Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarında təmsil olunacaq idman növlərindən biri də qadın idman gimnastikasıdır. Qitənin ən güclü idmançıları arasında 6 cüt – komanda hesabı, şəxsi çoxnövçülük, fərdi finallar – tir üzərində, müxtəlif hündürlüklü qollarda, dayaqla tullanma və sərbəst hərəkətlər üzrə medallar uğrunda mübarizə gedəcək.
Gimnastımız Kristina Pravdina bu genişmiqyaslı idman tədbirində ölkəmizi təmsil etmək üçün namizədlərdən biridir. Söhbət əsnasında, Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti, gimnastın həyatı haqda maraqlı faktları, həmçinin Kristinanın yaxın gələcək üçün planlarını öyrəndi.
Mənim idmançı ailəm var, uşaq vaxtı evdə mənimlə qalmağa heş kəs olmurdu. Buna görə də valideynlərim məni gimnastikaya yazdırdılar və indiyə qədər də idmanla məşğul oluram. Əvəllər zalda ətrafda qaçırdım, gimnastlara baxırdım. Daha sonra məşqçi məni gördü və məşq etməyi təklif etdi.
Düşünürəm ki, digər idman növlərində də uğurlu ola bilərdim. Mən yenilikləri tez qəbul edirəm, amma gördüyünüz kimi mən öz qərarımı dəyişmədim, çünki gimnastikanı sevirəm.
Əvvəllər emosiyalar var idi, indi böyük fasilədən sonra çıxış etmək elə də qorxulu deyil. Mən artıq bilirəm ki, bütün bunları etmişəm. Buna görə də emosiyalarımı idarə etməyi yaxşı bacarıram. Bunun xüsusi sirri yoxdur.
Əməksevərlilik. Əmək sərf edəcəksən, nəticə əldə edəcəksən.
İdman növündən asılıdır. Hər idman növü özünə görə çətindir. Lakin, gimnastika ən çox da idman gimnastikası daha travmatikdir. Ancaq biz zədə almamaq üçün hər şeyi nəzarət altında saxlayırıq. Bizə uşaqlıqdan necə düşməyi öyrədirlər.
Əvvəllər Svetlana Xorkina idi, lakin indi Aliyə Mustafinadır, əsl döyüşçü. Mən onunla şəxsən tanışam, düşünürəm ki, bir çoxları Avropa Çempionatında onun necə zədə aldığının şahidi oldu. Ondan əlavə, Rumıniyalı Larisa Yordakenin uğurlarını izləyirəm, Amerikalı Simona Baylz isə hərəkətlərinin çətinliyi ilə sadəcə heytrətləndirir.
Planda medal qazanmaqdır. Böyük platformaya çıxıb, hər kəsin simpatiyasını qazanmaq lazımdır. Bunun üçün işləmək, zəhmət çəkmək, proqramı çətinləşdirmək lazımdır. Bu il mənim ilk yarışım martda keçiriləcək Açıq Azərbaycan Çempionatı olacaq, sonra isə Dünya Kuboku mərhələləri başlayır. Daha sonra çox əhəmiyyətli olan Avropa Çempionatı və Avropa Oyunları olacaq. Vaxta az qalıb, ona görə də hər məşq ciddidir.
Mən düşünürəm ki, bu çox möhtəşəm tədbir olacaq, Yeniyetmə Olimpiya Oyunları kimi, bu haqda çox danışacaqlar. Buna görə də, Avropa Oyunları da diqqət mərkəzində olacaq. İki hərəkətdə - müxtəlif hündürlüklü qollarda və tir üzərində yaxşı kombinasiya toplamaq lazımdır. Yaxşı perspektiv var. Yavaş-yavaş yükü genişləndirib, stabilləşdirmək lazımdır.
5 il öncə zədə aldığım zaman düşünürdüm ki, bundan sonra nə edəcəm. Bir neçə yerdə işləməyi sınamışdım. Lakin, yenə də gimnastikada qaldım. Bu sahədə mən professionalam, elə bu sahədə də qalıb məşqçi kimi öz idmançı nəslimi, öz çempionalarımı yetişdirmək istəyirəm.
