“Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunun medalını qazanmaq çox yaxşı olardı”, bunu Bakıya çatdıqda Heydər Əliyev adına beynəxalq hava limanında “Trend” İnformasiya Agentliyinə müsahibəsində Avstraliyadan olan batutçü Ti Svedlinq deyib.
"Bu, cari ildə mənim üçün ikinci yarışdır. Artıq Avstraliyada çempionat keçirilib, lakin bu mənim 2016-cı ildə ilk beynəlxalq turnirimdir. Olimpiadaya seçim ərəfəsində mənim üçün hər bir turnir çox vacibdir. Keyfiyyətli çıxış nümayiş etdirmək istəyirəm və ümidvaram ki, finala çıxıb medal qazanacağam. Bu, əla olardı", deyə, o, bildirib.
İdmançının sözlərinə görə, Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokuna gələcək gimnastların səviyyəsi çox yüksəkdir.
"Əsas rəqiblərin Rusiya və Belarus gimnastlarının olduğunu düşünürəm. Çıxışımı isə mən çox güclü idmançılar olan ötən Dünya Çempionatlarının gümüş və bürünc mükafatçıları (Dioqo Qançinyo və Andrey Yudin) arasında başlayacağam", deyə, o bildirib.
Qeyd edək ki, martın 5 və 6-da Bakıda ilk dəfə olaraq Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası üzrə FIG Dünya Kuboku keçiriləcək.
Olimpiya ilinin batut gimnastikası üzrə ilk yarış mövsümünün açılışını edən kubokda Avropa ilə yanaşı, Yaponiya, Avstraliya və ABŞ-nı təmsil edən idmançılar iştirak edəcək.
Ümumilikdə, yarışlarda 17 ölkədən 77 gimnast (46 kişi və 31 qadın) fərdi və sinxron çıxış proqramında mübarizə aparacaq.

“Было бы здорово завоевать медаль Кубка мира в Баку” - австралийский батутист
“Было бы здорово завоевать медаль Кубка мира по прыжкам на батуте в Баку”, сказал во вторник Trend австралийский батутист Ти Сведлинг по прибытии в бакинский Международный аэропорт им. Гейдара Алиева.
"Это вторые соревнования для меня в этом году. У нас уже был чемпионат в Австралии, но это мой первый международный турнир в 2016 году. Для меня очень важен каждый турнир перед отбором на Олимпиаду. Хочу показать качественное выступление и надеюсь, что выйду в финал и завоюю медаль. Это было бы здорово", - сказал он.
По словам спортсмена, уровень гимнастов, которые приедут на Кубок мира по прыжкам на батуте в Баку, очень высокий.
"Думаю, основными соперниками будут русские и белорусские гимнасты. А стартую я между серебряным и бронзовым призерами предыдущих чемпионатов мира (Диого Ганчиньо и Андрей Юдин), которые являются очень серьёзными конкурентами", - сказал Сведлинг.
Кубок мира по прыжкам на батуте, проводящийся в Баку впервые, пройдет 5-6 марта в Национальной арене гимнастики.
В Кубке мира, который открывает первый сезон соревнований Олимпийского года, наряду с представителями стран Европы, участвуют спортсмены из Японии, Австралии и США.
В целом 77 гимнастов (46 мужчин и 31 женщина), представляющих 17 стран, примут участие в соревнованиях в индивидуальной и синхронной программах.