Manfred Kuxt və Hayde Bruneder təşkilati işlərdən razı qalıblar.
Bakıda keçiriləcək bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatına hazırlıq səviyyəsini yoxlamaq üçün paytaxtımıza gəlmiş Avropa Gimnastika İttifaqı (UEG) nümayəndə heyətinin səfəri başa çatıb. Bu təşkilatın direktoru Manfred Kuxt və Texniki Komitəsinin prezidenti Hayde Bruneder Bakıda olduqları müddətdə Təşkilat Komitəsinin iclasında iştirak edib, Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksinə baş çəkib, “Lider-TV”nin nümayəndələri ilə görüşüb və ümumilikdə, görülən işlərdən razı qalıblar. Məlum olub ki, Avropa çempionatını, həmçinin, “Eurosport” kanalı da yayımlayacaq.
Manfred KUXT:
- UEG yarışlara iki həftə qalmış arenanın Təşkilat Komitəsinə təhvil verilməsi barədə dövlət zəmanəti alıb. Bu imkan verəcək ki, komleks çempionatın açılış mərasiminə qədər tam yararlı vəziyyətə düşsün.
Düşünürəm ki, bu Avropa çempionatı, səviyyəsinə görə, 2005–ci il Dünya çempionatını belə geridə qoyacaq. Axı ən güclü gimnastlar məhz Avropa çempionatında bir araya gəlirlər. Gələn il isə onları Pekin olimpiadası gözləyir.
Hazırda Avropa çempionatlarında təşəbbüs, əsasən, Rusiya və Ukrayna gimnastlarının əlində olur. Digər ölkələrin nümayəndələri onlarla rəqabətə girməyə, belə deyək, çətinlik çəkirlər. Ona görə də UEG bu idman növünün ayrı-ayrı ölkələrdə inkişaf etdirmək üçün xüsusi proqram hazırlayıb ki, bunun nəticəsində həmin ölkələrin təmsilçiləri liderlərə real rəqabət apara bilsinlər. Bu mənada, hesab edirəm ki, Azərbaycanı nümunə göstərmək olar. Burada bədii gimnastikanın inkişafı geniş vüsət alıb.
Azərbaycan gimnastları, ən azı, yarışların finalına çıxmağa iddialı ola bilərlər. Sizin idmançıların inkişafı göz qabağındadır, onlar səviyyələrini günbəgün artırırlar və ümidvaram ki, çempionatda özlərini ən yaxşı tərəfdən göstərəcəklər. Azərbaycanda idmana göstərilən dövlət qayğısı və milli federasiyanın yüksək təşkilatçılıq bacarığını nəzərə alaraq, əminliklə deyə bilərəm ki, 2007-ci il Avropa çempionatı yüksək səviyyədə keçəcək.
Hayde BRUNEDER:
- Xalça sahibləri doğma divarlar arasında sürpriz gətirə bilərlər. Moskva və Tye turnirlərində bürünc medallar qazanmış Aliyə Qarayevanı və son illərdə Azərbaycan bədii gimnastikasının əldə etdiyi nailiyyətlər onu deməyə imkan verir ki, sizin idmançılar liderlərlə rəqabətə girmək iqtidarındadırlar.
Onu da qeyd edim ki, bu çempionatdan bəzi rekordlar da gözləyirik. Məsələn, mən Avropa çempionatında 25 qrup komandasının iştirak etdiyini xatırlamıram!
O ki qaldı təşkilati işlərə, Avropa çempionatına hazırlıq yüksək templərlə gedir və bu da sevindirici haldır. Təşkilat Komitəsinin iclasında gördüyüm anons çarxı məni heyrətə gətirdi! Yarışların yüksək səviyyədə keçəcəyi məndə zərrə qədər də olsun, şübhə doğurmur.
Bakıya qitənin ən güclü gimnastları gələcəklər. Bu o deməkdir ki, biz kompromissiz mübarizənin şahidi olacağıq. Həm də bu çempionat Patrasda keçiriləcək lisenziyalı Dünya çempionatına hazırlıq mərhələsi kimi dəyərləndirilir.
Aprelin 26-da Bakıya yenidən gələcəyəm, amma bu dəfə Texniki Komitə ilə. Mən komitənin altı üzvü ilə iclas keçirəcəyəm, aprelin 28-də isə Avropa çempionatının püşkü atılacaq və fərdi gimnastların, eləcə də, qrup komandalarının çıxışlarının ardıcıllığı müəyyənləşəcək.
Xatırladım ki, Bakıda fərdi yarışlarda 31 ölkənin təmsilçiləri mübarizə aparacaqlar. İştirakçı komandaların siyahısı isə iyunun 6-dan gec olmayaraq müəyyənləşəcək.

The visit of the European Gymnastics Union delegation which checked the readiness for the European Championships has come to an end. During the few day the director of the above mentioned organization Manfred Kucht and the president of the technical committee Heide Bruneder took part in the meeting of the organizing committee, visited the Sports Concert Complex named after Heydar Aliyev, had a meeting with the representatives of LiderTV and in general were satisfied with the level of readiness. It also became know that Eurosport channel will also broadcast the championship.
Manfred Kucht:
UEG received a government guarantee that, two weeks before the start of the championship the arena will be completely at the disposal of the Organizing committee. This will allow designing the hall and finishing all the necessary works so that the complex can be in its best shape by the beginning of the tournament. I think this European Championships will supersede the World Championships 2005, especially, taking into account the fact that all the best gymnasts are concentrated on the European continent. The rivalry for the awards will be among the gymnast who next year will be standing on the Olympic pedestal in Beijing. Presently, the Russian and Ukrainian gymnasts are the leaders in the European rhythmic gymnastics, and it is difficult for other gymnasts to compete with them. That’s why UEG is preparing a special program to increase the level of this sport in countries, which in the future can compete with the leaders. In this regard, I think that the example of Azerbaijan, where the gymnastics is devel
opi
ng at a tremendous rate, is a very illustrative one. Azerbaijani gymnasts are good enough to perform at least in the final of the tournament. The progress your gymnasts made is clearly seen, they keep increasing their skills and I hope they will show their best at the championship. Taking into account the organizational capabilities of the national federation and the level of governmental support of sports in Azerbaijan, I have no doubts that the championship will be held at the highest level.Heide Bruneder:
If you want to know my opinion, then I make a statement: the Azerbaijani gymnasts may surprise everyone at their home ground. Aliya Garayeva’s case when she won the bronze medals at the stages of Grand Prix in Moscow and Tie is a very illustrative one. So it is not impossible that your gymnasts may get involved into the rivalry among the acknowledged leaders.
Along with this I would like to note that the upcoming tournament is going to beat some records. I can not remember a case in my practice when 25 teams would compete at the European Championships.
As to the organizational matters, the preparation for the European Championships is going with at high speed, and we’re very pleased with this. I was also delighted to see the TV clip shown at the Organizational committee meeting. That’s why today I do not even have a slightest doubt that that the tournament will be held at a high level. The leading gymnasts are gathering in Baku and this is promising us an uncompromising fight. Moreover, the tournament will become a preparatory stage for the World Championships in the Greek city of Patras, where the licenses for the Olympic Games in Beijing can be gained.
I will be arriving in Baku again on April 26, but this time along with my own technical committee. I will hold a meeting with 6 members of the committee, and on 28 April the drawing of lots defining the sequence of the gymnasts’ and groups’ performances at the European Championships will take place. So as you can see we have only a little left till the start of the championship.