say that they fulfilled very complicated elements, I mean body elements but all they presented, they did without any mistake. Therefore, in my opinion, reaching the final, taking the seventh place among the world’s best eight gymnasts, best teams – is a great achievement.
In spite of the fact that they were taking part in the Olympic Games for the first time, competing with the strongest teams, at first, they had taken the lead over the team of Spain in the qualification, which was an Olympic champion not long ago. Then, taking the lead over the team from Ukraine they won the seventh place in the final. And this is a great victory.
And two individual gymnasts from Azerbaijan also were among the 12 strongest gymnasts at the Olympic Games. Two gymnasts are a maximum number. I think Azerbaijan had a third result on prize-winning places after Russia and Belarus, as, for example, according to the total sum the second gymnast of Ukraine, Godunko, did not take the lead over Garayeva. And the national team of Azerbaijan in group exercises took the lead over the team from Ukraine.
This success was achieved as a result of high emphasis placed on rhythmic gymnastics by the leadership of Azerbaijan Gymnastics Federation, by Mrs Mehriban Aliyeva, the president of the federation, as well as by the country’s leadership. It enabled the gymnasts to take part in the training camp, all the championships, World Cups, Grand Prix, i.e. they passed throu