“Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunun medalını qazanmaq çox yaxşı olardı”, bunu Bakıya çatdıqda Heydər Əliyev adına beynəxalq hava limanında “Trend” İnformasiya Agentliyinə müsahibəsində Avstraliyadan olan batutçü Ti Svedlinq deyib.
"Bu, cari ildə mənim üçün ikinci yarışdır. Artıq Avstraliyada çempionat keçirilib, lakin bu mənim 2016-cı ildə ilk beynəlxalq turnirimdir. Olimpiadaya seçim ərəfəsində mənim üçün hər bir turnir çox vacibdir. Keyfiyyətli çıxış nümayiş etdirmək istəyirəm və ümidvaram ki, finala çıxıb medal qazanacağam. Bu, əla olardı", deyə, o, bildirib.
İdmançının sözlərinə görə, Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokuna gələcək gimnastların səviyyəsi çox yüksəkdir.
"Əsas rəqiblərin Rusiya və Belarus gimnastlarının olduğunu düşünürəm. Çıxışımı isə mən çox güclü idmançılar olan ötən Dünya Çempionatlarının gümüş və bürünc mükafatçıları (Dioqo Qançinyo və Andrey Yudin) arasında başlayacağam", deyə, o bildirib.
Qeyd edək ki, martın 5 və 6-da Bakıda ilk dəfə olaraq Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası üzrə FIG Dünya Kuboku keçiriləcək.
Olimpiya ilinin batut gimnastikası üzrə ilk yarış mövsümünün açılışını edən kubokda Avropa ilə yanaşı, Yaponiya, Avstraliya və ABŞ-nı təmsil edən idmançılar iştirak edəcək.
Ümumilikdə, yarışlarda 17 ölkədən 77 gimnast (46 kişi və 31 qadın) fərdi və sinxron çıxış proqramında mübarizə aparacaq.

“It would be great to win a medal of the FIG World Cup in Trampoline Gymnastics in Baku,” Australian athlete Ty Swadling said in his interview with Trend News Agency upon arrival at Heydar Aliyev International Airport.
“The event in Baku is the second one for me in 2016. We have already had Championship in Australia. But this is my first international tournament this year. Every tournament is very important for me before the selection to the Olympic Games. I wish to demonstrate a high performance in Baku. I hope to reach the finals and win a medal. That would be great,” he noted.
According to the athlete, the level of gymnasts participating at the World Cup in Trampoline Gymnastics in Baku is very high.
“I think the main rivals are Russian and Belarusian gymnasts. I will start my performance between the silver and bronze medalists of the previous World Championships (Diogo Ganchinho and Andrey Yudin) who are very serious competitors.
The FIG World Cup in Trampoline Gymnastics, being organized in Baku for the first time, will take place at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) on March 5 & 6.
Athletes from Europe, Japan, Australia and the USA will participate in the event. In total, 77 gymnasts (46 men and 31 women) representing 17 countries, will participate in the tournament.