Niyə də yox?! Əgər sən onları bilrəşdirə bilməsən uçuruma gedəcəksən. Bütün bunları birləşdirmək lazımdır, əvvəllər bunu mənə təhsillə bağlı deyirdilər. Təhsillə çox çətin idi. Çünki, oxumaq da insanın qüvvəsini alır. Adı həyatla daha asandır. Digərlərində olduğu vaxtın çox olmaya bilər, lakin yetəri qədərdir.
Mənim anam idman gimnastikası və akrobatika üzrə idman ustasıdır, həmçinin beynəlxlaq dərəcəli hakimdir. Atam da keçmiş gimnastdır. Adi idmançı ailəsiyik.
Xeyr, mən quş kimi müstəqiləm (gülür).
Mən bunu görmürəm, mənim proqramım və mən varam. Ətrafda baş verənləri görmürəm. Sərbəst hərkətlərdə və dayaqla tullanma həkətlərində adətən azarkeşlərdən daha çox emosiya olur.

Women's gymnastics - one of the disciplines that will be presented at the European Games in Baku. Among the strongest gymnasts of the continent will be played six sets of medals - for the team standings, a private all-around, and individual species - on the Balance Beam, uneven bars, jumping and floor exercises.
Our gymnast Kristina Pravdina - one of the contenders for it to represent the country at this large-scale sporting events. During the conversation, the press service of the Federation of Gymnastics learned a lot of interesting facts from the life of gymnasts, as well as sports Christina plans for the near future.
I have a sports family and as a child, I had no one to stay at home with. Therefore, the parents decided to send me to gymnastics. Since then I am engaged in it. First, I just ran around the hall, staring at the gymnasts, and then the coach saw me and offered to start doing gymnastics.
I think I would be able to achieve results in other sports, too. I quickly grasp something new, but as you can see, I have not changed my decision, because I am in love with gymnastics.
Earlier there were some emotions, and now, after a long break it is not so scary to perform. I know that I have done all of this previously, and therefore I able to cope with all the emotion. I haven’t special secrets of self-control.
Diligence. If one works – there will be a result.
Depends on the sports. Each kind of sports is difficult in its own way. Gymnastics, especially artistic gymnastics is very traumatic sport. However, we are keeping everything under control to avoid unnecessary injuries. From childhood, we are taught how to properly drop down and etc.
Do you have a sports idol?
Previously, it was Svetlana Khorkina, and now - it is Aliya Mustafina, a real fighter. I know her personally, and I think many people watched her performance at the European Championships when she was injured. Besides her, I am watching the successes of Romanians Larisa Iordache and American Simone Biles, whose complexity of the exercises just impresses.
To win medals! We must rise to the big stage and win the general sympathy. For this, we shall work and complicate the program. This year's first competition will be the Azerbaijan’s Open Championship to be held in March, and then there will be World Cup. Of course, afterwards very important events - the European Championships and the European Games will be held. Time is short and each training is important for us.
I believe that this is a very big event, like the Youth Olympic Games, which were discussed a lot. Therefore, European Games will also be in the spotlight. To collect good combinations on the two apparatus - on the uneven bars and balance beam. There is a good prospect. We will gradually increase the load and achieve stability.
Five years ago, after the injury I thought about what I will do next. I tried to work in a few places, but I remained in gymnastics. I am professional here and want to stay, to raise a new generation of my own champions as a coach.
Why not? If you do not combine them, you will collapse. It is necessary to be able to combine them all, as I was told before - with studying. Studying was very hard because it also took strength. With a normal life, it is easier. There is not as much time as the others have, but it is enough.
My mother is a sports master in artistic gymnastics and acrobatics, and even international referee. The father is also a former gymnast. It is a normal sports family.
No, I am free as a bird (laughing).
I did not notice – there is only apparatus and me. I do not notice what's going on around. On the floor and jumping there are usually more emotion from the fans.