Pekində keçirilən Olimpiya Oyunlarında Rusiyanın bədii gimnastika üzrə yığma komandası həm qrup hərəkətləri, həm də individual çıxışlarda inamla qalib gəldilər. Olimpiadadan sonra Rusiyanın bədii gimnastika üzrə yığma komandasının baş məşqçisi, Azərbaycan milli yığma komandasının məsləhətçisi İrina Viner yubileyini qeyd etməyə qərara aldı. Yubiley ərəfəsində, o, Trend News agentliyinin suallarını cavablandırmağa razılığını verdi.
- Rusiyanın Pekində keçirilən Olimpiadadakı çıxışını necə dəyərləndirirsiniz?
- Komandanın məşqçisi olduğuma görə, bu haqda danışmaq mənim üçün bir qədər çətindir. Birinci gün çıxışlarda bəzi nöqsanların olduğunu bilirəm. Lakin ikinci gün seçmə yarışlardan sonra və əsas yarışlarda gimnastlar qrup hərəkətləri və individual proqramda xüsusilə də Olimpiya çempionu Yevgeniya Kanayeva nəyə qadir olduqlarını maksimum nümayiş etdirdilər və nəticədə layiq olduqları fəxri kürsüyə qalxdılar.
- Siz gözləyirdinizmi ki, xalı ardınca gələn gimnastların xalından əhəmiyyətli dərəcədə artıq olan Kanayeva praktiki olaraq qüsursuz çıxış nümayiş etdirəcək?
- Mən deyə bilmərəm ki, bu mənim üçün gözlənilməz oldu, çünki son ilin bütün yarışlarında Kanayeva qüsursuz çıxışlar nümayiş etdirir və qalib gəlirdi, ona görə də, o, Rusiya çempionu və Olimpiya Oyunlarının birincisi oldu.
Olimpiya Oyunlarından ay yarım əvvəl keçirilən Avropa çempionatında, o, həmçinin birinci yerə layiq görüldü, doğrudur onda onun xal üstünlüyü Olimpiadadakı xalı ilə müqayisədə bir qədər az – 3 xal oldu.
- Kanayevanın karyerasındakı perspektivləri haqda Sizin fikirlərinizi bilmək istərdik.
- Düşünürəm ki, o, gimnastikada öz sözünü hələ uzun müddət deyəcək. Əlbəttə ki, Allahdan onun üçün can sağlığı, işlərinin avand olmasını istəyirəm. Fikrimcə, o da Alina Kabayeva kimi hələ uzun müddət öz sözünü deməyə qadir gimnastdır.
- Azərbaycan milli yığma komandasının məsləhətçisi kimi, Azərbaycan bədii gimnastikasının perspektivləri haqda deməyinizi Sizdən xahiş edirəm.
- Mən Azərbaycanın qrup hərəkətləri üzrə komandasına azarkeşlik edirdim, ona görə ki, qızlar Olimpiya Oyunlarında ilk dəfə idi ki çıxış edirdilər. Tale elə gətirdi ki, onlar da öz imkanları daxilində kombinasiyalarını demək olar ki, qüsursuz yerinə yetirdilər.
Onların çox mürəkkəb bədən elementlərini nümayiş etdirdiklərini deyə bilmərəm, lakin onlar icra etdikləri bütün hərəkətləri qüsursuz yerinə yetirmişlər. Ona görə də, finala vəsiqə qazanmaq imkanı, və ən yaxşı səkkiz gimnast, dünyanın ən yaxşı komandaları arasında yeddinci yerdə qərarlaşmaq1arı mənim fikrimcə böyük nailiyyətdir və bu da onların kobud səhvə yol verməmələrinin nəticəsidir.
İlk dəfə olaraq Olimpiya Oyunlarında çıxış etdikləri halda güclü komandalarla mübarizə apararaq, onlar seçmə yarışlarda, bir müddət əvvəl Olimpiya çempionu olmuş İspaniya komandasına, sonra isə Ukrayna komandasına qalib gəlmiş və finalda yeddinci yerə layiq görülmüşlər. Və bu da böyük qələbədir.
