Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarında təmsil olunacaq idman növlərindən biri də qadın idman gimnastikasıdır. Qitənin ən güclü idmançıları arasında 6 cüt – komanda hesabı, şəxsi çoxnövçülük, fərdi finallar – tir üzərində, müxtəlif hündürlüklü qollarda, dayaqla tullanma və sərbəst hərəkətlər üzrə medallar uğrunda mübarizə gedəcək.
Gimnastımız Kristina Pravdina bu genişmiqyaslı idman tədbirində ölkəmizi təmsil etmək üçün namizədlərdən biridir. Söhbət əsnasında, Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti, gimnastın həyatı haqda maraqlı faktları, həmçinin Kristinanın yaxın gələcək üçün planlarını öyrəndi.
Mənim idmançı ailəm var, uşaq vaxtı evdə mənimlə qalmağa heş kəs olmurdu. Buna görə də valideynlərim məni gimnastikaya yazdırdılar və indiyə qədər də idmanla məşğul oluram. Əvəllər zalda ətrafda qaçırdım, gimnastlara baxırdım. Daha sonra məşqçi məni gördü və məşq etməyi təklif etdi.
Düşünürəm ki, digər idman növlərində də uğurlu ola bilərdim. Mən yenilikləri tez qəbul edirəm, amma gördüyünüz kimi mən öz qərarımı dəyişmədim, çünki gimnastikanı sevirəm.
Əvvəllər emosiyalar var idi, indi böyük fasilədən sonra çıxış etmək elə də qorxulu deyil. Mən artıq bilirəm ki, bütün bunları etmişəm. Buna görə də emosiyalarımı idarə etməyi yaxşı bacarıram. Bunun xüsusi sirri yoxdur.
Əməksevərlilik. Əmək sərf edəcəksən, nəticə əldə edəcəksən.
İdman növündən asılıdır. Hər idman növü özünə görə çətindir. Lakin, gimnastika ən çox da idman gimnastikası daha travmatikdir. Ancaq biz zədə almamaq üçün hər şeyi nəzarət altında saxlayırıq. Bizə uşaqlıqdan necə düşməyi öyrədirlər.
Əvvəllər Svetlana Xorkina idi, lakin indi Aliyə Mustafinadır, əsl döyüşçü. Mən onunla şəxsən tanışam, düşünürəm ki, bir çoxları Avropa Çempionatında onun necə zədə aldığının şahidi oldu. Ondan əlavə, Rumıniyalı Larisa Yordakenin uğurlarını izləyirəm, Amerikalı Simona Baylz isə hərəkətlərinin çətinliyi ilə sadəcə heytrətləndirir.
Planda medal qazanmaqdır. Böyük platformaya çıxıb, hər kəsin simpatiyasını qazanmaq lazımdır. Bunun üçün işləmək, zəhmət çəkmək, proqramı çətinləşdirmək lazımdır. Bu il mənim ilk yarışım martda keçiriləcək Açıq Azərbaycan Çempionatı olacaq, sonra isə Dünya Kuboku mərhələləri başlayır. Daha sonra çox əhəmiyyətli olan Avropa Çempionatı və Avropa Oyunları olacaq. Vaxta az qalıb, ona görə də hər məşq ciddidir.
Mən düşünürəm ki, bu çox möhtəşəm tədbir olacaq, Yeniyetmə Olimpiya Oyunları kimi, bu haqda çox danışacaqlar. Buna görə də, Avropa Oyunları da diqqət mərkəzində olacaq. İki hərəkətdə - müxtəlif hündürlüklü qollarda və tir üzərində yaxşı kombinasiya toplamaq lazımdır. Yaxşı perspektiv var. Yavaş-yavaş yükü genişləndirib, stabilləşdirmək lazımdır.
5 il öncə zədə aldığım zaman düşünürdüm ki, bundan sonra nə edəcəm. Bir neçə yerdə işləməyi sınamışdım. Lakin, yenə də gimnastikada qaldım. Bu sahədə mən professionalam, elə bu sahədə də qalıb məşqçi kimi öz idmançı nəslimi, öz çempionalarımı yetişdirmək istəyirəm.
Niyə də yox?! Əgər sən onları bilrəşdirə bilməsən uçuruma gedəcəksən. Bütün bunları birləşdirmək lazımdır, əvvəllər bunu mənə təhsillə bağlı deyirdilər. Təhsillə çox çətin idi. Çünki, oxumaq da insanın qüvvəsini alır. Adı həyatla daha asandır. Digərlərində olduğu vaxtın çox olmaya bilər, lakin yetəri qədərdir.
