Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti təlim-məşq toplanışlarında iştirak məqsədilə ölkəmizə səfər edən Malayziyanın bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandasının baş məşqçisi Eriko Akebayaşi ilə müsahibəni təqdim edir.
Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Burada keçirilən məşqlərə neçə gimnast cəlb olunub?
- Buraya 6 gimnastla birlikdə gəlmişik. Yalnız qrup hərəkətləri üzrə komandamız buradadır. Bir həftə sonra isə fərdi növ üzrə gimnastlarımız gələcəklər.
Bakıda məşqləriniz necə keçir?
- Biz buraya iki gün bundan əvvəl gəlmişik. Dünən məşqlərə yeni başlamışıq.
Bədii gimnastika üzrə idmançılarınız hansı nailiyyətlər qazanıblar?
- Qrup hərəkətləri üzrə komanda ilə 2015-ci ildən işləməyə başlamışıq. Ən yaxşı nəticəni Cənubi Asiya Oyunlarında əldə etmişik. Cənubi Asiya Oyunlarında qızıl medal qazanmışıq.
- Necə oldu ki, Azərbaycanda məşq etmək qərarına gəldiniz?
Keçən il fərdi gimnastlarımız buraya gəlmişdilər. Onlar bizə bildirdilər ki, burada yüksək səviyyəli şərait mövcuddur. Buna görə biz də təlim - məşq toplanışımızı burada keçmək qərarına gəldik.
- Bakıya ilk dəfə səfər edirsiniz?
Bəli, bu, mənim Bakıya ilk səfərimdir.
Zəhmət olmasa, Azərbaycan, Bakı və Arena barədə fikirlənirinizi bizimlə bölüşərdiniz.
- Hələ şəhər gəzintisinə çıxmağa imkanımız olmayıb. Ona görə də şəhərin necə olduğunu bilmirik. Amma arena çox möhtəşəmdir və məşq zalı əsrarəngizdir. Ümid edirik ki, burada yaxşı məşqlər edəcəyik.
Azərbaycan gimnastları haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Onlar səhər saatlarından axşamadək məşq edirlər. Azərbaycan gimnastları çox güclüdürlər. Ümid edirik ki, onlar yarışlarda uğurlu çıxışlar nümayiş etdirəcəklər.

Тренер из Малайзии: “Азербайджанские гимнастки очень сильны”
Пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) представляет интервью главного тренера сборной команды Малайзии по художественной гимнастике Эрико Акебаяши, которая находится с визитом в нашей стране для участия в учебно-тренировочных сборах.
- Добро пожаловать в Азербайджан. Сколько гимнасток принимают участия здесь на тренировках?
- Мы приехали сюда с 6-ю гимнастками. Здесь только наша команда в групповых упражнениях. Через неделю придут наши индивидуальные гимнастки.
- Как проходят ваши тренировки в Азербайджане?
- Мы приехали сюда два дня назад и только вчера приступили к тренировкам.
- Какие достижения есть у ваших художественных гимнасток?
- Мы начали работать с командой в групповых упражнениях с 2015-го года. В Южно-Азиатских играх мы добились наилучшего результата. Мы завоевали золотую медаль в этих соревнованиях.
- Как случилось, что вы решили тренироваться в Азербайджане?
- В прошлом году сюда приезжали наши гимнастки, которые выступают в индивидуальной программе. Нам сказали, что здесь есть условия высокого уровня. Именно поэтому мы решили здесь провести наши учебно-тренировочные сборы.
- Да, это мой первый визит в Баку.
- Пожалуйста, поделитесь с нами своими впечатлениями об Азербайджане, Баку и Арене.
- У нас еще не было возможности погулять по городу. Поэтому, мы, пока не можем ответить на этот вопрос. Но Арена шикарная, а тренировочный зал просто великолепен. Мы надеемся, что мы тут хорошо потренируемся.
- Что вы можете сказать об азербайджанских гимнастках?
- Они тренируются с утра до вечера. Азербайджанские гимнастки очень сильны. Надеемся, что они успешно продемонстрируют свои выступления в соревнованиях.