Olimpiya Oyunlarında 12 ən güclü individual gimnastlar siyahısına maksimal olaraq 2 Azərbaycan gimnastı daxil olmuşdur. Düşünürəm ki, Rusiya və Belarusdan sonra Azərbaycan mükafat yerləri üzrə üçüncü yerdədir, çünki misal üçün hətta Ukraynanın ikinci gimnastı Qodunko ümumi hesabda Qarayevadan heç də üstün deyil, Azərbaycanın qrup hərəkətləri üzrə komandası isə Ukrayna komandasını qabaqlayır.
Bu, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası, federasiyanın prezidenti Mehriban xanım Əliyeva, həmçinin ölkə rəhbərliyi tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər və göstərilən diqqətin layiqli nəticəsidir. Həyata keçirilən tədbirlər və göstərilən diqqət gimnastlara təlim-məşq toplanışlarında, bütün çempionatlarda, Dünya Kuboklarında, Qran-pri yarışlarında iştirak etmək imkanı vermişdir

На Олимпийских играх в Пекине сборная России по художественной гимнастике уверенно одержала победу как в командном, так и в индивидуальных выступлениях.
После Олимпиады главный тренер сборной команды России по художественной гимнастике, консультант национальной сборной Азербайджана Ирина Винер решила отметить свой юбилей. Накануне этого события она согласилась ответить на вопросы корреспондента агентства Trend News.
- Как Вы оцениваете выступление России на Олимпиаде в Пекине?
- Мне трудно говорить об этом, потому что я – тренер команды. Я знаю, что были какие-то недочеты у нас в первый день. Но на второй день после отборочных соревнований и на основных соревнованиях гимнастки в групповых упражнениях и в индивидуальной программе, особенно олимпийская чемпионка Евгения Канаева, сделали максимум, на что они были способны, и заслуженно поднялись на пьедестал.
- Явилось ли для вас неожиданностью практически безупречное выступление Жени Канаевой, которая значительно оторвалась от своих преследователей?
- Нет, это не явилось для меня новостью, потому что все соревнования последнего года Женя Канаева проходила без видимых ошибок и побеждала, поэтому она стала чемпионкой России и попала первым номером на Олимпийские Игры.
На чемпионате Европы, который проходил буквально за полтора месяца до Олимпийских Игр, она также заняла первое место с отрывом, правда, немного меньшим – на три балла.
- Какие перспективы, на Ваш взгляд, у Канаевой?
- Я думаю, что она пришла надолго. Дай Бог ей, конечно, здоровья, дай Бог, чтобы у нее все было хорошо. Я думаю, что она, также как и Алина Кабаева – гимнастка, которая пришла надолго.
- Как консультант национальной сборной Азербайджана, расскажите, пожалуйста, каким видится вам перспектива азербайджанской художественной гимнастики?
- Я горячо болела за команду Азербайджана, за групповое упражнение, потому что девочки из Азербайджана впервые попали на Олимпийские Игры. И так складывалась фортуна, и так складывалось их выступление, что эти девочки тоже, можно сказать, безупречно сделали комбинации в меру своих способностей.
У них не было каких-то суперсложных элементов, имеется в виду, элементов тела, но все, что у них было поставлено, они сделали безупречно. И поэтому возможность попасть в финал, выступить и занять из восьми лучших гимнасток, лучших команд мира седьмое место – это, я считаю, крупное достижение, благодаря тому, что они не делали никаких видимых ошибок.
И, несмотря на то, что они были новичками на Олимпийских Играх, соревнуясь с сильнейшими командами, они выиграли сначала в отборочных соревнованиях у команды Испании, которая некоторое время назад была олимпийским чемпионом, а затем и у команды Украины, тем самым, заняв седьмое место в финале. И это – огромная победа.
А две девочки среди 12 сильнейших на Олимпийских Играх – это тоже гимнастки из Азербайджана, две – это максимальное количество. И думаю, что после России и Белоруссии у Азербайджана по призовым местам это третий результат, поскольку даже, например, второй номер Украины Годунко находится за Гараевой, а сборная Азербайджана по групповым упражнениям опережает украинскую команду.
Это достойный результат того, сколько было вложено сил и внимания и со стороны руководства Федерации гимнастики Азербайджана, и со стороны президента Федерации Мехрибан Алиевой, и со стороны руководства страны, которое дало возможность гимнасткам участвовать в учебно-тренировочных сборах, во всех чемпионатах, во всех кубках мира, гран-при, т.е. они прошли очень серьезные отборочные соревнования и очень серьезную подготовку, что дало им возможность выступить столь успешно.