Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası və tamblinq üzrə Qazaxıstan milli komandasının üzvlərinin təlim-məşq toplanışları keçirilir.
Komandanın baş məşqçisi Sergey Vertyankin Trend-ə bildirib ki, komanda toplanışlara yanvarın 30-da gəlib:
“Azərbaycan hər zaman idmançıları layiqincə qarşılayır və zəruri şərait yaradır. Biz Bakıya fevralın 15-16-da keçiriləcək batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya kuboku ərəfəsində gəlmişik ki, iki həftə əvvəldən alətləri sınaqdan keçirək. Qazaxıstan komandasını iki nəfər batut gimnastikası, iki nəfər isə tamblinqdə olmaqla dörd idmançı təmsil edəcək”.
S.Vertyankinin sözlərinə görə, Dünya kubokuna ən güclü idmançılar gələcək:
“Hər yarış ərəfəsində biz səviyyəni yüksəldirik. İdmançılarımızın çətin proqramları icra etməsi lazımdır ki, finala çıxıb medalllar uğrunda mübarizə aparsınlar. Yarışa gələcək komandalar güclüdür, hər birinin güclü idmançıları, liderləri var. Onlarla layiqli mübarizə aparacağıq”.

The Kazakh national trampoline and tumbling team arrived at the training camp in Baku on January 30, head coach of the team Sergey Vertyankin told.
“The training camps for members of the Kazakh national trampoline and tumbling team are held in the National Gymnastics Arena in Baku,” the coach said.
"Azerbaijan always welcomes athletes on a high level, provides them with all necessary conditions,” Vertyankin added. “We arrived at the training camp before the World Cup in Trampoline Gymnastics and Tumbling to be held in Baku on February 15-16.”
“The Kazakh team will be represented by four athletes, namely, two gymnasts in tumbling competitions and two – in trampoline gymnastics competitions," said the head coach.
“Strong athletes will come to the World Cup,” the coach added. “All our athletes must fulfill their difficult programs, reach the finals of the competition and be able to compete for medals. The teams that will come to participate in the World Cup are strong."
The World Cup in Trampoline Gymnastics and Tumbling will be held in Baku on February 15-16. The World Cup is a qualified competition for the 2020 Summer Olympics in Tokyo. Some 150 gymnasts from 30 countries will take part in the World Cup.