Mənim anam idman gimnastikası və akrobatika üzrə idman ustasıdır, həmçinin beynəlxlaq dərəcəli hakimdir. Atam da keçmiş gimnastdır. Adi idmançı ailəsiyik.
Xeyr, mən quş kimi müstəqiləm (gülür).
Mən bunu görmürəm, mənim proqramım və mən varam. Ətrafda baş verənləri görmürəm. Sərbəst hərkətlərdə və dayaqla tullanma həkətlərində adətən azarkeşlərdən daha çox emosiya olur.

Кристина Правдина: Главное в спорте - это трудолюбие
Женская спортивная гимнастика - одна из дисциплин, которая будет представлена на Европейских Играх в Баку. Среди сильнейших гимнасток континента будут разыграны шесть комплектов медалей – за командный зачет, личное многоборье, и по индивидуальным видам – в упражнениях на бревне, разновысоких брусьях, прыжке и в вольных упражнениях.
Наша гимнастка Кристина Правдина – одна из претенденток на то, чтобы представить страну на этом крупномасштабном спортивном событии. В ходе беседы, пресс-служба федерации гимнастики узнала много интересных фактов из жизни гимнастки, а также спортивные планы Кристины на ближайшее будущее.
У меня спортивная семья и в детстве мне не с кем было оставаться дома. Поэтому родители решили отдать меня на гимнастику, вот с тех пор и занимаюсь. Вначале я просто бегала по залу, смотрела на гимнастов, а потом меня заметил тренер и предложил заниматься.
Думаю, что в других видах спорта я тоже смогла бы достичь результатов. Я быстро схватываю что-то новое, но как видите я не изменила своего решения, так как я влюблена в гимнастику.
Раньше были эмоции, а сейчас, после большого перерыва выступать не так уж и страшно. Я как бы уже знаю, что я всё это уже делала, и поэтому лучше справляюсь со всеми проявлениями эмоций. А особых секретов самообладания у меня нет.
Трудолюбие. Будешь трудиться – будет результат.
Зависит от вида. Каждый вид сложен по-своему. А гимнастика, особенно спортивная – очень травмоопасный вид спорта. Но мы держим всё под контролем, чтобы не было лишних травм. С детства нас учат как правильно разбегаться, как падать.
Раньше это была Светлана Хоркина, а сейчас – это Алия Мустафина, настоящий боец. Я знакома с ней лично, и думаю, многие следили за ее выступлением на чемпионате Европы, когда она получила травму. Кроме нее, слежу за успехами румынки Ларисы Йордаке, а американка Симона Байлз просто покоряет сложностью упражнений.
В планах завоевывать медали! Надо подняться на большой помост и завоевать всеобщую симпатию. Для этого надо работать, трудиться, усложнять программу. В этом году первым моим соревнованием станет Открытый Чемпионат Азербайджана в марте, дальше будут этапы Кубка мира. Затем, конечно же будет чемпионат Европы – очень важный старт и Европейские Игры. Времени осталось очень мало и поэтому важна каждая тренировка.
Я считаю, что это будет очень грандиозное событие, как и Юношеские Олимпийские игры, о которых после очень много говорили. И поэтому Европейские Игры также будут в центре внимания. Собрать хорошие комбинации на двух снарядах – на брусьях и бревне. Хорошая перспектива есть. Будем постепенно увеличивать нагрузку и добиваться стабильности.
Пять лет назад, после травмы я задумалась о том, что же я буду делать дальше. Я пробовала работать в нескольких местах, но все равно я осталась в гимнастике. Я здесь профессионал, и хочу остаться, чтобы растить новое поколение, своих чемпионов уже в качестве тренера.
А почему нет? Если ты не будешь сочетать их, тебе крах. Это все надо уметь совмещать, как раньше мне говорили – с учебой. С учебой было очень тяжело, потому что она тоже отнимает силы. С обычной жизнью – проще. Времени не так много, как у остальных, но его достаточно.
Мама у меня мастер спорта по спортивной гимнастике и акробатике, а еще судья международной категории. Папа тоже бывший гимнаст. Обычная спортивная семья.
Нет, я свободна как птица (смеется).
Я этого не замечаю – у меня есть снаряд и есть я. То, что творится вокруг – я этого не замечаю. На вольных и на прыжках обычно бывает больше эмоций от болельщиков.